VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 29 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 49 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Nowe rządy w Państwowej Inspekcji Pracy Autor : poradnik
Praca Rozmowa z Anną Hintz – Głównym Inspektorem Pracy.
– Niedawno została Pani powołana na stanowisko Głównego Inspektora Pracy. Jakie zadania i cele stawia sobie Pani jako Główny Inspektor Pracy?
Najważniejszym celem kierowanego przeze mnie urzędu, celem, który bardzo chciałabym zrealizować, jest zwiększenie skuteczności działania inspektorów pracy. Ta skuteczność działania przejawia się przede wszystkim w wyegzekwowanych należnościach, usuniętych zagrożeniach dla zdrowia i życia pracowników. Najlepiej by było, aby cel ten został osiągnięty bez potrzeby sięgania po najbardziej drastyczne środki dyscyplinujące, jakimi są kary grzywny, wnioski do sądów o ukaranie czy powiadamianie prokuratury. Strona Główna Państwowej Inspekcji Pracy

Chciałabym też wzmocnić znaczenie promocji i prewencji w działaniu inspekcji. Oznacza to m.in. szersze dotarcie do pracodawców oraz związków zawodowych z informacją w zmieniającym się prawie pracy. Jesteśmy świadkami częstych nowelizacji Kodeksu pracy. Ponieważ jedną z przyczyn naruszania przepisów prawa jest niewiedza, dlatego chciałabym z tą wiedzą dotrzeć w szerszym zakresie, niż było to robione dotychczas.
Moim celem jest też przygotowanie urzędu do integracji ze strukturami Unii Europejskiej. W tym celu został opracowany szeroki program szkoleniowy dla inspektorów pracy. Dużą wagę przywiązuję również do zacieśnienia współpracy z innymi inspekcjami, które funkcjonują już w ramach Unii.
– W Sejmie trwają prace nad kolejną nowelizacją Kodeksu pracy. Czy proponowane zmiany przepisów będą receptą na ograniczenie istniejących praktyk obchodzenia przepisów prawa pracy (dotyczy to zwłaszcza przestrzegania czasu pracy, dyskryminacji kobiet i molestowania seksualnego) i na zmniejszenie wciąż rosnącego bezrobocia, czy GIP ma również swoje propozycje zmian?
– Celem wspomnianej nowelizacji Kodeksu pracy jest dostosowanie rozwiązań polskiego prawa pracy do prawa Wspólnot Europejskich. Proponowane przez rząd zmiany dotyczą kilku aspektów, których uregulowanie jest niezbędne ze względu na konieczność zachowania standardów unijnych, w tym m.in.: zakazu dyskryminacji w zatrudnianiu w ujęciu szerszym niż obecnie, obowiązku pracodawcy informowania pracowników o warunkach zatrudnienia, czasu pracy i urlopów wypoczynkowych, zasad zatrudniania pracowników w niepełnym wymiarze czasu pracy, warunków zatrudniania pracowników skierowanych do pracy na terytorium RP z państwa będącego członkiem Unii Europejskiej, kwestii związanych z funkcjonowaniem służby bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochroną pracy dzieci.
Zgodnie z naszymi postulatami uwzględniono m.in. propozycje zacieśnienia kryteriów warunkujących możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy oraz określono zasady obliczania nominalnego czasu pracy w okresie rozliczeniowym.
Nie ukrywam, że szczególnie ucieszyło mnie uwzględnienie uwag dotyczących czasu pracy. Niezacieśnienie bowiem kryteriów warunkujących możliwość wydłużania okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy mogłoby spowodować u niektórych pracodawców nadmierną i nieuzasadnioną obiektywnymi warunkami kumulację okresów pracy, niewspółmierną do możliwości regeneracyjnych pracownika. W praktyce mogłoby to utrudnić pracownikom dochodzenie roszczeń na drodze sądowej, a organom kontrolnym skuteczną kontrolę przestrzegania przepisów o czasie pracy.
Istotną postulowaną zmianą jest także określenie w nowelizowanych przepisach Kodeksu pracy zasad obliczania nominalnego czasu pracy w okresie rozliczeniowym. Pozwoli to na rozstrzygnięcie dotychczasowych wątpliwości w tym zakresie. Prawidłowe obliczenie wymiaru czasu pracy ma bowiem ogromne znaczenie dla właściwego ustalenia wynagrodzenia pracownika, w tym także wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.
– Jakie jeszcze zagadnienia powinny zostać uregulowane przez prawo, aby praca inspektorów pracy była skuteczna?
– Inspekcja Pracy sukcesywnie przy każdej kolejnej nowelizacji przepisów Kodeksu pracy zgłasza uwagi, które naszym zdaniem wpłyną na poprawę praworządności w stosunkach pracy i jednocześnie ułatwią ich egzekwowanie przez inspektorów. O słuszności ich wprowadzenia przekonują mnie przede wszystkim analizy przeprowadzanych przez nas kontroli oraz udzielanych porad prawnych. Jest to nieocenione źródło pozyskiwania wiedzy w zakresie funkcjonowania przepisów i występujących trudności przy ich stosowaniu. Dlatego cieszy uwzględnianie w toku prac legislacyjnych zgłaszanych przez inspekcję uwag.
Należy jednak zauważyć, że na poprawę praworządności oraz efektywniejsze działanie inspekcji pracy mają wpływ również inne czynniki. Ciągle np. problemem pozostaje egzekwowanie od części pracodawców wynagrodzeń i innych świadczeń należnych pracownikom. Zjawisko niewypłacania wynagrodzeń i świadczeń w ostatnich latach narasta. Jest to przedmiot szczególnego niepokoju z mojej strony. Od 2000 r. nastąpił wzrost kwoty nie wypłaconych należności aż o 31,6%.
W dużym stopniu przyczyną nieprawidłowości w tym zakresie nie jest jednak niewłaściwe sformułowanie przepisów prawa, czy ich brak, lecz trudna sytuacja finansowa pracodawców.
Rozumiem ją, jednak Państwowa Inspekcja Pracy będzie wykorzystywała wszystkie należące do niej uprawnienia, aby pomóc pracownikom wyegzekwować należne im wynagrodzenia za pracę.
– Jakie są więc najczęstsze nieprawidłowości stwierdzane przez inspektorów podczas przeprowadzanych kontroli?
– W toku kontroli obejmujących problematykę praworządności w stosunkach pracy najczęściej stwierdzano nieprzestrzeganie przepisów dotyczących stosunku pracy, co stanowiło 32% ogółu ujawnionych nieprawidłowości. Kolejną grupę stanowiły naruszenia przepisów o wynagradzaniu za pracę – 15%. Na następnych miejscach znalazły się kwestie związane z urlopami pracowniczymi – 10% i czasem pracy – 9%.
Natomiast wśród zagadnień dotyczących problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy najczęściej ujawniano naruszenia przepisów dotyczących: przygotowania pracowników do wykonywania pracy (szkolenie bhp, badania lekarskie, uprawnienia kwalifikacyjne) – 17%; urządzeń i instalacji energetycznych – 12%; obiektów i pomieszczeń pracy – 11%.
– W jaki sposób Główny Inspektor Pracy chce włączyć się w upowszechnienie i przekonanie pracodawców, że warto jest inwestować w bezpieczeństwo pracowników, tworząc dobrze działające systemy zarządzania bhp?
– Państwowa Inspekcja Pracy przykłada dużą wagę do promocji zagadnień bezpieczeństwa i ochrony pracy wśród pracodawców. Przygotowaliśmy dla pracodawców z małych zakładów pracy programy prewencyjne oparte na zasadach samokontroli. Pracodawcy identyfikują występujące w zakładzie problemy, określają skalę problemów oraz terminy i sposoby ich likwidacji. Przykładem popularyzacji zasady samokontroli są programy prewencyjne, np. „Przestrzeganie prawa pracy w małych zakładach” oraz „Ocena ryzyka w pięciu krokach”. Przykładowo w programie „Ocena ryzyka w pięciu krokach”, pracodawcy otrzymują przewodnik opracowany przez PIP w przystępny i przejrzysty sposób – rodzaj testu, którego wypełnienie pozwala dokonać oceny poziomu bezpieczeństwa w zakładzie i zdefiniować ewentualne uchybienia oraz braki. Program zakłada, że na każdym etapie samokontroli pracodawca może zwrócić się o pomoc ekspercką do inspektorów pracy w okręgowych inspektoratach pracy. W 2003 roku zrealizowane zostaną dwa programy dotyczące bezpieczeństwa – w zakładach małej gastronomii oraz branży spożywczej.
Do pracodawców adresowana jest także działalność wydawnicza, edukacyjna i doradcza inspekcji.
Państwowa Inspekcja Pracy przygotowuje i nieodpłatnie rozpowszechnia wydawnictwa dotyczące problematyki bezpieczeństwa i ochrony pracy, skierowane między innymi do pracodawców.
Ważnym elementem w upowszechnianiu informacji i wiedzy o tematyce bezpieczeństwa pracy jest działalność szkoleniowa Państwowej Inspekcji Pracy adresowana do pracodawców i związków zawodowych. Przykładowo w 2002 roku przeszkoliliśmy ponad 17 tysięcy osób. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się szkolenia dotyczące bieżących zmian w prawie pracy, w tym nowych norm bezpieczeństwa i higieny pracy, wynikających w dużej mierze z procesu dostosowania do systemu przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej.
Za niezwykle ważny i popularny instrument podnoszenia stanu praworządności w stosunkach pracy uznajemy poradnictwo prawne realizowane przez inspektorów pracy – w siedzibach okręgowych inspektoratów pracy, za pośrednictwem telefonu, internetu, a także w czasie spotkań z pracodawcami, szkoleń oraz kontroli w zakładach pracy.
– W jaki sposób PIP włącza się w działalność edukacyjną w zakresie bhp?
– Działalność edukacyjna prowadzona przez Państwową Inspekcję Pracy jest skierowana głównie do dwóch kręgów odbiorców: działaczy związkowych i społecznych inspektorów pracy oraz do pracodawców. W odniesieniu do pierwszej grupy – Inspekcja stara się szkolić głównie wykładowców związkowych, którzy upowszechniają wiedzę w swoich organizacjach.
W odniesieniu do pracodawców szkolenia są prowadzone w zasadzie w okręgach, by nie odrywać słuchaczy od ich zakładów. Szkolenia te przeprowadzone wspólnie z organizacjami pracodawców (BCC, Konfederacja Pracodawców Polskich, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych, izby rzemieślnicze) objęły w ub. roku 5556 osób – ponad dwa razy więcej niż w roku poprzednim. Omawiano na nich głównie tematykę praworządności w stosunkach pracy, zmian w przepisach prawa pracy, zwolnień grupowych, oceny ryzyka zawodowego i zarządzania bezpieczeństwem pracy. Znaczny wzrost liczby przeszkolonych pracodawców jest efektem licznego udziału małych przedsiębiorstw w programie promocyjnym „Przestrzeganie prawa pracy w małych zakładach” prowadzonym przez Państwową Inspekcję Pracy.
– Z jakimi więc problemami zwracają się do GIP pracownicy i pracodawcy?
Pracownicy, którzy stanowią ponad 65% wszystkich zgłaszających się po porady, zainteresowani są przede wszystkim przysługującymi im uprawnieniami w przypadku rozwiązania umowy o pracę, w tym w szczególności z przyczyn dotyczących pracodawcy. Wiąże się to bardzo często z prośbą o ocenę podanej przez pracodawcę przyczyny rozwiązania stosunku pracy w kontekście prawa do odprawy pieniężnej. Dużym zainteresowaniem ze strony pracowników cieszy się również problematyka wynagradzania za pracę w godzinach nadliczbowych, rekompensowania pracy w niedziele i święta, a także udzielania urlopów wypoczynkowych.
Poradnictwo cieszy się również dużym zainteresowaniem wśród pracodawców. W 2002 r. udzielono im ponad 28% wszystkich porad. Duża część ze zgłaszających się po porady pracodawców to osoby posiadające niewielkie zakłady pracy. Poradnictwo dla nich często przybiera formę pełnego instruktażu, szczególnie w zakresie sposobu naliczania należności pracowniczych, takich jak wynagrodzenia, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Dużą popularnością cieszą się również zagadnienia związane ze stosowaniem przepisów dotyczących czasu pracy, udzielaniem urlopów wypoczynkowych, tworzeniem regulaminów pracy i wynagradzania.
Aktualizujemy i rozbudowujemy naszą stronę internetową, na której zamieszczane są odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania prawne.
– Na zakończenie. Czy Pani zdaniem po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej zmieni się działalność i funkcjonowanie GIP? Na co inspektorzy będą musieli zwracać szczególną uwagę?
– Funkcjonowanie PIP jest w swoich założeniach i istocie zgodne ze standardami Unii Europejskiej, dotyczącymi zasad funkcjonowania inspektoratów pracy. Potwierdza to przeprowadzona w czerwcu 2001 r. przez tzw. Komisję Oceniającą Komitetu Inspektorów Pracy Wyższego Szczebla (w imieniu Komisji Europejskiej) ocena funkcjonowania PIP.
Natomiast praktyka dotychczasowych działań dostosowawczych urzędu niewątpliwie wskazuje na konieczność stałego dostosowywania metod pracy naszych inspektorów do warunków zmieniającego się środowiska pracy i rynku pracy (wszechobecność nowych technologii, stale wzrastające zatrudnienie w sektorze usług, „telepraca”, samozatrudnienie, praca subkontraktowa, starzenie się siły roboczej).
Inspektorzy pracy będą musieli zwracać uwagę nie tylko na przestrzeganie uregulowań unijnych dyrektyw dotyczących bhp, wdrożonych do polskiego systemu prawnego, ale także podjąć nowe zadania wynikające z priorytetów Unii Europejskiej w zakresie polityki socjalnej, np. równouprawnienia kobiet i mężczyzn w stosunkach pracy oraz nowe obowiązki, np. związane z problematyką nadzoru rynku.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,22444486618 sekund.