VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 29 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 34 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

NOWE PRZEPISY: Ostrzeżenie dla pracodawców Autor : Edward
NOWE PRZEPISY Od 1 stycznia obowiązuje znowelizowany kodeks pracy. Zmiany idą bardzo daleko i dotyczą zarówno pracowników, jak i pracodawców. Bardziej jednak muszą uważać ci ostatni.

WALDEMAR GUJSKI: Zmiany w kodeksie pracy są wręcz rewolucyjne. Nastąpiło wyraźne odejście od niektórych dotychczasowych zasad prawa pracy. Dotyczy to np. rozszerzenia zakazu dyskryminacji o nowe podstawy. Nie wolno już pracownika dyskryminować ze względu na pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony albo nieokreślony. Oznacza to, że co do zasady pracownicy zatrudnieni np. na czas określony nie mogą być gorzej traktowani niż pracujący na czas nieokreślony. To samo dotyczy zatrudnienia w pełnym albo niepełnym wymiarze czasu pracy. Ci, którzy są pracującymi w niepełnym wymiarze, mogą dostać połowę pensji zatrudnionego na cały etat, i wówczas nie jest to dyskryminacja.

Co jeszcze zmieniło się przy zakazie dyskryminacji?

Doszła definicja dyskryminacji bezpośredniej. Dojdzie do niej wtedy, gdy osoba była, jest lub mogłaby być m.in. z wyżej wymienionych powodów traktowana w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie niż inni pracownicy. Z pewnością zmiany w kodeksie to ostrzeżenie dla pracodawców, aby w swoich relacjach z pracownikami nie kierowali się żadnymi uprzedzeniami. Nie wolno nierówno ich traktować z jakiegokolwiek powodu wymienionego w kodeksie. Na przykład gdy pracodawca nie przyjmie do pracy muzułmanina, a zatrudni katolika, to muzułmanin ma prawo wystąpić z roszczeniem, że była to dyskryminacja z powodu wyznania.

Pracownik występuje z roszczeniem, ale to pracodawca będzie musiał udowodnić, że nie dyskryminował pracownika.

Ciężar dowodu jest przerzucony na pracodawcę. On musi w sądzie wykazać, że pracownik nie był dyskryminowany. W przykładzie z muzułmaninem musi więc udowodnić, że inne obiektywne powody zdecydowały o zatrudnieniu katolika. Jakie one mogą być? Katolik był np. lepiej wykształcony, miał dłuższy staż pracy, większe doświadczenie zawodowe, staż zagraniczny, który na tym stanowisku będzie bardzo przydatny. Jeśli pracodawca udowodni te obiektywne podstawy, dla których zatrudnił katolika, to się obroni.

Kodeks wprowadził też nieznane dotychczas pojęcie mobbingu - nie można więc pracownika w żaden sposób szykanować, poniżać, nękać. Co to oznacza dla pracodawców?

Jeżeli wobec pracownika będzie stosowany mobbing, to po pierwsze - może on rozwiązać z tego powodu umowę o pracę, a po drugie - ma prawo do odszkodowania. A jeśli z powodu mobbingu dozna rozstroju zdrowia, to może domagać się zadośćuczynienia. Dotychczas pojęcie "zadośćuczynienie" w kodeksie pracy nie istniało. To było określenie kodeksu cywilnego. Kodeks pracy co do zasady (z pewnymi wyjątkami) przewiduje odszkodowanie limitowane i ryczałtowe - np. do wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia pracownika. Jeżeli zaś chodzi o mobbing, to od stycznia pracodawca musi się liczyć z koniecznością zapłaty za pełną szkodę. Pracownik będzie udowadniał wysokość szkody, jakiej doznał w wyniku takiego działania pracodawcy, i będzie miał prawo żądać pełnego odszkodowania.

Z pewnością w styczniu do sądów nie trafią jeszcze pozwy od dyskryminowanych pracowników. Prawie każdy jednak planuje urlop. Jakie istotne zmiany od 1 stycznia dotkną pracodawców i pracowników w tym zakresie?

Od stycznia pracownicy mają prawo do pierwszego urlopu w karierze zawodowej już po miesiącu pracy w wymiarze 1/12 urlopu należnego im po roku. Po dwóch miesiącach będzie to więc 2/12 itd. Jest to zatem daleko idąca zmiana, gdyż do końca 2003 r. pierwszy urlop przysługiwał pracownikowi dopiero po 6 miesiącach zatrudnienia, a potem był uzupełniany o należny mu wymiar po roku pracy.

W znowelizowanym kodeksie pracy są tylko dwa wymiary urlopów wypoczynkowych. Zlikwidowano 18-dniowy dla pracowników z najkrótszym stażem pracy. Dlaczego?

To był wymóg prawa unijnego w tym zakresie. Nie ma już 18-dniowego wymiaru urlopu, jest teraz albo 20, albo 26 dni. Jeśli pracownik zatrudniony był krócej niż 10 lat, będzie miał 20 dni, jeśli 10 lat i więcej - 26 dni urlopu.

Czy służbom personalnym nie nastręczy kłopotu udzielanie urlopów w godzinach, a nie dniach? Taką możliwość wprowadził znowelizowany kodeks pracy.

Urlop wypoczynkowy będzie udzielany wyłącznie na te dni, które są dla pracownika dniami pracy. Ta zmiana polega na tym, że urlop wypoczynkowy będzie rozliczany w godzinach. Będzie udzielany w wymiarze tylu godzin, ile w danym dniu pracownik powinien przepracować zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Jak to więc będzie wyglądać dla pracownika, który w danym dniu powinien przepracować 12 godzin zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy?

Urlopu wypoczynkowego na ten dzień udzieli się mu w wymiarze 12 godzin. Jeżeli pracownik korzysta z urlopu przez dwa dni, w które zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy powinien świadczyć pracę po 12 godzin, to pracodawca udzieli pracownikowi dwóch dni urlopu. Jednak z dobowego wymiaru czasu pracy wynika, że wykorzystał on 24 godziny, czyli w istocie będą mu odliczone 3 dni (24 godziny po podzieleniu na 8-godzinny dzień pracy).

Od stycznia zmieniły się też zasady udzielania urlopów, gdy pracownik pracuje w kilku firmach. Na czym one polegają?

Zilustruję to przykładem. Jan Kowalski 2 lutego 2004 r. podejmie pracę u pracodawcy X. Ukończył szkołę policealną, czyli do jego stażu pracy dolicza się 6 lat, zgodnie z przepisami o długości okresu nauki uwzględnianej do wymiaru urlopu. Od 1 stycznia 1999 r. do 31 grudnia 2001 r. przez 3 lata pracował u pracodawcy Y na podstawie umowy o pracę. Z tego tytułu należy mu doliczyć 3 lata. 1 stycznia 2003 r. podjął kolejne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę u pracodawcy Z. Ten stosunek pracy trwa w momencie nawiązania umowy z pracodawcą X, u którego podejmie zatrudnienie 2 lutego 2004 r. Wówczas do wymiaru urlopu pracownika należy wliczyć dodatkowo ponad 1 rok, jego staż w dniu podjęcia pracy zaś wynosi ponad 10 lat i przysługuje mu urlop wypoczynkowy wynoszący 26 dni roboczych. Do końca grudnia 2003 r. zaliczało się wyłącznie zatrudnienie, który się już zakończyło. Teraz nawet trwający okres pracy uwzględnia się do wymiaru urlopu.

źródło:Rzeczpospolita 31.12.2003

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,225643873215 sekund.