VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 23 kwietnia 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 28 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

VORTAL BHP FAQ (ang. często zadawane pytania)

Kategoria: Główna -> PRACA I KADRY

Pytanie

Odpowiedź

Czy wydawać pracownikom paski płacowe


Prowadzę zakład produkcyjny zatrudniający 58 pracowników. Opracowałem regulamin wynagradzania, w którym zostały przewidziane poszczególne świadczenia przysługujące za pracę. Wynagrodzenia pracowników są przelewane na wskazane przez nich konta bankowe. Ostatnio dwóch nowych pracowników zarzuciło mi, że nie wydaję im tzw. pasków płacowych, na których są wyodrębnione poszczególne składniki wynagrodzenia. Czy muszę im wydawać takie paski?

Nie ma Pan obowiązku wydawania pracownikom tzw. miesięcznych pasków płacowych, na których są wyodrębnione poszczególne składniki wypłaconego wynagrodzenia za pracę, chyba że obowiązek ten wynika z przepisów wewnątrzzakładowych.

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek określić w umowie o pracę wynagrodzenie za pracę przysługujące pracownikowi wraz ze wskazaniem jego poszczególnych składników.

W sytuacji gdy wynagrodzenie pracownika określone zostanie w sposób nieskomplikowany, np.: jako wynagrodzenie zasadnicze określone stałą stawką miesięczną, 10% premia, dodatek stażowy określony procentem w zależności od lat pracy, pracownik może łatwo obliczyć jego wysokość. Problem pojawia się najczęściej w przypadku wynagrodzenia określonego stawką godzinową i zmiennych składników, np.: dodatkowego wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, wynagrodzenia z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych czy premii uznaniowej. Kłopotliwe dla pracownika może być też wyliczenie spodziewanej pensji, gdy był nieobecny w pracy z powodu choroby lub w przypadku dokonania potrącenia z jego wynagrodzenia za pracę.

Dlatego przepisy prawa pracy dają zatrudnionemu możliwość ustalenia, w jaki sposób zostało naliczone jego wynagrodzenie. Pracownik ma prawo żądać udostępnienia do wglądu dokumentów, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie, a pracodawca ma obowiązek udostępnić mu takie dokumenty. Obowiązek ten spoczywa na pracodawcy bez względu na stan zatrudnienia, opracowanie regulaminu wynagradzania precyzyjnie określającego składniki wynagrodzenia odpowiadające pracy na danym stanowisku oraz bez względu na przyjętą formę i sposób wypłaty wynagrodzenia. Pracownik może mieć wgląd m.in. do takich dokumentów, jak: regulamin wynagradzania (bądź układ zbiorowy pracy), indywidualna karta ewidencji czasu pracy, imienna karta (lista) wpłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą, harmonogram czasu pracy, lista obecności.

Pracodawca nie ma obowiązku wydawania pracownikom tzw. pasków płacowych, na których są wskazane poszczególne składniki wynagrodzenia przysługujące w określonej w danym miesiącu wysokości, uzależnionej od efektywności pracownika, jego obecności w pracy, rozkładu zmian itd.

Z praktyki wynika jednak, że wielu pracodawców wydaje pracownikom takie paski. Ma to na celu uniknięcie nieporozumień, dodatkowych pytań i wyjaśnień. Często obowiązek taki wynika z przepisów wewnątrzzakładowych: regulaminu pracy, regulaminu wynagradzania czy zakładowego układu zbiorowego pracy.

Pracodawca jest zobowiązany wydawać pracownikom (ubezpieczonym) co miesiąc na piśmie informacje w postaci imiennych raportów miesięcznych w celu ich weryfikacji, tzw. ZUS RMUA, które zawierają m.in.: wymiar czasu pracy, zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne w podziale na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, podstawę wymiaru i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, z uwzględnieniem podziału na podmioty, które finansują składki, rodzaje i okresy przerw w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, informacje o wypłaconych zasiłkach oraz wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy oraz o zasiłkach finansowanych z budżetu państwa.

 

• art. 29 § 1 pkt 3, art. 85 § 5 Kodeksu pracy,

• art. 41 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.).

Data 6.01.2007

Wróć na górę
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,123659133911 sekund.