VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 17 kwietnia 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 26 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Szkolenia bhp są obowiązkowe? 1.03.2003 Autor : inspekcjapracy
Praca Firma rozpoczęła drobną działalność produkcyjną i wkrótce będzie zatrudniać pracowników. Czy pracownicy powinni przejść szkolenia bhp?. Jakie i kto powinien je przeprowadzić? Czy pracodawca, powinienem przeszkolić pracowników we własnym zakresie, czy skierować ich, do specjalistycznej firmy szkoleniowej?
Działalność szkoleniowa w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy prowadzona jest przez pracodawców, a na ich zlecenie także przez jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia takiej działalności. Jednak muszą posiadać oni określone kwalifikacje.
Cykl szkoleń bhp obejmuje szkolenia wstępne, na które składa się instruktaż ogólny, instruktaż stanowiskowy i szkolenie podstawowe oraz przeprowadzane w określonych odstępach czasu szkolenia okresowe, których celem jest aktualizacja i ugruntowanie wiadomości i umiejętności pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, nabytych w czasie szkolenia wstępnego, oraz zapoznanie ich z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.
Instruktaż ogólny przechodzą wszyscy nowo zatrudnieni pracownicy, studenci odbywający praktyki studenckie oraz uczniowie szkół zawodowych odbywający praktyczną naukę zawodu w zakładach pracy – przed dopuszczeniem do wykonywania pracy. Jego celem jest zapoznanie z podstawowymi przepisami bhp zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych i w regulaminach pracy, z przepisami i zasadami bhp obowiązującymi w danym zakładzie pracy oraz z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Przeprowadzają go pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy albo pracodawcy lub pracownicy wyznaczeni przez pracodawcę, pod warunkiem ukończonia aktualnego szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy, każdy w swoim zakresie. A więc, eżeli pracodawca nie posiada aktulanego szkolenia nie może szkolić osobiście swoich praconików. Natomiast instruktaż stanowiskowy odbywają głównie pracownicy zatrudnieni na stanowiskach roboczych i mający bezpośredni kontakt z produkcją. Ma on zapoznać uczestników szkolenia z zagrożeniami występującymi na określonym stanowisku pracy, sposobami ochrony przed zagrożeniami oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tym stanowisku. Ten rodzaj szkolenia przeprowadza osoba kierująca pracownikami, wyznaczona przez pracodawcę, posiadająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz przeszkolona w zakresie metod prowadzenia instruktażu.
Trzeci etap, czyli szkolenie podstawowe, odbywają w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na określonym stanowisku:
• osoby będące pracodawcami,
• osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy wydziałów, mistrzowie i brygadziści,
• pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych,
• projektanci oraz konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych,
• technolodzy, organizatorzy produkcji i inni pracownicy inżynieryjno-techniczni,
• pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy,
• pracownicy nie wymienieni wyżej, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Z obowiązku odbycia szkolenia podstawowego zwolnione są osoby posiadające zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy, absolwenci studiów wyższych o specjalności „bezpieczeństwo i higiena pracy” oraz studiów podyplomowych w zakresie bhp, a także osoby posiadające kwalifikacje określone dla inspektorów pracy w odrębnych przepisach.
Szkoleniom okresowym podlegają ci sami pracownicy. Ich częstotliwość określa pracodawca w porozumieniu z przedstawicielami pracowników, z tym że na stanowiskach robotniczych powinno się ono odbywać nie rzadziej niż raz na 3 lata, a jeśli występują tam szczególnie duże zagrożenia dla zdrowia oraz zagrożenia wypadkowe, nie rzadziej niż raz na rok. Pozostali pracownicy powinni odbyć je nie rzadziej niż raz na 6 lat.
Szkolenie wstępne podstawowe, o którym mowa w § 8 pkt 3, oraz szkolenie okresowe powinny być zakończone egzaminem sprawdzającym, a ich ukończenie potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez organizatora szkolenia, którego odpis powinien trafić do akt pracownika.
Ramowe programy szkoleń stanowią załącznik do rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Na ich podstawie pracodawcy lub jednostki szkolące w zakresie bhp opracowują szczegółowe programy poszczególnych szkoleń z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych grup stanowisk pracy.

§ Podstawa prawna:
• rozporządzenie z 28 maja 1996 r. w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 285)

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,246500968933 sekund.