VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 23 października 2014
KONTAKT Z NAMI


Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 12 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


DODAJ STRONĘ DO KATALOGU


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Pracodawca-Pracownik: Po urlopie macierzyńskim musisz dać urlop wypoczynkowy Autor : God
Pracodawca i Pracownik
Po urlopie macierzyńskim musisz dać urlop wypoczynkowy

To, czy zaraz po urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym pracownica skorzysta z kolejnego wypoczynku bezpośrednio przypadającego w następnym roku kalendarzowym, zależy od dobrej woli pracodawcy.

- W listopadzie kończy mi się urlop macierzyński. Bezpośrednio po nim zamierzam wykorzystać urlop wypoczynkowy za 2006 r., który skończy się 29 grudnia. Potem są dni wolne i zaczyna się rok 2007. Czy 2 stycznia mogę już zażądać od pracodawcy udzielenia mi urlopu wypoczynkowego za 2007 r.? Czy szef musi się na to zgodzić, czy udzielenie tego urlopu zależy od jego dobrej woli? - pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

U czytelniczki trzeba rozróżnić dwie sytuacje. Pierwsza dotyczy domagania się urlopu wypoczynkowego przysługującego po zakończonym urlopie macierzyńskim, a druga odnosi się do występowania o kolejny urlop wypoczynkowy przypadający bezpośrednio już w następnym roku kalendarzowym. Prawdopodobnie czytelniczce chodzi o maksymalne wydłużenie opieki nad dzieckiem, bez konieczności występowania o urlop wychowawczy.

Po macierzyńskim

Czytelniczka nie wraca do pracy z urlopu macierzyńskiego. Występuje do szefa o przysługujący jej urlop wypoczynkowy za 2006 r. i ten musi jej go udzielić. Dlaczego?

Co do zasady pracodawca ma obowiązek dać urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy przypadający bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Potrzebny jest jednak do tego wniosek pracownicy (art. 163 § 3 k.p.).

Potwierdza to także wyrok Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 590/00). Pracodawca jest związany wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Te uprawnienia dotyczą także pracownika - ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

Szef ma władzę

Inaczej jednak jest z kolejnym urlopem wypoczynkowym. Tu nie wszystkie wiadomości są dobre dla czytelniczki. Zacznijmy jednak od tych korzystniejszych.

Prawo do kolejnych urlopów wypoczynkowych pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym (art. 153 § 2 k.p.). Oznacza to, że jeśli ma już prawo do kolejnego urlopu, to nawet 2 stycznia może o niego wystąpić i to w pełnym przysługującym mu na cały rok wymiarze.

Tego uprawnienia nie zmienia nawet to, że pracownik np. do 31 grudnia korzystał z urlopu za poprzedni rok czy nawet za ubiegłe lata (urlop zaległy).

Zatem formalnie czytelniczka ma prawo domagać się urlopu wypoczynkowego już 2 stycznia 2007 r., ale tu jednak pojawiają się dla niej gorsze informacje. Musi się bowiem liczyć z władzą pracodawcy. Jeżeli uzna on, że pracownica, która stara się o urlop w nowym roku kalendarzowym i po niedawno zakończonym wypoczynku nie powinna go teraz wykorzystać, to go nie udziela. Jak słusznie więc podejrzewa czytelniczka, jego otrzymanie zależy od dobrej woli jej szefa.

Jeśli jednak przełożony zgodzi się na urlop w tym czasie, to ponosi wszystkie tego konsekwencje. Jedną z nich jest m.in. to, że pracownik może pójść na taki wypoczynek w całości, a po powrocie z niego wystąpić o udzielenie mu urlopu bezpłatnego czy wychowawczego.

Nie oznacza to jednak, że gdyby zaistniały jakieś ważne okoliczności wymagające obecności pracownicy w firmie, to szef nie może jej odwołać z wypoczynku. Wolno mu to zrobić, ale wówczas również musi się liczyć z negatywnymi następstwami takiej decyzji. Będzie więc np. zwracał koszty odwołania z wypoczynku. Mogą to być zapłacone kwoty za niewykorzystane dni pobytu na wczasach czy równowartość nowych biletów powrotnych. Na dodatek, gdyby okazało się, że pracownica wypoczywa z rodziną i ona także musi wrócić do domu, to również powrót tych osób obciąży firmę.

Z korzyścią dla obu stron?

Zakładając jednak dobrą wolę pracodawcy oraz sprzyjanie potomstwu i rodzinie, to może on wybrnąć z tej sytuacji w sposób częściowo satysfakcjonujący obie strony. Zgodzi się na urlop wypoczynkowy pracownicy, ale udzieli go tylko w części, np. w połowie przysługującego jej rocznego wymiaru.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
Bezpłatne Szkolenie BHP dla pracowników przez internet


Podyplomowe Studia BHP w Wakacje 2014 Też przez internet


Studia Podyplomowe BHP w wakacje 2014 w Warszawie

Podyplomowe Studia BHP w Warszawie prowadzimy w wakacje do września 2014 w Hotelu TINA Górczewska 212

warszawa, Górczewska 212

Biuro BHP-EKSPERT Warszawa ul.Mińska 25

Nasze biuro w Warszawie mieści się na ul.Mińska 25 w Budynku dawnych zakładów optycznych

Warszawa , ul.Mińska 25

Studia Podyplomowe BHP w Krakowie w wakacje 2014

Podyplomowe Studia BHP w Krakowie prowadzimy na  ul.Mrozowa 6, zajęcia w każdą niedzielę do września 2014

Studia Podyplomowe BHP w Krakowie ul.Mrozowa 6 od 11 maja 2014

Centrum Studiów Podyplomowych Kraków


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Centrum Matematyki

Szkoła matematyki

Lato z SALEZJANAMI


Cookies pliki

Na naszych stronach są wykorzystywane pliki cookies.Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij w Zamknij.  Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki

Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Mój stosunek do pracy

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 297
Komentarzy: 0


Ostatnie artykuły


Polecamy ebooki


Kodeks pracy



BHP-EKSPERT WARSZAWA 03-808 Warszawa ul. Mińska 25 (Biuro:w biurowcu POLSKIE ZAKŁADY OPTYCZNE S.A. BHP-EKSPERT KRAKÓW 30-752 Kraków ul. Mrozowa 6

NIP 678-140-93-12 bhpekspert@gmail.com Kraków (12)394-58-20 Warszawa tel(22)389-79-87 faks (22)730-87-44
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,326508998871 sekund.