Pracodawca-Pracownik [1]: Firma nie musi co roku podnosić pensji [2]

Autor : God Dodano: 08-01-2007 - 14:38
NOWOŚCI [3]
Pracodawcy powinny do końca lutego ustalić ze związkami zawodowymi średni wskaźnik wzrostu tegorocznych płac. Nie oznacza to jednak, że muszą podnieść pensje wszystkim zatrudnionym

Jeśli nie osiągną kompromisu w tym terminie, decyzję podejmie do 10 marca sam pracodawca. Narzuca to ustawa z 16 grudnia 1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców ( DzU nr 1, poz. 2 ze zm.) wszystkim przedsiębiorcom zatrudniającym powyżej 50 osób.

 

Czas zacząć rozmowy

 

Tam, gdzie nie ma jeszcze rozmów na temat podwyżek, wkrótce upomni się o nie związek. A dokładnie - zakładowa organizacja związkowa, gdyż porozumienie spisują partnerzy uprawnieni do zawarcia zakładowego układu zbiorowego. Negocjatorzy powinni się kierować obecnym stanem i możliwościami finansowymi zakładu oraz oficjalnymi wskaźnikami, głównie maksymalnego przyrostu przeciętnego wynagrodzenia. Na rok bieżący ustaliła go w rozporządzeniu z 30 listopada zeszłego roku ( DzU nr 225, poz. 1637) Rada Ministrów na poziomie 3,4 proc. Stopień podniesienia przeciętnego wynagrodzenia strony powinny określić w porozumieniu do końca lutego. Na początku roku muszą tylko przedyskutować tę kwestię. Ustawa nie żąda jednak, by strony przyjęły jakiś realny odsetek podwyżek; równie dobrze może to być zero proc. Nie obliguje również do zawarcia porozumienia. Jeśli nie dogadają się do końca lutego, wskaźnik podaje w zarządzeniu sam pracodawca do 10 marca.

Nie dla każdego podwyżka

 

Wskaźnik ten nie powinien przekraczać współczynnika rocznego z rozporządzenia, czyli 3,4 proc. Firma, która wynegocjuje ze związkiem np. 2 proc., nie ma jednak obowiązku podniesienia pensji wszystkim zatrudnionym w takim samym stopniu. Ustawa nie wywołuje bowiem bezpośrednich skutków prawnych w indywidualnych stosunkach pracy - uznał Sąd Najwyższy 3 lipca 1998 r. (sygn. KAS 1/98). Jeden dostanie zatem 1,5 proc. podwyżki, drugi 3 proc., a trzeci - nic. Zdecyduje o tym szef. Owe 2 proc. oznacza, że o tyle właśnie waloryzuje się ogólny fundusz płac na bieżący rok. O wskaźnik ten przeliczamy więc przeciętną miesięczną pensję z ubiegłego roku. W tym celu dzielimy wynagrodzenia, jakie zakład wypłacił pracownikom, przez średnie miesięczne zatrudnienie i liczbę miesięcy okresu sprawozdawczego (zwykle pokrywa się on z rokiem kalendarz owym). Bierzemy przy tym pod uwagę pieniądze i świadczenia w naturze wylicz one w zasadach statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń, bez wypłat z zysku. Na podstawie ustawy pracownik nie może zatem dochodzić żadnych roszczeń o podwyższenie pensji, co potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 22 września 1999 r. (sygn. IPKN267/99).

 

Bat na zarządzających

 

Ustawa miała skłonić do prowadzenia rzetelnej i rozsądnej polityki płacowej zwłaszcza przedsiębiorstwa państwowe i jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.

- Bywało bowiem, że podnosiły pensje, mimo że nie pozwalała im na to tragiczna sytuacja finansowa - mówi Urszula Wierzejska, radca ministra finansów.

By je zdyscyplinować, prawodawca ustanowił najwyższy roczny wskaźnik przyrostu u nich przeciętnego wynagrodzenia, czyli owe 3,4 proc. na bieżący rok. Pułap ten stanowi jednocześnie wentyl bezpieczeństwa dla władz wskazanych podmiotów. Jego przekroczenie powoduje różne dolegliwości.

- Niejednemu prezesowi podupadającej spółki czy dyrektorowi przedsiębiorstwa zadrży więc ręka, zanim zaakceptuje wyższy współczynnik - informuje Wierzejska. -Wie, że w takiej sytuacji czekają go srogie sankcje, gdy firma potem przejdzie załamanie finansowe, i to z jakiegokolwiek powodu.

Dobrze, jeśli odczuje to wyłącznie na własnej kieszeni, bo właściciel zmniejszy mu prowizję lub całą odbierze. W takiej sytuacji dyrektora przedsiębiorstwa państwowego wolno nawet zwolnić dyscyplinarnie. Takie kary przewiduje ustawa z 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (tekst jedn. DzU z 1991 r. nr 18, poz. 80 ze zm.). Potwierdził to zresztą Sąd Najwyższy w wyroku z 7 stycznia 1998 r. (sygn. IPKN453/97). Ma prawo wówczas zareagować też Komisja Trójstronna, żądając wyjaśnień, urealnienia zasad wynagradzania czy dokonania kontroli. Śmiało mogą natomiast wprowadzić większy od 3,4 proc. wskaźnik przyrostu płac firmy państwowe o solidnej, niezagrożonej kondycji ekonomicznej.

Zasadniczo ustawa obejmuje publiczne zakłady opieki zdrowotnej. Wyjątkowo jednak od października 2006 r. do końca bieżącego roku nie podlegają one jej rygorom. Inne zasady waloryzacji wypłacanych przez nie pensji wprowadza ustawa z 22 lipca ubiegłego roku o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń ( DzU nr 149, poz. 1076). Przewiduje ona własne wskaźniki podwyżki średnich pensji, obliczane według skomplikowanych logarytmów.

Prywatni sami rządzą i dzielą

Ograniczenia wynikające z ustawy o negocjacyjnym systemie... krępują wszystkich przedsiębiorców w niej wskazanych zarówno państwowych, jak i prywatnych. Jeśli jeden z nich je łamie, Komisja Trójstronna może go skarcić. Głównie wtedy, gdy przejdzie załamanie materialne po tym, jak wprowadził wyższy od ustawowego wskaźnik przyrostu średniej pensji. Jest to jednak uprawnienie tylko teoretyczne. Trudno sobie bowiem wyobrazić, by Komisja ingerowała w działalność prywatnych firm. Oznaczałoby to bowiem łamanie zasady swobody prowadzenia firm. Choć to absurd, ustawa wyposażyła jednak Komisję w taki atrybut.

Pułap średniego wzrostu wynagrodzeń

Mimo rygorów ustawy o negocjacyjnym systemie (...) firmy wciąż przekraczają maksymalny wskaźnik przyrostu pensji. Robi to ok. 10 proc. przedsiębiorców państwowych, chociaż pogarszają w ten sposób swoją kondycję finansową. Najczęstsze przyczyny tych naruszeń to gratyfikacje dodatkowych dyżurów, zwalnianie osób najgorzej opłacanych oraz wypłata odpraw emerytalno-rentowych i premii rocznych.

Źródło - Rzeczpospolita

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [4]
Links
  [1] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=18
  [2] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=1067
  [3] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=58
  [4] http://www.bhpekspert.pl/user.php