VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 16 sierpnia 2022
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 

Masz problem z BHP,szukasz odpowiedzi?
Szybko otrzymasz poradę zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 35 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


DODAJ STRONĘ DO KATALOGU


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

HACCP: Od maja 2004 Firmy zajmujące się żywnością obowiązuje HACCP Autor : inspekcjapracy
NOWE PRZEPISY Żywność. Wyższe standardy dla małych i średnich firm.
Nowe obowiązki firm od przyszłego roku
Od maja przyszłego roku wszystkie firmy z branży żywnościowej będą musiały wdrożyć do swoich zakładów unijny system HACCP – wynika z projektowanych przepisów. Dotychczas obowiązek ten miał dotyczyć jedynie dużych i średnich firm.

To skandal – oburzają się przedsiębiorcy. – Rząd informuje o korzyściach z integracji portugalskich pasterzy owiec, milcząc w kluczowej dla nas kwestii. Tymczasem wdrożenie systemu może kosztować firmę nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Komisarze unijni, którzy 28 lutego br. zakończyli kolejną tzw. misję porównawczą w Polsce, wyraźnie podkreślali, że w Polsce – tak jak w innych krajach UE – system zarządzania jakością HACCP (czyli system analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli) musi być wdrożony we wszystkich obiektach produkcji żywności i żywienia bez względu na ich wielkość i branżę. – Powiedziano to bardzo wyraźnie i nie ma od tego odwrotu – mówi dr Halina Turlejska z Instytutu Żywności i Żywienia.
Zgodnie z obowiązującą ustawą o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz.U. z 2001 r. nr 63, poz. 634 ze zm.) Zobacz Akt Prawny<br obowiązek wdrożenia systemu HACCP od przyszłego roku mieli jedynie duzi i średni producenci z branży żywieniowej. Nowelizacja zmierza do zmiany tego zapisu. Według projektu od dnia akcesji wdrożony i udokumentowany system HACCP będą musieli posiadać wszyscy zajmujący się dystrybucją (transportem), handlem, cateringiem, prowadzeniem stołówek i restauracji.

Dla firm zasadniczą sprawą są koszty wdrożenia całego systemu. Zależy on od wielu czynników, m.in. wielkości zakładu, liczby pracowników, standardu higienicznego, stopnia zaawansowania technologicznego zakładu itd. Do kosztów samego wdrożenia należy zaliczyć przede wszystkim nakłady na szkolenia pracowników, ewentualne inwestycje związane z poprawą standardów higienicznych zakładu, zakup sprzętu i urządzeń do monitorowania krytycznych punktów kontroli. Wdrożenie systemu wymaga czasami zmian organizacyjnych i modernizacji zakładu. Kłopotliwe może być również prowadzenie dokumentacji i zmiana dotychczasowej. W niektórych przedsiębiorstwach może zaistnieć potrzeba dodatkowego zobowiązania pracowników do prowadzenia dokumentacji. Jednakże opracowanie nowej formuły dokumentacji lub uporządkowanie i udoskonalenie już istniejącej bardzo ułatwia zarządzanie zakładem.

– Koszt wdrożenia HACCP trudno ocenić i każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. W średniej producenckiej firmie określa się, że jest to koszt w granicach 1 mln zł – informuje Marek Przeździak, prezes Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych POLBISCO. W firmie TUV Nord stawki za doradztwo przy wdrożeniu HACCP wahają się od 5 do 20 tys. zł, wszystko zależy jednak od indywidualnego przypadku.

Tomasz Pietryga

Wersja do druku

Komentarze czytelników

barada:
Czy rząd projektując nowe przepisy odnośnie systemu HACCP zastanowił się,ze małe i śreednie przedsiębiorstwa nie uniosą tego ciężaru? Znowu będziemy podające zakłady rzemiśnicze ! Biurokracja związana z tym systemem jest wieksza niż przynosi on porzytku, a tak szybkie zmiany decyjzji ( 1 rok ) to zbyt mało aby przeanalizować oferty firm konsaltingowych. Poza tym czy już są przepisy wykonawcze kto będzie zajmował sie auditem i czy certyfikaty zachodnich firm będą akceptowane przez polskie firmy kontrolujące system? A może audity trzeba miec dwa? ostatnie pytanie nasuwające się gdzie można przeczytać o projekty przepisów?

jw:
Z takim podejściem (opinia barady) do Unii nieprędko wejdziemy. Przecież HACCP nie jest po to by komus zrobic "na złość", ma służyć wymuszeniu produkcji żywności w higienicznych warunkach, a co za tym idzie poprawie jakości i nie usprawnić zarządznie. Biurokracją systemy jakości są jedynie dla tych którzy tak naprawde nie wiedzą do czego one służą. Czasu jest mało i to fakt, odbedzie sie to pewnie niestety na zasadzie negatywnej selekcji bo padną zakłady które nie będą mogły temu sporostać, czli nie bedą spełniały m.in. WYMOGÓW HIGIENICZNYCH przy produkcji żywności, trzeba to komentowac i wyjaśniać? chyba nie. Rok na przeanalizowanie ofert firm konsultingowych to mało? Problemem jest raczej koszt i czas wdrożenia. Barada pisze, ze wiecej biurokracji niż pożytku - trzeba umiec korzystać z systemu a bedzie on ułatwieniem. Poza tym - Barada - "pożytek" nie pisze sie przez "rz" ;)

mm:
Dodać należy jeszcze jedno, czego autor nie napisał. Może mało kto wie, ale wdrażanie systemu jakości i cała ta "biurokracja" nie są wcale takie przerażające. Nie trzeba wprowadzac na poczatku zmian w dokumentacji. Przecież każda procedura opisuje to co konkretnie "robimy" na danym "odcinku". Dodatkowo nalezy nadmienić, że na stronie PARP-u istnieją informacje na temat dofinansowania dla firm w procesie certyfikacji. Dofinansowuje się też szkolenia dla pracowników a koszt dofinansowania wynosi do 60% a więc ogólnie nie jest to wielki wydatek. Poza tym uważam, że nareszcie będzie istniał pewien system kwalifikacji tak dostawców usług i wyrobów jak i poddostawców. To bardzo dobrze, każda firma powinna posiadać jak najwięcej certyfikatów. A same systemy jakości są dobrym wyznacznikiem na rynku tak i polskim jak i europejskim.

Obiektywny:
BANDA ZŁODZIEI, znowu chce nas wykiwać. Byłem w Paryżu i widziałem jak wyglądają punkty gastronowmiczne produkujące żywność (od zaplecza). Strach i przerażenie. Odechciało mi się jeść. A w Polsce nakazuje się nam ponosić dodatkowe koszty, gdzie i tak warunki są 100 krotnie lepsze. UE koniecznie chce nas stłamsić i zniszczyć.

www:
do mm. a po co firmie certyfikaty? tylko po to żeby wydać na nie mnóstwo pieniędzy czyli faktycznie zmarnować je. bo certyfikat to tylko papier a życie robi swoje.

Polak:
Do jw - niestety muszę stwierdzić, że jw uprawia demagogię; jak można wyciągać tak szybko wnioski, że padną firmy nie spełniające "WYMOGÓW HIGIENICZNYCH"?! To mogą być bardzo "czyste" firemki, ale NIE STAĆ ich będzie na zakup urządzeń kontrolujących, opłacenie audytorów, wynajem dodatkowych pomieszczeń (lub zakup szaf) do przechowywania nowych ksiąg itd itp. A życie pokazuje, że to hipermarkety karmią nas fosforem w mięsie (no, może w ilościach zgodnych z unijną normą, ale ja nie lubię fosforu :), przepakowywaną żywnością i stosują różne inne sztuczki, ale życzę jw, aby żywił się On tylko w hipermarketach, żył higienicznie, długo i szczęśliwie no i zdrowo!

mm:
do www: Z całym szacunkiem, ale jesli ktoś pyta, po co firmie certyfikat nie ma zielonego pojęcia o systemach jakości i ich wpływie na działanie firmy. Certyfikat to nie tylko papier, to cały system zarządzania jakościa który systematyzuje pracę przedsiębiorstwa, a także wpływa na politykę finansową firmy - wytyczne w normach dostępnych na rynku. Proces wdrażania systemu jakości trwa minimum 6 m-cy a co za tym idzie już na tym etapie można w prosty sposób wyeliminować wiele działań przynoszących m.in. straty finansowe. Jesli chodzi natomiast o wypowiedź Polaka - jeśli firma wdraża system jakości najczęściej auditorami sa jej pracownicy - jedyny koszt to kurs na auditorów wewnętrznych i ewentualny proces motywacji finansowej wdrożony przez kierownictwo firmy dla auditorów. Po drugie - wywody na temat zakupu szaf i wynajmu dodatkowych pomieszczeń są jak najbardziej nieuzasadnione gdyz podstawowy dokument systemu jakości to najczęściej jedna księga plus procedury które otrzymuje każdy pracownik wg zapisów w KJ.Po trzecie - zakup urządzeń kontrolujących ? system jakości to kontrola wewnętrzna prowadzona przez pracowników. Urządzenia - jeśli zakład jest odpowiednio przygotowany do produkcji nie będzie musiał niczego kupować. Ale jak życie nas uczy zawsze komuś nie podoba się to co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Niestety rynek jak wiadomo rządzi się swoimi prawami.

???:
do MM Czy system jakości musi być na papierze, najlepiej to robi rynek a nie urzędnik.

mm:
Do ??? Nie rozumiem jak system jakości najlepiej robi rynek a nie urzędnik? System jakości wdrożony w jakies firmie utrzymuje jej pozycje na rynku. W chwili obecnej jednym z wielu wykładników zakwalifikowania się do grona firm z jakością jest nie tylko świadczenie usług na wysokim poziomie ale także wykazanie się odpowiednimi dokumentami (w tym certyfikatem)

Krystyna:
Widzę ,że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.Niektórzy nie zdają sobie sprawę w jak ciężkiej sytuacji finansowej są polskie firmy nawet te które uważane sa za dochodowe.Wystarczy krótki okres braku zleceń , a już padają.Nie rozumieją tego ludzie ,myślą ,a co niech ponoszą koszty , ich sprawa ,najwyżej splajtują .Amiejsc pracy ubywa.

Dodaj swój komentarz Poradnik HACCP do nabycia w naszym sklepie<br Notatka: Ps.Wedłud naszego rozeznania Firmy , które obsługujemy niestety już zmodernizowały zakłady i wprowadziły HACCP. Spóźnieni niestety bedą musieli zmienić profesję bo czasu jest naprawdę niewiele. Życzymy powodzenia.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
Germantech Jobs


SERWIS PRACY NEXT-JOBS

PRACA INSPEKTOR BHP

Studia Podyplomowe BHP WARSZAWA od 20 maja 2018


INDIE 2015


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 22 listopada 2015


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 22 listopada 2015


Nasza strona


Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24 czerwca 2015


Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24czerwca 2015


Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24 czerwiec 2015


Podyplomowe Studia BHP w Wakacje 2015 zajęcia 24 maj 2015


Studia Podyplomowe BHP w Wakacje 2015 zajęcia z 16 maja 2015


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 21 grudnia2014cz.2


Zajęcia z 21 grudnia 2014
Możesz   studia rozpocząć
od teraz. Szybko z Tobą
nadrobimy
zaległości.
Dzwoń 501-700-846

Studia Podyplomowe BHP w Warszawie

Teraz możesz się jeszcze dopisać na Podyplomowe Studia BHP w Warszawie kończymy w kwietniu  2015 w Hotelu 112 Górczewska 212 / dawna TINA /
Szybko nadrobimy z Tobą zaległości.
dzwoń 501-700-846

warszawa, Górczewska 212

Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 21 grudnia2014cz.1Teraz też możesz dopisać się na studia

Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia 2014cz.3


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz.2


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz1


Centrum Studiów Podyplomowych Kraków


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 7 grudnia 2014To jest pierwszy test zarejestrowania  naszych zajęć w sieci.

Tym sposobem każda osoba w necie będzie mogła uczestniczyć w zajęciach bez względu na miejsce swojego pobytu. Osoby które nie były obecne 7 grudnia 2014 miały możliwość oglądania przekazu na żywo a teraz mają wgląd w nagranie.
Następne nasze zajęcia mamy  w niedzielę 14 grudnia 2014 i będziemy przekazywać je  w całości od początku zajęć.
Dzięki tej formie przekazu możesz słuchać naszych zajęć w samochodzie i oglądać leżąc w łóżeczku.

Temat następnych zajęć   : Wypadki przy pracy

ZAPRASZAM
wszystkich a osobom zainteresowanym dam linka do transmisji online na żywo.

Nagranie to jest na razie technicznym  Testem i ma  wiele niedoskonałości,  w przyszłych  transmisjach   będziemy dążyć do ciągłej  doskonałości.

Pytania w trakcie zajęć online można będzie zadawać dzwoniąc po nr
501-700-846 pod tym numerem też zapisujemy na studia koszt 4500 zł


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Cookies pliki

Na naszych stronach są wykorzystywane pliki cookies.Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij w Zamknij.  Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki

Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Mój stosunek do pracy

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 1226
Komentarzy: 0


Ostatnie artykuły


Polecamy ebooki


Kodeks pracyBHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 1,21664786339 sekund.