VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 20 kwietnia 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 72 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Ekonomia: Firmom będzie łatwiej o wsparcie z Unii Autor : God
NOWOŚCI - NIE ZWIĄZANE Z BHP
Firmom będzie łatwiej o wsparcie z Unii

Zamiast stosu dokumentów krótki opis inwestycji. Zamiast urzędników, fachowcy oceniający czy projekt ma szansę na dotację - przewidują wstępne ministerialne zapowiedzi ułatwienia firmom drogi po unijną pomoc

Na przedsiębiorstwa, które postawią przede wszystkim na innowacje, czeka w latach 2007 - 2013 około 4,4 mld euro. To prawie połowa puli przeznaczonej na program "Innowacyjna gospodarka". Za te pieniądze firmy będą mogły wyposażać nowoczesne laboratoria, wdrażać najnowocześniejsze technologie. Najpierw jednak przedsiębiorców czekają unijne procedury. Z pierwszych propozycji Ministerstwa Gospodarki wynika, że uda się uniknąć koszmaru z pierwszych miesięcy realizacji programów dla firm w latach 2004 - 2006. - Przewidujemy wsparcie przedsiębiorców już przy przygotowaniu wniosków. Będzie miało ono charakter doradztwa i pomocy, tak by ograniczyć liczbę odrzuconych projektów - wyjaśnia Patrycja Zeszutek z Departamentu Programu Wzrostu Konkurencyjności Przedsiębiorstw w Ministerstwie Gospodarki.

Przedsiębiorca, który będzie chciał zrealizować innowacyjną inwestycję z unijnym wsparciem, będzie musiał przygotować tzw. fiszkę projektową - opis najważniejszych założeń przedsięwzięcia. Zweryfikuje go promotor projektu - ekspert wyszkolony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. To właśnie ta instytucja będzie odpowiedzialna za części programu dostępne bezpośrednio dla firm. Jeśli pomysł na inwestycję będzie spełniał wymogi programu - zostanie zarejestrowany w specjalnym systemie. Od tej chwili wydatki związane z projektem zostaną zwrócone z przyznanej dotacji. Takie rozwiązanie podoba się przedsiębiorcom. - Ograniczenia początkowych formalności jedynie do opisu założeń ekonomicznych i technicznych to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu przedsiębiorca dostaje odpowiedź, czy w ogóle warto inwestować w to przedsięwzięcie. To oszczędność pieniędzy i czasu - uważa Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Przez pierwszych kilkanaście miesięcy przerośnięte i absurdalne formalności były prawdziwą zmorą dla ubiegających się o dotacje. Przykład? Firmy musiały złożyć zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, które najczęściej traciło ważność do czasu podpisania umowy o dotację. Na szczęście zniesiono uciążliwy wymóg. Jak ostatnio oszacowali eksperci z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, koszty przygotowania wniosku sięgały nawet 15 tys. zł.

Z zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Ministerstwa Gospodarki wynika, że w kolejnych latach większość dokumentów przedsiębiorca będzie musiał dostarczyć tuż przed podpisaniem umowy o dofinansowanie, co oszczędzi wysiłku tym, którzy ostatecznie nie dostaną wsparcia.

Start programu zapowiadany jest na przełomie lata i jesieni. - Prace nad systemem wdrażania, w tym systemem oceny i wyboru projektów, wciąż trwają. Na razie mamy do czynienia z propozycjami, które najprawdopodobniej będą się jeszcze zmieniały - zastrzega Zeszutek.

Ponad 4 mld euro do wzięcia w latach 2007 - 2013

Części programu "Innowacyjna gospodarka" przeznaczone dla przedsiębiorców

Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia 3,31 mld euro
Polska gospodarka na rynku międzynarodowym 0,41 mld euro
Upowszechnianie innowacji 0,39 mld euro
Kapitał dla innowacji 0,34 mld euro

źródło: MRR

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,221805810928 sekund.