VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 19 kwietnia 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 59 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

NOWE PRZEPISY: Kadrze kierowniczej - za nadgodziny należy się wynagrodzenie Autor : vademecum
Praca Jeśli wymaganych obowiązków nie sposób stale wykonywać w zwykłym czasie pracy, to pracującemu w takich warunkach kierownikowi średniego szczebla za nadgodziny należy się wynagrodzenie - wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego.

Przypomnijmy: art. 1514 § 1 kodeksu pracy
Kodeks pracy


stanowi, że pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych (niedziele uregulowane są trochę inaczej).

Jacek S., kierownik regionalnego ośrodka (biura dystrybucyjnego) spółki Frito Lay Poland z Grodziska Mazowieckiego, znanego producenta słonych przekąsek, wystąpił po rozstaniu się z firmą o zapłatę wynagrodzenia za nadgodziny. Twierdził, że systematycznie musiał pracować cztery godziny dziennie w nadgodzinach. Sąd Okręgowy w Gdańsku uwzględnił powództwo i zasądził na rzecz powoda 37 tys. zł - tj. połowę żądanej kwoty. Ustalił, że przeciętnie powód miał dwie nadgodziny dziennie, a zakres jego obowiązków był taki, że zmuszał do regularnej pracy po godzinach. Sąd apelacyjny był innego zdania. Uznał, że powód był kierownikiem samodzielnej placówki i jako taki nie ma prawa do wynagrodzenia za nadgodziny.

Przed SN pełnomocnicy spierali się głównie o ów kierowniczy status powoda. Mec. Adam Soswa w jego imieniu starał się przekonać sąd, że ta regionalna placówka nie była samodzielna, powód zaś był niejako łącznikiem między centralą a siedmioma pracownikami mu podporządkowanymi. Żadnych jednak istotnych uprawnień nie miał. Mec. Arkadiusz Sobczyk w imieniu zakładu wskazywał z kolei, że oddalona od innych placówka miała znaczną samodzielność, a kierownik spory zakres swobody. Trafnie więc zaliczono go do kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych, którzy za nadgodziny wynagrodzenia nie biorą.

Sąd Najwyższy (Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych) poszedł nieco inną drogą. - Ustawodawca nie jest tu konsekwentny - wskazał w uzasadnieniu sędzia Andrzej Kijowski. - Gdyby chodziło o zakład na odrębnym rozrachunku, o kierownika mającego dużą samodzielność, to SA miałby rację. Ale kodeks mówi nadto o pracy "w razie konieczności". A więc nie może być ona regułą. Praca kierownika średniego szczebla wymaga nieraz pracy po godzinach, mierzenie tego czasu nie jest tam szczególnie ważne. Jeśli jednak wymaganych obowiązków nie można wypełnić w zwykłym czasie pracy, to za nadgodziny zapłata się należy. W tej sytuacji wyrok I instancji wydaje się bardziej sprawiedliwy - skonkludował SN.

Dlatego uchylił wyrok SA, a korzystny dla powoda wyrok I instancji stał się prawomocny (sygn. II PK 8/04).

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,29597401619 sekund.