Pracodawca-Pracownik [1]: Po urlopie macierzyńskim musisz dać urlop wypoczynkowy [2]

Autor : God Dodano: 14-11-2006 - 20:04
Pracodawca i Pracown [3]
Po urlopie macierzyńskim musisz dać urlop wypoczynkowy

To, czy zaraz po urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym pracownica skorzysta z kolejnego wypoczynku bezpośrednio przypadającego w następnym roku kalendarzowym, zależy od dobrej woli pracodawcy.

- W listopadzie kończy mi się urlop macierzyński. Bezpośrednio po nim zamierzam wykorzystać urlop wypoczynkowy za 2006 r., który skończy się 29 grudnia. Potem są dni wolne i zaczyna się rok 2007. Czy 2 stycznia mogę już zażądać od pracodawcy udzielenia mi urlopu wypoczynkowego za 2007 r.? Czy szef musi się na to zgodzić, czy udzielenie tego urlopu zależy od jego dobrej woli? - pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

U czytelniczki trzeba rozróżnić dwie sytuacje. Pierwsza dotyczy domagania się urlopu wypoczynkowego przysługującego po zakończonym urlopie macierzyńskim, a druga odnosi się do występowania o kolejny urlop wypoczynkowy przypadający bezpośrednio już w następnym roku kalendarzowym. Prawdopodobnie czytelniczce chodzi o maksymalne wydłużenie opieki nad dzieckiem, bez konieczności występowania o urlop wychowawczy.

Po macierzyńskim

Czytelniczka nie wraca do pracy z urlopu macierzyńskiego. Występuje do szefa o przysługujący jej urlop wypoczynkowy za 2006 r. i ten musi jej go udzielić. Dlaczego?

Co do zasady pracodawca ma obowiązek dać urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy przypadający bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Potrzebny jest jednak do tego wniosek pracownicy (art. 163 § 3 k.p.).

Potwierdza to także wyrok Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 590/00). Pracodawca jest związany wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

Te uprawnienia dotyczą także pracownika - ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego.

Szef ma władzę

Inaczej jednak jest z kolejnym urlopem wypoczynkowym. Tu nie wszystkie wiadomości są dobre dla czytelniczki. Zacznijmy jednak od tych korzystniejszych.

Prawo do kolejnych urlopów wypoczynkowych pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym (art. 153 § 2 k.p.). Oznacza to, że jeśli ma już prawo do kolejnego urlopu, to nawet 2 stycznia może o niego wystąpić i to w pełnym przysługującym mu na cały rok wymiarze.

Tego uprawnienia nie zmienia nawet to, że pracownik np. do 31 grudnia korzystał z urlopu za poprzedni rok czy nawet za ubiegłe lata (urlop zaległy).

Zatem formalnie czytelniczka ma prawo domagać się urlopu wypoczynkowego już 2 stycznia 2007 r., ale tu jednak pojawiają się dla niej gorsze informacje. Musi się bowiem liczyć z władzą pracodawcy. Jeżeli uzna on, że pracownica, która stara się o urlop w nowym roku kalendarzowym i po niedawno zakończonym wypoczynku nie powinna go teraz wykorzystać, to go nie udziela. Jak słusznie więc podejrzewa czytelniczka, jego otrzymanie zależy od dobrej woli jej szefa.

Jeśli jednak przełożony zgodzi się na urlop w tym czasie, to ponosi wszystkie tego konsekwencje. Jedną z nich jest m.in. to, że pracownik może pójść na taki wypoczynek w całości, a po powrocie z niego wystąpić o udzielenie mu urlopu bezpłatnego czy wychowawczego.

Nie oznacza to jednak, że gdyby zaistniały jakieś ważne okoliczności wymagające obecności pracownicy w firmie, to szef nie może jej odwołać z wypoczynku. Wolno mu to zrobić, ale wówczas również musi się liczyć z negatywnymi następstwami takiej decyzji. Będzie więc np. zwracał koszty odwołania z wypoczynku. Mogą to być zapłacone kwoty za niewykorzystane dni pobytu na wczasach czy równowartość nowych biletów powrotnych. Na dodatek, gdyby okazało się, że pracownica wypoczywa z rodziną i ona także musi wrócić do domu, to również powrót tych osób obciąży firmę.

Z korzyścią dla obu stron?

Zakładając jednak dobrą wolę pracodawcy oraz sprzyjanie potomstwu i rodzinie, to może on wybrnąć z tej sytuacji w sposób częściowo satysfakcjonujący obie strony. Zgodzi się na urlop wypoczynkowy pracownicy, ale udzieli go tylko w części, np. w połowie przysługującego jej rocznego wymiaru.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [4]
Links
  [1] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=18
  [2] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=1028
  [3] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=79
  [4] http://www.bhpekspert.pl/user.php