VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 29 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 52 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Dowody Osobiste Do Wymiany 26.03.2003 Autor : inspekcjapracy
NOWE PRZEPISY Jak wypełnić wniosek? - Czy wymiana jest obowiązkowa?


Nowe dowody osobiste - w formie plastikowych kart - wydawane są od początku 2001 roku. Na początku ustalono, że obowiązek wymiany dokumentów mają wszyscy obywatele i muszą to zrobić do końca 2007 roku, bo wtedy stracą ważność wszystkie stare dowody. Gdy okazało się, że chętnych do wymiany jest niewielu i pojawiła się realna groźba, że dopiero w 2007 roku większość Polaków przypomni sobie o ciążącym na nich obowiązku, urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ustalili harmonogram wymiany, a w listopadzie ubiegłego roku zatwierdzili go posłowie.

Harmonogram przewiduje stopniową wymianę dowodów wydanych w kolejnych latach. Można by to rozwiązanie uznać za całkiem dobry pomysł, gdyby urzędnicy i parlamentarzyści nie zapomnieli o jednym drobiazgu - zastrzeżeniu, że dowody wydane w określonych latach tracą ważność wraz z upływem terminu wyznaczonego w harmonogramie. Takiego zastrzeżenia jednak nie wprowadzono, pozostawiając zapis, że stare dowody tracą ważność z końcem 2007 roku. Posłowie nie ustanowili też żadnej kary dla tych obywateli, którzy nie wymienią starych dokumentów na nowe zgodnie z harmonogramem.

Tym, którzy chcą jednak skorzystać z możliwości posługiwania się dowodem osobistym w postaci karty - a nie książeczki - i nie chcą narazić się na zarzut łamania ustawy, przedstawiamy podstawowe zasady wydawania dowodów osobistych.

Kto i gdzie może starać się o dowód osobisty?

- Osoby pełnoletnie oraz małoletni powyżej 13. roku życia, posiadający obywatelstwo polskie, zameldowani na pobyt stały lub mający ostatnie miejsce zameldowania stałego w Polsce. Wniosek składany jest w urzędzie gminy w miejscu stałego zameldowania, a gdy nie ma takiego meldunku - w miejscu ostatniego miejsca zameldowania stałego.

- Polacy, którzy nigdy nie mieli zameldowania na pobyt stały w Polsce (np. urodzili się za granicą), także mogą ubiegać się o dowód osobisty, ale w stolicy - w urzędzie Warszawa Śródmieście.

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

- Najważniejszy jest wniosek o wydanie dowodu osobistego, który trzeba wypełnić czytelnie, pismem drukowanym i dużymi literami. Do wniosku muszą być dołączone 2 aktualne i wyraźne fotografie o wymiarach 35 na 45 mm (lewy półprofil, bez nakrycia głowy, z odsłoniętym uchem bez kolczyków) oraz dowody wniesienia opłaty.

- Przy wymianie dokumentu należy mieć przy sobie stary dowód, który trzeba okazać urzędnikowi. Stary dowód należy także przedstawić przy odbiorze nowego dowodu - albo zostaje on unieważniony i można zabrać go do domu na pamiątkę, albo pozostaje w urzędzie.

- Jeżeli o dowód po raz pierwszy stara się osoba, która urodziła się poza miejscem obecnego zameldowania, konieczne jest przedstawienie odpisu skróconego aktu urodzenia. Z wyjaśnień MSWiA wynika, że nie można żądać od ubiegającego się o dowód osobisty odpisu skróconego aktu małżeństwa, jeżeli związek został zawarty poza miejscem obecnego zamieszkania, a w starym dowodzie jest adnotacja o ślubie i zmianie nazwiska. To urząd ma sprawdzić, czy informacje zapisane w dowodzie są zgodne z informacjami w urzędowych aktach.

- Może też być tak, że urzędnik zażąda dowodu na posiadanie obywatelstwa polskiego; zaświadczenia w takich sprawach wydają urzędy wojewódzkie. Dotyczy to jednak głównie tych, którzy długo przebywali poza granicami Polski.

Jakie są opłaty przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego?

- Za wydanie dowodu osobistego płaci się 30 zł.

- Zwolnione z opłat są osoby: przebywające w domach opieki społecznej lub korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych (po przedstawieniu zaświadczenia o tej pomocy); zobowiązane do wymiany dowodu osobistego z powodu administracyjnej zmiany nazwy ulic lub numeru domu; ubiegające się o wymianę z powodu wady technicznej dotychczasowego dokumentu lub sporządzonego niezgodnie z danymi we wniosku; małoletnie przebywające w domu dziecka; te, które utraciły dowód z powodu klęski żywiołowej.

O czym trzeba pamiętać:

- Wniosek o wyrobienie dowodu trzeba złożyć osobiście. Dowód także odbiera się osobiście. Małoletni składają wniosek i odbierają dowód w obecności opiekuna prawnego.

- Starający się o dowód musi mieć numer ewidencyjny PESEL. Jeżeli wniosek składa osoba, która takiego numeru nie ma (np. urodziła się za granicą), to urzędnik wniosek przyjmuje i występuje o nadanie numeru PESEL tej osobie.

Kiedy trzeba wymieniać dowód osobisty?

- Dotychczasowe dowody osobiste są ważne do końca 2007 roku. Oznacza to, że do tego czasu wszyscy muszą wymienić dowody na nowe. Obecnie każdy może złożyć wniosek o wymianę. Ustawa nakłada obowiązek wymiany w określonym roku (w zależności od daty wydania starego dokumentu), ale nie przewiduje żadnych sankcji za nieprzestrzeganie harmonogramu.

- Zarówno stary, jak i nowy dowód trzeba wymienić, gdy zmieniają się dane posiadacza tego dokumentu tożsamości (np. adres zamieszkania). Wniosek o wymianę trzeba złożyć w ciągu 14 dni od zaistnienia tej zmiany. Teoretycznie za niedotrzymanie tego terminu grozi kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności do miesiąca, ale nikt nie egzekwuje tego przepisu.

- Należy pamiętać, że nie można już wpisywać do starego dowodu informacji o zmianie miejsca zameldowania; teraz urzędnik może tylko wydać poświadczenie, że obywatel zameldował się pod innym adresem. I w tym przypadku po 14 dniach od tego faktu trzeba złożyć wniosek o zmianę dowodu. I tu także nie ma żadnych sankcji za niedotrzymanie tego terminu.

Jak długo trzeba czekać na wyrobienie dowodu?

- Do miesiąca. Zdarza się, że terminy są krótsze.

- Kłopoty z dotrzymaniem terminu mogą się pojawić wtedy, gdy w nazwisku obywatela występującego o zmianę dowodu są litery, których nie ma w polskiej pisowni. Program komputerowy zawiera 31 takich obcych znaków, ale nie ma w nim np. "a" z dwoma kreskami pionowymi nad literą. W takim przypadku dokumenty trafiają do MSWiA, gdzie jest wydzielone specjalne stanowisko, na którym do nowego dowodu można wpisać dowolne znaki (ale tylko dużymi literami).

Nowy dowód osobisty to poliwęglanowa karta ze zdjęciem i podstawowymi danymi personalnymi. Dowód ważny jest tylko przez 10 lat; później trzeba go wymienić na nowy. Osoby, które ukończyły 65 lat, mogą otrzymać dowód bez określenia terminu ważności, ale muszą o to zwrócić się na piśmie.

W karcie zastosowano około 40 zabezpieczeń, które mają chronić przed podrobieniem dokumentu. Mimo to na blankietach wydawanych w początkowym okresie są dwa błędy: wygląd orła jest niezgodny ze wzorem godła państwowego, a w angielskim tłumaczeniu "imiona rodziców" apostrof postawiono w niewłaściwym miejscu (jest: "Parent’s given names", a powinno być: "Parents’ given names"). Błąd poprawiono i od lipca 2002 roku blankiety mają już prawidłowe tłumaczenie, jednak orła do tej pory nie zmieniono. Jeżeli ktoś otrzymał dowód z błędem w tłumaczeniu, a chciałby mieć dokument bez błędu, musi za to zapłacić 30 zł (bo MSWiA nie uznaje tego za błąd).

Wprawdzie do dowodu osobistego można już wpisać dowolny znak i literę, ale pod jednym warunkiem - musi to być duża litera, a nie mała. Oznacza to, że wszyscy, którzy mają w swoich nazwiskach partykuły pisane małymi literami (np. "d’" lub "de") muszą godzić się z tym, że te części ich nazwisk będą w nowym dowodzie zapisane dużymi literami.

Złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego może zająć sporo czasu i to nawet wtedy, gdy w urzędzie nie ma dużej kolejki. Jest to skutek tego, że dane ze składanego wniosku urzędnik przepisuje na specjalny formularz. Starający się o wydanie dowodu musi później sprawdzić, czy urzędnik wpisał prawidłowe dane, a następnie przy urzędniku podpisać ten wniosek. To ten drugi formularz (a nie wypełniony przez nas druk wniosku) jest skanowany i przesyłany drogą elektroniczną do MSWiA, które odpowiada za produkcję dowodów osobistych.

Obsługa jednej osoby starającej się o dowód zabiera co najmniej kilkanaście minut. Tyle czasu zajmuje załatwienie jednej sprawy, gdy nie ma żadnych wątpliwości czy błędów we wniosku.


Będzie łatwiej!
W ubiegłym tygodniu rząd znowelizował rozporządzenie w sprawie zasad wydawania dowodów osobistych. Nowe przepisy, które mają ułatwić wymianę dokumentów tożsamości, zaczną obowiązywać za kilka tygodni (rozporządzenie jeszcze nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw). Oto najważniejsze z nich:

Wniosek o wydanie dowodu będzie można złożyć w urzędzie gminy w miejscu czasowego zameldowania (na razie trzeba go składać w miejscu pobytu stałego). Oznacza to, że np. studenci zameldowani na pobyt czasowy na okres ponad 2 miesięcy będą mogli występować o zmianę dowodu w mieście, w którym studiują. Urzędnik prześle wniosek do gminy, w której student zameldowany jest na pobyt stały, a ta wyrobi nowy dowód; student odbierze go w miejscu czasowego pobytu. Takie rozwiązanie ułatwi też załatwienie dokumentów osobom bezdomnym, które nie będą musiały w tym celu jechać do ostatniego miejsca swojego zameldowania.

Rodzice osoby małoletniej nie będą musieli stawić się razem z dzieckiem po odbiór dowodu osobistego (dotychczas musieli być obecni przy składaniu wniosku i odbiorze dokumentu).

Jeżeli ktoś będzie wymieniał nowy dowód osobisty (bo np. zmienił adres lub nazwisko), nie będzie musiał go oddawać przy składaniu wniosku o wymianę (na razie jest taki obowiązek; nie dotyczy on tylko wymiany dowodów książeczkowych na kartę plastikową).


Harmonogram wymiany dowodów osobistych wydanych przed 1 stycznia 2001 r.
Ustawa zmieniająca Ustawę o zmianie Ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz Ustawy o działalności gospodarczej (DzU z 5 listopada 2002 r.) wprowadza obowiązek wymiany dowodów osobistych wydanych przed 1 stycznia 2001 r. w następujących terminach:

od 1 stycznia 2003 do 31 grudnia 2003 r. - dowody wydane w latach 1962 - 1972,

od 1 stycznia 2004 do 31 grudnia 2004 r. - dowody wydane w latach 1973 - 1980,

od 1 stycznia 2005 do 31 grudnia 2005 r. - dowody wydane w latach 1981 - 1991,

od 1 stycznia 2006 do 31 grudnia 2006 r. - dowody wydane w latach 1992 - 1995,

od 1 stycznia 2007 do 31 grudnia 2007 r. - dowody wydane w latach 1996 - 2000.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,383108854294 sekund.