VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 25 kwietnia 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 65 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

VORTAL BHP FAQ (ang. często zadawane pytania)

Kategoria: Główna -> Różne /Nietrzeźwość/

Pytanie

Odpowiedź

Jakiś czas temu kierowałem swoim samochodem marki Polonez. Przedtem wypiłem piwo, zatrzymała mnie policja - badanie wykazało 0,33 mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Sprawę skierowano do sądu grodzkiego, który ukarał mnie grzywną i zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych przez okres jednego roku - za jazdę w stanie nietrzeźwym. Wcześniej słyszałem, że stan nietrzeźwości zaczyna się dopiero od pół promila alkoholu, a do pół promila jest to wykroczenie. Czy więc słusznie zostałem ukarany za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości?

Działanie policji i sądu jest zgodne z obowiązującym prawem. Zgodnie z art. 115 § 16 kodeksu karnego, stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość (pkt 1) - jak również wtedy, gdy zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg, albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość (pkt 2). Ponieważ, jak wynika z listu, u czytelnika stwierdzono 0,33 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, uznać należy, że została wypełniona dyspozycja art. 115 § 16 pkt 2 kodeksu karnego, konieczna do przypisania (w tym przypadku) przestępstwa z art. 178a § 1 k.k., polegającego na prowadzeniu pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.

Wróć na górę
Czy można zmusić pracownika do badania alkomatem? 12.12.2004

Pracownik naszego zakładu przyszedł do pracy pod wpływem alkoholu. Czy pracownik ochrony w zakładzie pracy ma prawo od niego zażądać, aby poddał się badaniu alkomatem na zawartość alkoholu we krwi? Czy istnieje obowiązek poddania się takiemu badaniu?
NIE
Pracownik ochrony w zakładzie pracy może przebadać pracownika na zawartość alkoholu we krwiale tylko wtedy, gdy pracownik wyrazi na to zgodę. Takie badanie może zostać przeprowadzane na życzenie pracownika
UZASADNIENIE
Kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona mają obowiązek niedopuszczenia pracownika do pracy, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik ten stawił się do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu. Pracownik, którego nie dopuszczono do pracy, powinien zostać poinformowany o okolicznościach stanowiących podstawę takiej decyzji.
Na żądanie pracownika, którego nie dopuszczono do pracy, kierownik zakładu pracy lub osoba przez niego upoważniona ma obowiązek zapewnić przeprowadzenie badania stanu trzeźwości pracownika. W sytuacji, w której pracownik nie został dopuszczony do pracy z powodu podejrzenia spożycia alkoholu, ma on zatem prawo żądać przeprowadzenia badania alkomatem, a pracodawca lub osoba przez niego upoważniona ma obowiązek takie badanie przeprowadzić.
Ważne
Inicjatywa co do badania stanu trzeźwości należy do pracownika, któremu pracodawca zarzucił naruszenie obowiązku w tym zakresie.
W sytuacji opisanej w pytaniu pracownik ochrony może przeprowadzić badanie stanu trzeźwości pracownika na żądanie tego pracownika lub za jego zgodą. Pracownik może bowiem wcześniej wyrazić zgodę na przeprowadzenie takiego badania. Dotyczy to sytuacji, w której wewnętrzne przepisy obowiązujące w danym zakładzie pracy (regulamin pracy) przewidują możliwość przeprowadzenia takiego badania przez pracodawcę lub uprawnione przez niego osoby ze względu na to, że charakter pracy poszczególnych grup zawodowych wymaga przeprowadzenia badania stanu trzeźwości pracowników bezpośrednio przed dopuszczeniem ich do pracy.
Ważne
Pracodawca ma prawo i obowiązek egzekwowania od pracowników stanu całkowitej trzeźwości w pracy.
W takim przypadku pracownik wyraża zgodę na przeprowadzenie ewentualnego badania jego stanu trzeźwości w pracy zapoznając się z przepisami obowiązującymi w danym zakładzie pracy.
W razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (np. zgłoszenia się do pracy lub jej wykonywania po spożyciu alkoholu), pracodawca ma prawo rozwiązać umowę o pracę z takim pracownikiem bez wypowiedzenia, z jego winy. Taką przyczyną może być także sama odmowa poddania się badaniu, jeżeli wcześniej pracownik wyraził zgodę na przeprowadzanie badań trzeźwości.
Podstawa prawna:
• art. 52 Kodeksu pracy,
• art. 17 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (DzU z 2002 r. nr 147, poz. 1231 ze zm.).
Badanie trzeźwości w orzecznictwie
• Wyrok SN z 15 października 1999 r., I PKN 309/99, OSNP 2001/5/147
Uzasadnione okolicznościami polecenie udania się na komisariat policji w celu zbadania stanu trzeźwości pracownika nie narusza jego godności.
• Wyrok SN z 11 kwietnia 2000 r., I PKN 589/99, OSNP 2001/18/557
Z art. 17 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (DzU nr 35, poz. 230 ze zm.) wynika, że pracodawca, który nie dopuścił pracownika do pracy, ma obowiązek umożliwić mu wykazanie trzeźwości przez badanie krwi.

Wróć na górę
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 2,09721422195 sekund.