VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 17 kwietnia 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 21 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

OCHRONA ŚRODOWISKA: Ochrona Środowiska, czyli nowe pozwolenie zintegrowane Autor : odpady
Ochrona Środowiska Nie warto zwlekać

MICHAŁ KUBICZ

Przedsiębiorcy, nie starając się o pozwolenie zintegrowane, liczą na to, że obejmie ich rozporządzenie ministra środowiska o przesunięciu ostatecznego terminu uzyskania pozwolenia. Tymczasem wcale nie jest to takie pewne.


Obowiązujące od 1 października 2001 r. przepisy ustawy - Prawo ochrony środowiska (dalej: ustawa)
Prawo ochrony środowiska
W CELU UZYSKANIA DOSTĘPU ZAREJESTRUJ SIE W NASZYM VORTALU, PRZEŚLIJ MAILA NA bhpekspert@pro.onet.pl z prośbą TYMCZASOWY KOD DOSTĘPU DO RZECZPOSPOLTEJ - Kod udostępnimy gratisowo!!!

przewidują nowy rodzaj pozwolenia "środowiskowego" - pozwolenie zintegrowane. Oznacza to, że niektóre zakłady uznane za szczególnie niebezpieczne dla środowiska, zamiast starać się o wiele pozwoleń tzw. sektorowych (np. na wytwarzanie odpadów, na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, na wprowadzanie ścieków, na emitowanie hałasu itd.), muszą uzyskać jedno - zintegrowane.

Rodzaje tych przedsiębiorstw określiło rozporządzenie ministra środowiska z 26 lipca 2002 r. (Dz. U. nr 122, poz. 1055). Są to większe zakłady sektora energetycznego, hutniczego i metalurgicznego, mineralnego, chemicznego, gospodarki odpadami, a także wiele innych.

Podstawową konsekwencją objęcia przedsiębiorcy obowiązkiem uzyskania pozwolenia zintegrowanego jest konieczność dostosowania jego działalności do wymogów tzw. najlepszej dostępnej techniki (BAT), czyli techniki najmniej szkodliwej dla środowiska (art. 204 ustawy). Dostosowanie to będzie częstokroć wymagało poniesienia znacznych ciężarów finansowych.

Inną konsekwencją jest surowsza sankcja za prowadzenie zakładu bez wymaganego pozwolenia zintegrowanego lub z jego naruszeniem. W takiej sytuacji wojewódzki inspektor ochrony środowiska ma obowiązek (bez żadnych wyjątków) wstrzymać działalność zakładu (art. 365 ustawy).

Obowiązek uzyskania pozwolenia zintegrowanego dotyczy naturalnie wszystkich nowo powstających zakładów, jeśli zaś chodzi o istniejące 1 października 2001 r. (a jest ich kilka tysięcy), to mają w zasadzie na to czas do 1 stycznia 2004 r. (art. 19 ustawy z 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach i o zmianie niektórych ustaw; Dz. U. nr 100, poz. 1085 z późn. zm.; dalej: przepisy wprowadzające). Celowo używam sformułowania "w zasadzie". Przepisy wprowadzające upoważniły bowiem ministra środowiska do określenia w rozporządzeniu "późniejszych terminów do uzyskania pozwolenia zintegrowanego, z uwzględnieniem warunków ekonomicznych i technicznych w poszczególnych dziedzinach przemysłu oraz skali prowadzonej działalności". Ustalony w ten sposób nowy termin uzyskania pozwolenia nie może przekroczyć 31 października 2007 r.

Owo upoważnienie okazało się niezwykle brzemienne w skutkach. Mimo iż minister środowiska nie został zobowiązany, a jedynie upoważniony do przesunięcia terminu uzyskania pozwolenia, przedsiębiorcy założyli od razu, że ustawowy termin 1 stycznia 2004 r. nie będzie dla nich obowiązujący. Spowodowało to, że od 1 października 2001 r., czyli od kiedy pozwolenie zintegrowane zostało wprowadzone do polskiego porządku prawnego, spośród znanych wielkich zakładów jedynie Elektrownia Bełchatów złożyła stosowny wniosek i 3 kwietnia 2003 r. otrzymała pozwolenie.

Wydaje się, iż zasygnalizowanie w przepisach wprowadzających szansy przesunięcia ostatecznego terminu uzyskania pozwolenia zintegrowanego spowodowało w rzeczywistości, że przedsiębiorcy zmarnowali prawie dwa lata, nie czyniąc nic, by dostosować działalność prowadzonych przez siebie zakładów do wymogów nowych przepisów. W rozmowach z nimi przewija się często argument, że za niepodejmowaniem żadnych kroków w celu uzyskania pozwolenia zintegrowanego przemawia brak określenia w polskich przepisach standardów najlepszej dostępnej techniki (BAT). Jednak ów brak nie uniemożliwia uzyskania pozwolenia zintegrowanego.

Przedsiębiorcy, nie starając się o pozwolenie zintegrowane, liczą na to, że obejmie ich rozporządzenie ministra środowiska o przesunięciu ostatecznego terminu uzyskania pozwolenia. Tymczasem minister nie wydał rozporządzenia, co więcej - jego projekt nie został jeszcze nigdzie opublikowany i nie wiadomo, które zakłady zostaną w nim uwzględnione, a które nie. Może zatem się okazać, że w stosunku do niektórych przedsiębiorców obowiązujący pozostanie termin 1 stycznia 2004 r. W takim wypadku zaległości w przygotowywaniu wniosku o pozwolenie zintegrowane mogą okazać się trudne do nadrobienia.

Prawo ochrony środowiska
Autor jest prawnikiem grupy Energetyki i Infrastruktury międzynarodowej kancelarii Gide Loyrette Nouel
Źródło:Rzeczpospolita 5 czerwca 2003

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,231270074844 sekund.