VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 25 marca 2019
KONTAKT Z NAMI


Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 42 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


DODAJ STRONĘ DO KATALOGU


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Jak sobie radzić z wrednym pracownikiem ? Autor : zmiany
Pracodawca i Pracownik Sprawia tyle kłopotów, ile ma wad. Budzi w otoczeniu najgorsze instynkty. Potrafi sparaliżować pracę zespołu. Dobrym sposobem na takiego delikwenta jest poczucie humoru i cierpliwość. Jeśli jednak nie da się go oswoić i przystosować, a szkody rosną – trzeba będzie wytępić.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że trudny pracownik to lustrzane odbicie wrednego kierownika i tak samo można go spotkać absolutnie wszędzie. Obaj znajdują się po tej samej stronie granicy między tym, co dopuszczalne i akceptowane, a tym, co nie znajduje aprobaty, sprawia kłopoty i burzy równowagę. I żywi się konfliktami.

Na pozór nic nie wyróżnia trudnego pracownika spośród innych, a jednak przełożony szybko zaczyna odczuwać jego obecność w zespole. Nie chodzi o złą jakość pracy, ale o te cechy charakteru, które utrudniają, a nawet uniemożliwiają współdziałanie w grupie i powodują zdenerwowanie szefa.


Jest taki, bo się boi

Trudny charakter pracownika jest podszyty lękiem i brakiem poczucia własnej wartości. Świat, dalsze i bliższe otoczenie, innych ludzi traktuje jak potencjalne zagrożenie. Nie znaczy to jednak, że chowa się w kącie. Przeciwnie – nieustannie stara się hamować rozwój innych, zniechęcać do podejmowania jakichkolwiek zmian, tłumić zapał, osłabiać zaangażowanie, po prostu nie dopuścić do tego, aby powiodło się im lepiej.

Nie jest bynajmniej strachliwy. Do kolegów odnosi się protekcjonalnie, często zarzuca komentarzami, w których co drugie zdanie zaczyna: „Lepiej powinieneś…”, „A trzeba było…”, „Dlaczego ty nigdy nie…”. Nie szczędzi im złośliwych uwag, a nawet koszarowych żartów. Jeżeli ktoś zaprotestuje, natychmiast usłyszy, że nie ma poczucia humoru. W zależności od potrzeby rozpowiada o swoich – faktycznych lub domniemanych – sukcesach albo nieszczęściach. Jeśli nie osiąga swojego celu, staje się agresywny i atakuje bez pardonu.

Ma skłonność do intryg. Tu stara się nie działać sam, ale w miarę możliwości zdobyć sojuszników (do których i tak pewnie nie ma zaufania, ocenia bowiem ludzi według siebie), mających pomóc mu w przeprowadzeniu jego machinacji. Robi tak z dwóch powodów: jeśli plan intrygi się nie powiedzie, będzie miał na kogo zrzucić odpowiedzialność; jeśli się powiedzie – będzie miał na kolegę „haka”.
Wskazówki dla kolegów

Jest kilka sposobów postępowania z trudnym pracownikiem, na które mogą sobie pozwolić raczej jego koledzy niż szef. Oto one.

• Zastosuj dowcipną ripostę – ma być szybka i cięta, najlepiej z tej samej dziedziny. Jeśli jego żart dotyczył twoich spraw osobistych, możesz odpowiedzieć tym samym. Warto sobie przygotować parę stosownych odzywek.
• Pokaż mu „lustrzane odbicie” – wykaż się refleksem i w odpowiedzi na jakieś niedorzeczności zaprezentuj trudnemu, w nieco przerysowanej formie, jego postawę. Postaraj się zachować jego sposób mówienia.
• Zadawaj proste pytania – to technika lekko konfrontacyjna, ale dobra, gdy jego uwagi cię uraziły. Pytaj: „Dlaczego mówisz takie niemiłe rzeczy?”, „Co się stało, że sprawiasz mi przykrość?”, „Czy zechciałbyś wytłumaczyć mi ten dowcip?”.
• Wymyślaj sobie śmieszne obrazy – gdy nie możesz odpowiedzieć na atak, wyobraź sobie, że delikwent dostaje lanie od Mike’a Tysona, że rosną mu okazałe rogi, a jeśli to kobieta – że pojawia się na przyjęciu w takiej samej sukni jak pani domu, ewentualnie że przybyło jej 15 kilogramów.
• Zatrzaśnij paskudzie drzwi przed nosem i unikaj kontaktów – to rozwiązanie mocno radykalne i nie zawsze da się zastosować. Jednak jeśli tak, to warto jeszcze przed trzaśnięciem zrobić solidną awanturę. Na jakiś czas mamy spokój.W stosunku do przełożonego

Wobec przełożonego na ogół bywa układny, czasem wręcz przymilny. Jego również się boi, zatem na wszelki wypadek trwa w roli posłusznego wykonawcy. Ale lęku swojego nienawidzi, upatrując jego źródło w zależności służbowej. Tak więc praprzyczyną jego lęku jest jego szef. Zwierzchnika jednak nie zaatakuje frontalnie. Za to w każdej chwili można się spodziewać, że zmajstruje coś za jego plecami. Jeśli tylko trafi się po temu okazja, oczerni go wobec wyższych rangą przełożonych, a nawet – nie czekając okazji – sam zaaranżuje jakąś niekorzystną sytuację. Ewentualnie po prostu napisze anonimowy donos.

Donoszenie na szefa, na kolegów zresztą także – to typowe działanie trudnego pracownika. Kolegów, jeśli nie może użyć ich do swoich intryg, traktuje jak sojuszników swojego wroga – kierownika. Dlatego bez skrupułów skompromituje ich, doprowadzi do ich konfliktu z przełożonymi, a co najmniej zepsuje opinię i osłabi pozycję w zespole. W ten sposób staje się elementem destrukcyjnym i już wkrótce w grupie, którą kierujesz, może dziać się źle, ze wszystkimi negatywnymi skutkami dla jakości pracy. Twoi przełożeni zaczną się zastanawiać, czy dajesz sobie radę.

Poza skłonnością do intryg trudnego pracownika cechuje postawa wiecznie roszczeniowa („Przecież mi się należy”). Na dodatek nigdy nie widzi swoich błędów ani nie chce ich uznać. Choćby pozornie zgadzał się z twoją oceną, uważa, że to on ma rację, że jest krzywdzony przez niekompetentnego szefa, który nie chce go dopuścić do awansu, albo odsuwa go jako potencjalnego rywala. Wszelką krytykę odbiera jak atak na siebie, a każda twoja decyzja, która go dotyczy, nagroda czy kara, utwierdza go w przekonaniu, że jest niedoceniony. Wniosek: coś wreszcie musi przedsięwziąć. Jeśli nie może podjąć żadnej akcji, to przynajmniej będzie starał się zbierać na ciebie „haki” – z twojej przeszłości, z życiorysu zawodowego, a nawet osobistego.

W skrajnej sytuacji trudny pracownik może bardzo zaszkodzić firmie. Nie tylko rozkładając zespół, ale także bezpośrednio, np. zniszczyć dane, zepsuć jakieś urządzenie produkcyjne albo przekazać poufne informacje konkurencji. Oczywiście, jeśli wina wyjdzie na jaw, poniesie on karę, ale opinia jego przełożonego na pewno ucierpi.
Trudny na różne sposoby
• Żyleta – chętnie krytykuje, u wszystkich doszukuje się wad i wytyka je bez miłosierdzia. Traktuje ludzi wyłącznie jako tło dla siebie. Uważa, że jest dowcipna i błyskotliwa, a tymczasem to tylko złośliwość. Specjalizuje się w dwuznacznych komplementach, np.: „To twoje opracowanie jest perfekcyjne! Kto by przypuszczał, że nie jesteś fachowcem w tej dziedzinie?”.
• Ofiara Losu – nieustannie narzeka i użala się nad sobą. Temat utyskiwań jest obojętny – ból głowy, korki w mieście, awaria telewizora. Po wstępie brzmiącym np. tak: „Znowu była kolejka na poczcie. To mnie wykańcza, tak źle znoszę długie stanie, a poza tym...”, następuje długa lista złośliwości losu. Absorbuje otoczenie, ale go nie słucha. Na rady reaguje: „Masz rację, ale...” i powraca do swojego.
• Maniak Kontroli – wystarczy choćby najniższe kierownicze stanowisko, by się wykazywał: „Za godzinę raport ma leżeć na moim biurku!”, „Chcę to mieć natychmiast!”. Nie uznaje żadnych tłumaczeń, jest uparty i dogmatyczny. Chce akceptować wszystko, stąd masa regulaminów, np. sposobu ustawiania akt czy korzystania z ekspresu do kawy. Jeśli coś się dzieje nie tak, reaguje gniewem albo paniką. Cudze niepowodzenia komentuje na ogół: „A nie mówiłem!”.


Szefom pod rozwagę

Nieszczęsny jest los szefa trudnego pracownika. Kiedy więc obejmujesz nowy zespół, postaraj się, zachowując maksymalny obiektywizm, zidentyfikować takie osoby. Przede wszystkim nie wpadaj w paranoję. Ludzie bywają nieszczerzy, lubią narzekać, możesz spotkać lizusów i skarżypytów, ale to jeszcze nie oznacza, że wokół ciebie są sami trudni. Co powinno wzbudzić twoją czujność? Połączenie tych cech u kogoś, a jednocześnie kiepska atmosfera w grupie.

Postępowanie z trudnym pracownikiem zależy od stopnia szkodnictwa delikwenta. Jeśli rokuje nadzieję zmiany, a przy tym z obowiązków wywiązuje się bez zarzutu, spróbuj wykazać cierpliwość i pomóc mu uwolnić się od negatywnych uczuć stanowiących źródło trudności. Niech poczuje się doceniony i akceptowany. Niech ma świadomość, że zawsze może na ciebie liczyć. Nie wolno jednak tolerować zachowań uderzających w zespół, ale spokojnie, lecz konsekwentnie należy tłumaczyć mu na osobności, co powinien w swoim zachowaniu poprawić. Gdy metoda ta zawiedzie lub skala szkód, które taki pracownik wyrządza, jest duża, pozbądź się go jak najszybciej.


Uwaga na wybitnych!
Należy zwrócić uwagę na pracowników, których kłopoty biorą się stąd, że są wybitni i faktycznie wyrastają ponad otoczenie. Trudny charakter osobnika utalentowanego należy – w interesie firmy – jeśli nie akceptować, to chociaż tolerować, a w każdym razie w jakiś sposób oswoić. Więcej zyska bowiem pracodawca na mądrym wykorzystaniu predyspozycji tego człowieka niż na walce z jego kaprysami.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
Oddzwonimy jeżeli

Jesteś zainteresowany?

SERWIS PRACY NEXT-JOBS

PRACA INSPEKTOR BHP

Studia Podyplomowe BHP WARSZAWA od 20 maja 2018


INDIE 2015


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 22 listopada 2015


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 22 listopada 2015


Nasza strona


Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24 czerwca 2015


Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24czerwca 2015


Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24 czerwiec 2015


Podyplomowe Studia BHP w Wakacje 2015 zajęcia 24 maj 2015


Studia Podyplomowe BHP w Wakacje 2015 zajęcia z 16 maja 2015


Bezpłatne Szkolenie BHP dla pracowników przez internet


Podyplomowe Studia BHP w 2015 Też przez internet


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 21 grudnia2014cz.2


Zajęcia z 21 grudnia 2014
Możesz   studia rozpocząć
od teraz. Szybko z Tobą
nadrobimy
zaległości.
Dzwoń 501-700-846

Studia Podyplomowe BHP w Warszawie

Teraz możesz się jeszcze dopisać na Podyplomowe Studia BHP w Warszawie kończymy w kwietniu  2015 w Hotelu 112 Górczewska 212 / dawna TINA /
Szybko nadrobimy z Tobą zaległości.
dzwoń 501-700-846

warszawa, Górczewska 212

Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 21 grudnia2014cz.1Teraz też możesz dopisać się na studia

Biuro BHP-EKSPERT Warszawa ul.Mińska 25

Nasze biuro w Warszawie mieści się na ul.Mińska 25 w Budynku dawnych zakładów optycznych

Warszawa , ul.Mińska 25

Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia 2014cz.3


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz.2


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz1


TERAZ Studia Podyplomowe BHP w Krakowie do kwietnia 2015

Podyplomowe Studia BHP w Krakowie prowadzimy na  ul.Tadeusza Lehra Spławińskiego 2, zajęcia w każdą niedzielę do kwietnia 2015

Studia Podyplomowe BHP w Krakowie do kwietnia 2015

Centrum Studiów Podyplomowych Kraków


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 7 grudnia 2014To jest pierwszy test zarejestrowania  naszych zajęć w sieci.

Tym sposobem każda osoba w necie będzie mogła uczestniczyć w zajęciach bez względu na miejsce swojego pobytu. Osoby które nie były obecne 7 grudnia 2014 miały możliwość oglądania przekazu na żywo a teraz mają wgląd w nagranie.
Następne nasze zajęcia mamy  w niedzielę 14 grudnia 2014 i będziemy przekazywać je  w całości od początku zajęć.
Dzięki tej formie przekazu możesz słuchać naszych zajęć w samochodzie i oglądać leżąc w łóżeczku.

Temat następnych zajęć   : Wypadki przy pracy

ZAPRASZAM
wszystkich a osobom zainteresowanym dam linka do transmisji online na żywo.

Nagranie to jest na razie technicznym  Testem i ma  wiele niedoskonałości,  w przyszłych  transmisjach   będziemy dążyć do ciągłej  doskonałości.

Pytania w trakcie zajęć online można będzie zadawać dzwoniąc po nr
501-700-846 pod tym numerem też zapisujemy na studia koszt 4500 zł


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Lato z SALEZJANAMI


Cookies pliki

Na naszych stronach są wykorzystywane pliki cookies.Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij w Zamknij.  Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki

Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Mój stosunek do pracy

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 298
Komentarzy: 0


Ostatnie artykuły


Polecamy ebooki


Kodeks pracyBHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,366926908493 sekund.