VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 29 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 11 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Od 1.01.03. Banki Muszą Informować Urzędy Skarbowe Autor : dolubzpracy
Fiskus Bank musi zawiadoamiać urząd skarbowy,o każdym założonym i zlikwidowanym rachunku bankowym przedsiębiorcy.



W związku z nowelizacją ordynacji podatkowej od 1 stycznia br. urzędy skarbowe będą wiedziały o wszystkich założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych osób prowadzących działalność gospodarczą. Na banki nałożono bowiem obowiązek przekazywania urzędom skarbowym comiesięcznych informacji w tym zakresie.

Czy przedsiębiorca musi mieć rachunek bankowy?

Obowiązek założenia rachunku bankowego przez przedsiębiorcę wynika z art. 13 ust. 1 prawa działalności gospodarczej. Na tej podstawie zarówno dokonywanie, jak i przyjmowanie płatności przez taki podmiot powinno odbywać się za pośrednictwem rachunku bankowego w każdym przypadku, gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca, a:

– jednorazowa wartość należności lub zobowiązań przekracza równowartość 3000 euro albo

– równowartość 1000 euro, gdy suma wartości tych należności i zobowiązań powstałych w miesiącu poprzednim przekracza równowartość 10 000 euro.

Podane wyżej kwoty w euro przelicza się na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia poprzedzającego miesiąc, w którym dokonywane są te operacje finansowe. Obowiązek dokonywania i przyjmowania płatności za pośrednictwem rachunku bankowego można realizować także poprzez rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Uzupełnieniem powyższej regulacji jest art. 61 § 1 i 2 ordynacji podatkowej. Przepis ten przewiduje, że zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i zobowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu (przed 1 stycznia 2003 r. – w formie bankowych rozliczeń bezgotówkowych). Tę samą formę rozliczeń z fiskusem stosuje się do wpłat kwot podatków pobranych przez płatników, jeśli spełniają oni warunki określone powyżej.

Jednocześnie, zgodnie z art. 47 ust. 4b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, płatnik składek obowiązany jest opłacać należności z tytułu składek w formie bezgotówkowej, w drodze obciążenia swego rachunku bankowego (obowiązek ten nie dotyczy płatników składek będących osobami fizycznymi, jeżeli nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej).

Czy bank zawiadamia urząd skarbowy o założeniu i likwidacji rachunku?

Od 1 stycznia 2003 r. banki zobowiązane są do sporządzania i przekazywania comiesięcznych informacji o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych osób prowadzących działalność gospodarczą urzędowi skarbowemu właściwemu według siedziby banku w terminie do 7 dnia następnego miesiąca. Informacje te zawierają numer rachunku, dane identyfikujące jego posiadacza oraz datę założenia albo likwidacji rachunku.

O czym trzeba zawiadomić urząd skarbowy?

Przedsiębiorca zobowiązany jest zawiadomić urząd skarbowy, właściwy ze względu na podatek dochodowy, o posiadaniu rachunku bankowego związanego z wykonywaną działalnością gospodarczą. Zawiadamiając urząd skarbowy musi podać nazwę i adres banku oraz numer rachunku bankowego. W przypadku posiadania więcej niż jednego rachunku przedsiębiorca powinien zawiadomić urząd skarbowy o wszystkich posiadanych rachunkach, z jednoczesnym wskazaniem rachunku podstawowego. O otworzeniu innych rachunków bankowych przedsiębiorca ma obowiązek powiadomić także bank, w którym jest otwarty rachunek podstawowy. W razie zmiany stanu faktycznego w stosunku do powyższych zawiadomień przedsiębiorca jest zobligowany do zgłoszenia tych zmian w terminie 14 dni od daty ich powstania. Niedopełnienie tych obowiązków jest zagrożone karą grzywny w wysokości do 3000 zł, orzekanej w trybie przepisów kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (art. 66 ust. 2 prawa działalności gospodarczej).


Wykaz posiadanych rachunków bankowych należy zawrzeć również w zgłoszeniu identyfikacyjnym, dokonywanym przez podatnika niebędącego osobą fizyczną na podstawie art. 5 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Zgłoszenia identyfikacyjnego, bez względu na rodzaj i liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę i rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw, dokonuje się jednokrotnie. Przedsiębiorca zobowiązany jest również do dokonywania aktualizacji danych objętych tym zgłoszeniem. Zasadą jest, że podatnicy VAT lub podatku akcyzowego zobowiązani są do aktualizacji danych w terminie 14 dni od daty powstania zmiany, a pozostali podatnicy – w terminie 30 dni. Naruszenie powyższych obowiązków zagrożone jest karą grzywny w wysokości od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości najniższego miesięcznego wynagrodzenia, orzekanej w trybie kodeksu karnego skarbowego (art. 81 § 1 k.k.s.).

Co uległo zmianie?


Opisane wyżej źródła zasięgania przez urzędy skarbowe wiadomości o rachunkach bankowych przedsiębiorców okazały się w praktyce niewystarczające. Obowiązująca od 1 stycznia br. nowelizacja ordynacji podatkowej ma za zadanie właśnie wyeliminowanie wszelkiej dowolności w tym zakresie, zwiększenie pewności obrotu gospodarczego oraz poprawienie skuteczności działania aparatu skarbowego w sferze ściągania podatków.

W tym celu ustawodawca wprowadził w art. 82 § 2 ordynacji podatkowej obowiązek banku w zakresie przekazywania urzędowi skarbowemu danych o rachunkach bankowych osób prowadzących działalność gospodarczą. Dane te będą przekazywane przez bank automatycznie, co miesiąc, urzędowi skarbowemu właściwemu według siedziby banku, w terminie do 7 dnia następnego miesiąca. Będą one zawierać: numer rachunku, dane identyfikujące jego posiadacza oraz datę założenia albo likwidacji rachunku.

Przykłady



W lutym 2002 r. X – Sp. z o.o. znalazła się w trudnej sytuacji finansowej z powodu piętrzących się zatorów płatniczych. Jej nieruchomości od dawna były już obciążone hipoteką, a inne posiadane środki trwałe, jako przestarzałe i zużyte, nie przedstawiały żadnej wartości rynkowej. Rachunek bankowy spółki został zajęty. W tej sytuacji, w celu uratowania części pieniędzy, w kwietniu 2002 r. spółka podjęła decyzję o założeniu innego rachunku bankowego, bez powiadamiania o tym urzędu skarbowego. Urząd skarbowy nie uzyskał informacji o założeniu i późniejszym zlikwidowaniu przez spółkę tego drugiego rachunku. W rezultacie egzekucja należności publicznoprawnych okazała się bezskuteczna.

W styczniu 2003 r. Y – Sp. z o.o. założyła nowy rachunek bankowy. Do 7 lutego 2003 r. bank, w którym założono ten rachunek, powiadomi o tym fakcie urząd skarbowy, właściwy według miejsca swojej siedziby – ze wskazaniem numeru rachunku, daty jego założenia oraz danych identyfikujących posiadacza rachunku.

Znowelizowana ordynacja podatkowa zachowała jednocześnie, choć w nieco zmodyfikowanej formie, dotychczasowe uprawnienie organów skarbowych do pozyskiwania danych chronionych tajemnicą bankową – w zakresie posiadanych przez przedsiębiorcę rachunków bankowych. Na podstawie art. 182 § 1 znowelizowanej ordynacji podatkowej prawo do korzystania z tego nadzwyczajnego środka dowodowego przysługuje jednak wyłącznie w stosunku do strony postępowania podatkowego i tylko w sytuacji, gdy po wykorzystaniu innych środków dowodowych wyniknie potrzeba uzupełnienia dowodów lub ich porównania z informacjami pochodzącymi z banku. Informacje, o których mowa powyżej, są udzielane przez bank wyłącznie na żądanie naczelnika urzędu skarbowego, które przybiera formę postanowienia.

Przykład


W toku postępowania dotyczącego zaległości podatkowych Z – Sp. z o.o. urząd skarbowy stwierdził, że zachodzi potrzeba porównania zebranych dowodów z informacjami z banku, w którym spółka ta ma swój rachunek bankowy. Na pisemne żądanie naczelnika urzędu skarbowego bank sporządzi i przekaże urzędowi skarbowemu informację o obrotach i stanach rachunku bankowego Z – Sp. z o.o.

W poprzednim stanie prawnym, bez dysponowania przez urząd skarbowy informacjami o liczbie i lokalizacji wszystkich rachunków bankowych przedsiębiorcy, art. 182 ordynacji podatkowej był praktycznie przepisem martwym. Od 1 stycznia br. sytuacja ta w znaczący sposób zmieniła się na korzyść fiskusa.

Podstawa prawna:


ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.).

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,211591005325 sekund.