VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 13 lipca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 15 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

BHP Europejskie: Rady Zakładowe.? Powrót do dawnego ? Autor : bhpekspert
Praca RZĄDOWE PROPOZYCJE DLA PRACODAWCÓW.


Projekt ustawy o informacji i konsultacji z pracownikami, który wprowadzić ma w marcu 2005 r. do polskich firm rady zakładowe, istotnie ogranicza swobodę pracodawców – uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych.


Do utworzenia przedstawicielstwa pracowniczego obliguje nas Dyrektywa 2002/14WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 marca 2002 r. ustanawiająca ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej. Zobowiązuje nas ona jednak jedynie do wprowadzenia mechanizmów informacji i konsultowania z pracownikami spraw dotyczących firmy, nie narzucając rad pracowniczych. Rządowa regulacja, jak podkreśla PKPP, nie do końca uwzględniła ten postulat, podobnie jak wiele innych zawartych w dyrektywie.

Rząd zaproponował wprowadzenie rozwiązań, zgodnie z którymi przedstawiciel pracowników musiałby być wybrany u tego pracodawcy (posłużono się tu pojęciem kodeksu pracy), który zatrudnia co najmniej 20 osób. Dyrektywa natomiast mówi o tym, by systemy informacyjno-konsultacyjne funkcjonowały w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 50 pracowników lub w zakładach, w których pracuje minimum 20 osób. W projekcie rząd zaproponował też daleko idącą ochronę przedstawicieli pracowników. Mieliby być objęci ochroną przed zwolnieniem – zarówno w czasie ich dwuletniej kadencji w radzie, jak i rok po jej upływie. W tym samym okresie nie można by im zmienić (pogorszyć) zasad wynagradzania czy przesunąć na niższe stanowisko pracy. W opinii PKPP, rząd powinien ograniczyć ochronę reprezentantów pracowników do niezbędnego minimum gwarantującego możliwość skutecznego realizowania nałożonych na nich zadań przy jednoczesnym zapewnieniu, że pracownicy ci są zobowiązani do rzetelnego wypełniania obowiązków pracowniczych wynikających z umowy o pracę.

W przekonaniu PKPP, nie można pod hasłem implementacji regulacji unijnych wprowadzać wprost przepisów dyrektywy, które burzą lub w zasadniczy sposób modyfikują obecną sytuację. – Uważamy, że trzeba uchwalić takie przepisy, które będą odnosiły się do przedsiębiorstw, w których nie ma procedury konsultacji i informacji. Trzeba stworzyć alternatywne rozwiązania, pozwalające dokonywać wyboru przez pracodawców i pracowników, a nie narzucać odgórnie jednolite rozwiązania – uważa organizacja.

Dyrektywa unijna zakłada też m.in.:

• ograniczanie do minimum obciążeń dotyczących przedsiębiorstw,
• wprowadzenie okresów przejściowych na tworzenie mechanizmów informacyjno-konsultacyjnych do marca 2007 r. dla przedsiębiorstw zatrudniających do150 osób lub zakładów do 100 pracowników. Rok później, czyli w 2008 r., musiałyby one powstać w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 100 osób lub w zakładach, w których pracuje minimum 50 pracowników.

Tymczasem, według pracodawców, projektowane regulacje ustawy nie uwzględniają postanowień dyrektywy, co więcej – są znacznie bardziej restrykcyjne. Nie dość, że ograniczają wybór kandydatów do tych zgłoszonych przez reprezentatywne organizacje związkowe, to jeszcze nie wprowadzają okresów przejściowych zagwarantowanych w dyrektywie.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebookiBHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,239687919617 sekund.