VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 28 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 53 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

OCHRONA ŚRODOWISKA: Sejm po raz siódmy poprawił prawo ochrony środowiska Autor : odpady1
Ochrona Środowiska Do 1 lipca 2007 r. nie powstaną obszary ograniczonego użytkowania wokół istniejących dróg, nawet gdy nie udało się dotrzymać dopuszczalnego poziomu hałasu


ŻANETA SEMPRICH

Nie wszystkie przepisy ustawy - Prawo ochrony środowiska wyszły obronną ręką z konfrontacji z życiem. Te, które okazały się zbyt restrykcyjne, wczoraj Sejm złagodził.

Chcesz dowiedzieć się więcej Tutaj otwórz koniecznie





Część wniesionych zmian do ustawy z 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, to efekt doświadczeń wiążących się ze stosowaniem obecnych przepisów, inne wynikają z konieczności implementacji europejskich dyrektyw. Niektóre z nich wprowadzają do ustawy przepisy mniej restrykcyjne, łagodzące nakazy i zakazy.

Fabryki za oknem

Taki los spotkał np. przepis (art. 73) zabraniający budowy zakładów stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi w granicach administracyjnych miast oraz w obrębie zwartej zabudowy wsi. Obecnie możliwa jest tylko ich rozbudowa, i to pod warunkiem że doprowadzi do ograniczenia zagrożenia dla zdrowia ludzi czy wystąpienia poważnych awarii. Ten zakaz, choć niewątpliwie podyktowany troską o okoliczną ludność, ma wielu przeciwników. Istnieją bowiem zakłady, zwłaszcza branży chemicznej, położone w granicach administracyjnych miast, lecz nie stwarzające poważniejszego zagrożenia dla mieszkańców. Na ogół są wystarczająco oddalone od bloków mieszkalnych (zlokalizowano je na wydzielonych terenach przemysłowych). Ich likwidacja lub zahamowanie rozwoju wywołałoby nie tylko dotkliwe skutki gospodarcze, lecz także społeczne. W wyniku wczorajszej nowelizacji przepisy te pozostały wprawdzie niezmienione, wprowadzono jednak pewien wyjątek. Będzie bowiem można budować i rozbudowywać takie zakłady na obszarach określonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego jako tereny przeznaczone na działalność produkcyjną, składowanie i magazynowanie, jeśli plany te nie zawierają ograniczeń dotyczących zakładów stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

To właśnie te plany, a zwłaszcza procedura ich tworzenia, mają gwarantować, że nie zostaną zlokalizowane w miastach zakłady stwarzające rzeczywiste zagrożenie dla ich mieszkańców.

Wokół drogi czy lotniska

Jeżeli wokół oczyszczalni ścieków, składowisk odpadów, tras komunikacyjnych, lotnisk, linii i stacji elektroenergetycznych, wreszcie - instalacji radiokomunikacyjnych, radionawigacyjnych i radiolokacyjnych nie udaje się dotrzymać standardów jakości środowiska mimo zastosowania dostępnych rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych, tworzy się tzw. obszar ograniczonego użytkowania. W niektórych sytuacjach decyduje o tym wojewoda w rozporządzeniu, w innych - rada powiatu. Określają wówczas ograniczenia w korzystaniu z tego terenu lub wymagania techniczne dotyczące budynków. Te zasady pozostaną niezmienione.

Procedura ustanawiania takiego obszaru, tak jak podejmowanie wszystkich aktów prawa miejscowego, trwa dość długo. Dotychczas do jej zamknięcia wstrzymywano załatwianie wszelkich formalności związanych z realizacją inwestycji; w efekcie przystępowano do niej ze znacznym nieraz opóźnieniem.

Wczoraj zmodyfikowany został przepis, który nakazywał do czasu ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania zawieszać postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę lub udzielenia zgody na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego. Zmiana pozwala wydać takie pozwolenie albo zgodę z zastrzeżeniem obowiązku utworzenia takiego obszaru. Dodano jeszcze jeden przepis, z którego wynika, że gdy w grę wchodzi droga krajowa, to obszar ów wyznacza się na podstawie analiz dokonanych już po jej wybudowaniu. W pozwoleniu na budowę nałożony wówczas zostanie obowiązek sporządzenia takiej analizy i przedstawienia jej w ciągu 18 miesięcy od oddania drogi do użytku.

Z kolei przepis przejściowy tej ustawy pozwala do 1 lipca 2007 r. nie tworzyć obszarów ograniczonego użytkowania wokół istniejących dróg, nawet gdy z przeglądu ekologicznego wynika, że pomimo zastosowania dostępnych rozwiązań technicznych, technologicznych czy organizacyjnych nie mogą być dotrzymane dopuszczalne poziomy hałasu poza terenem, do którego zarządzający drogą ma tytuł prawny. Do tego czasu bowiem muszą zostać opracowane programy ochrony przed hałasem. Obszar ograniczonego użytkowania zostanie wyznaczony dopiero na ich podstawie i wówczas, gdy stanie się oczywiste, że hałasu nie uda się wyeliminować.

Samochód, czyli produkt

Wczorajsza nowelizacja podjęta została także z myślą o implementacji kolejnych aktów europejskich., m.in. dyrektywy Rady Wspólnoty Europejskiej z 13 grudnia 1999 r. w sprawie dostępności dla konsumentów informacji o zużyciu paliwa i emisji dwutlenku węgla w odniesieniu do marketingu nowych samochodów osobowych. Co ciekawe: dodane przepisy nie mówią tylko o samochodach, lecz używają pojęcia "produkt". Stanowią, że produkt - jaki, to określi minister w rozporządzeniu - musi zostać wyposażony w informację dotyczącą zużycia paliw lub materiałów eksploatacyjnych, wielkości emisji zanieczyszczeń związanej z jego użytkowaniem oraz bezpiecznego dla środowiska użytkowania, demontażu, powtórnego wykorzystania lub unieszkodliwienia. Sprzedawca ma zapewnić, aby informacje na ten temat były dostępne w miejscu sprzedaży produktów. Ten sam obowiązek nałożono na finansującego leasing.

Dlaczego w przepisie tym nie mówi się, tak jak w dyrektywie, wyłącznie o samochodach? Odpowiedź brzmi: aby nie narażać się na potrzebę kolejnej nowelizacji ustawy. W Brukseli trwają bowiem prace nad podobnymi dyrektywami, jednak odnoszącymi się do sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Nowela implementuje więc dyrektywę w sposób otwarty, tzn. umożliwiający w przyszłości sprawne i szybkie włączenie do naszego prawa kolejnych przepisów nakładających obowiązek przedstawiania określonych informacji o cechach ekologicznych produktów. Brzmienie tej poprawki jest zatem zgodne z charakterem ustawy, która miała być i jest aktem ramowym.

Warto odnotować jeszcze jedną poprawkę w prawie ochrony środowiska, która poprawi finanse niektórych zakładów produkcyjnych. Modyfikuje ona sposób naliczania opłaty za składowanie pewnych rodzajów odpadów. Dotychczas, jeżeli nie zostały one wyselekcjonowane, nalicza się ją na podstawie stawek przewidzianych dla najbardziej kosztownych. Nowela sprawi, że zasady tej nie będzie się stosować do odpadów, które mogą być składowane w sposób nieselektywny. Inna innowacja tego typu upoważnia ministra środowiska do określenia w rozporządzeniu sytuacji, w których wprowadzanie przez zakłady pracy do środowiska gazów lub pyłów nie wymaga pozwolenia. Wszystkich poprawek jest 93, więc sporo.
Źródło:Rzeczpospolita

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,330147027969 sekund.