VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 29 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 59 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Jak zapenić bezpieczeństwo wchodzącym i wychodzącym z budynku? 4.03.2003 Autor : kodekspracy
Praca Drzwi wejściowe do ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej 0,9 m szerokości oraz 2 m wysokości. Drzwi takie mają zapewnić dogodne i bezpieczne warunki dla osób korzystających z budynku.
Wejścia z zewnątrz do budynków przeznaczonych na pobyt ludzi powinny mieć kształt i wymiary umożliwiające dogodne warunki ruchu dla wszystkich osób korzystających z budynków. Przepisy określają minimalne warunki, jakie powinny spełniać drzwi. Zgodnie z nimi szerokość drzwi wejściowych w świetle ościeżnicy powinna wynosić co najmniej 0,9 m, a wysokość 2 m. W przypadku gdy drzwi są dwuskrzydłowe, to szerokość skrzydła głównego nie może być mniejsza niż 0,9 m. Należy również pamiętać, że wysokość progów nie może przekraczać 20 mm.
Przy wejściach powinny być również zamontowane rozwiązania techniczne (nie utrudniające ruchu, np. przedsionek, kurtyna powietrzna), które będą chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza.
Wskazane jest również, aby przed wejściem do budynku było zamontowane zewnętrzne oświetlenie elektryczne.
Jeżeli inwestor zdecydował się na zamontowanie drzwi rozsuwanych lub obrotowych, to konieczne jest zaprojektowanie innych drzwi mogących pełnić funkcję wyjścia ewakuacyjnego, jako że wszystkie budynki użyteczności publicznej powinny takie wyjścia posiadać. Ponieważ dość często rolę tę pełni głównie wejście do budynku, warto podczas adaptacji obiektu pomyśleć, by dostosować je do tego celu i obowiązujących w tym zakresie przepisów. W przypadku gdy obiekt ten (lub pomieszczenie przeznaczone na fitnes club) kwalifikowany będzie do kategorii zagrożenia ludzi ZL III i przewiduje się w nim przebywanie nie więcej niż 50 osób jednocześnie, to parametry drzwi stanowiących wyjście ewakuacyjne nie różnią się szczególnie od parametrów wymaganych dla wejść służących do normalnego ruchu pieszych. Jeżeli obiekt (pomieszczenie) ma być przeznaczony dla więcej niż 50 osób (w przypadku przeznaczenia go na potrzeby osób o ograniczonej zdolności poruszania się – tzw. kategoria zagrożenia ludzi ZL II – w liczbie przekraczającej jednocześnie 30 osób) lub powierzchnia pomieszczenia fitnes club przekraczać będzie 300 m2, to z obiektu takiego powinny prowadzić co najmniej 2 wyjścia spełniające parametry wyjść ewakuacyjnych. Powinny być one oddalone od siebie o minimum 5 metrów i otwierać się na zewnątrz. W razie kwalifikowania obiektu lub pomieszczenia do kategorii ZL II wymóg kierunku otwierania skrzydeł na zewnątrz obowiązuje już w przypadku przeznaczenia go na więcej niż 6 osób o ograniczonej zdolności poruszania się.
Drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne powinny spełniać następujące parametry:
• mieć szerokość obliczaną, przyjmując co najmniej 0,6 m na każde 100 osób (minimum 0,9 m) w świetle ościeżnicy,
• drzwi wieloskrzydłowe powinny mieć jedno skrzydło nie blokowane o szerokości minimum 0,9 m,
• drzwi wahadłowe jednoskrzydłowe powinny mieć minimalną szerokość 0,9 m,
• drzwi wahadłowe dwuskrzydłowe 0,6 m z zastrzeżeniem, że oba skrzydła powinny mieć taką samą szerokość,
• drzwi rozsuwane muszą mieć konstrukcję umożliwiającą automatyczne i ręczne ich otwieranie bez możliwości blokowania oraz samoczynne ich rozsunięcie i pozostanie ich w pozycji otwartej w przypadku pożaru lub awarii,
• drzwi rozsuwane mogą być używane jako wyjście ewakuacyjne, jeżeli służą jednocześnie innym celom niż ewakuacja.
§ Podstawa prawna:
• Paragraf 61–64 i 238–240 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U Nr 75, poz. 690).

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,37242102623 sekund.