VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 29 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 43 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Praca w warunkach szkodliwych art.nr 571 Autor : kodekspracy
Praca Czytelnik pracuje w pewnej firmie na stanowisku spawacza. Pyta Czy na ww. stanowisku przysługuje mi dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Pracodawca twierdzi, że ww. dodatek jest wliczony w stawkę osobistego zaszeregowania. Poza tym, pyta również czy pracując jako spawacz może przejść wcześniej na emeryturę w związku z tym, że pracuje w warunkach szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia?
Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia jest formą ekwiwalentu za pracę w warunkach narażających pracownika na pogorszenie lub znaczną utratę stanu zdrowia. Dodatki te są przyznawane pracownikom różnych działów gospodarki w wysokości uzależnionej od stopnia szkodliwości pracy. O stopniu szkodliwości lub uciążliwości dla zdrowia decydują poszczególne przepisy branżowe. Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy m.in. przeprowadzanie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w miejscu pracy. Pomiary czynników szkodliwych<br
Najwyższe dopuszczalne stężenia czynników szkodliwych<br
Ponadto jest on zobowiązany do przeprowadzania ocen ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą oraz poinformowania pracowników o wynikach tej oceny.O wysokości dodatków decydują w głównej mierze przepisy branżowe. Niestety, Czytelnik nie podał, w jakim sektorze gospodarki wykonuje swoją pracę. Dla przykładu można przytoczyć zasady przyznawania takich dodatków dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej, działających w zakresie budownictwa i gospodarki przestrzennej. Zasady przyznawania dodatków za pracę w warunkach szkodliwych dla tej grupy pracowników zostały określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 lipca 1996 r. w sprawie zasad wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej działających w zakresie budownictwa i gospodarki przestrzennej. (Dz.U. Nr 95, poz. 437 ze zm.).
Zgodnie z tymi przepisami pracownikowi za każdą godzinę pracy wykonywanej w warunkach uciążliwych, szkodliwych dla zdrowia lub niebezpiecznych przysługuje dodatek w wysokości:
• do 5% stawki godzinowej, wynikającej z najniższego wynagrodzenia – dla I stopnia szkodliwości i uciążliwości,
• do 10% stawki godzinowej, wynikającej z najniższego wynagrodzenia – dla II stopnia szkodliwości i uciążliwości,
• do 15% stawki godzinowej, wynikającej z najniższego wynagrodzenia – dla III stopnia szkodliwości i uciążliwości,
• do 20% stawki godzinowe, wynikającej z najniższego wynagrodzenia – dla IV stopnia szkodliwości dla zdrowia.
Za prace wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia uzasadniających przyznanie dodatku, zgodnie z tym rozporządzeniem, uważa się prace wykonywane w warunkach szkodliwych dla zdrowia, jeżeli w środowisku pracy przekroczone są najwyższe dopuszczalne stężenia i natężenia czynników szkodliwych dla zdrowia określone w odrębnych przepisach lub innych obowiązujących normach higieniczno-sanitarnych. Podstawę przyznania dodatku za pracę wykonywaną w warunkach szkodliwych dla zdrowia stanowią wyniki badań środowiskowych przeprowadzonych przez jednostkę upoważnioną do tego rodzaju badań.
W przypadku opisywanym przez Czytelnika nie można dokładnie określić miejsca jego zatrudnienia. Dlatego kwestię dotyczącą zasad przyznawania dodatków za pracę w warunkach szkodliwych prywatny pracodawca może określić sam w regulaminie wynagradzania, mając na uwadze obowiązujące w danym sektorze przepisy.
Przez stawkę osobistego zaszeregowania należy rozumieć wynagrodzenie pracownika określone kwotowo za przepracowany czas pracy. Stawka osobistego zaszeregowania może być stawką godzinową (wynagrodzenie za 1 godzinę pracy) lub miesięczną (wynagrodzenie za miesiąc). W wielu zakładach pracy istnieją taryfikatory płac, w których są określone stawki osobistego zaszeregowania.
Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych jest świadczeniem niezależnym od wynagrodzenia i nie może być wliczony w stawkę osobistego zaszeregowania (szczególnie, gdy obowiązuje taryfikator).
Odnośnie drugiego pytania czytelnika, zagadnienia związane z przejściem na wcześniejszą emeryturę reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. Nr 8, poz. 43 ze zm.). Przepisy powołanego rozporządzenia stosuje się do pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze określonych w załączniku do tego rozporządzenia. Okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.
Takie okresy pracy stwierdza zakład pracy na podstawie posiadanej dokumentacji w świadectwie wykonywania prac w szczególnych warunkach, wystawionym według określonego w odrębnych przepisach wzoru.
Jeżeli czytelnik ma udokumentowane okresy pracy w warunkach szkodliwych i spełnia przesłanki określone w powyższym rozporządzaniu, to może ubiegać się o przejście na wcześniejszą emeryturę.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,254149198532 sekund.