Czad nie musi zabijać! 8.01.2003 [1]

Autor : kodekspracy Dodano: 07-01-2003 - 23:07
Wypadki-przykłady [2]
Czad nie musi zabijać!

Wczoraj 6.01.2003 rano doszło w Krakowie do kolejnego zatrucia tlenkiem węgla. Zginął 31-letni mężczyzna. Tylko w ciągu ostatnich paru tygodni na skutek zaczadzenia zmarło w Małopolsce siedem osób, a od początku zimy z objawami zatrucia tlenkiem węgla do szpitali trafiło ponad 100. Przyczyn tragedii jest wiele. Jednak inspektorzy nadzoru budowlanego nie ukrywają, iż mimo ustawowego obowiązku właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych nadal nie dbają o bezpieczeństwo lokatorów. Dopóki nie dojdzie do tragedii, grozi im za to najwyżej grzywna.

- W zeszłym roku skontrolowaliśmy ponad 2000 budynków w Krakowie - zarówno komunalnych, spółdzielczych jak i prywatnych, szkoły, hotele. Z naszych obserwacji wynika, iż największe zagrożenie istnieje w wielorodzinnych kamienicach prywatnych, gdzie nie ma lokali użytkowych, czyli nie ma też większych dochodów z najmu. W tych budynkach najczęściej lekceważy się obowiązek wykonania okresowego przeglądu kominiarskiego i szczelności instalacji gazowych. Czasem, jeśli nawet przewody są sprawdzane, nie usuwa się wykrytych usterek, nie wykonuje remontów.

Ale ten problem dotyczy wszystkich zarządców budynków, także tych najbardziej profesjonalnych - twierdzi Maria Kowalczyk, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Krakowie.

Powód jest zawsze jeden - to wszystko kosztuje. A zagrożenie wydaje się czysto teoretycznym. Sankcje za brak przeglądu czy nieusunięcie usterek stwierdzonych przez kominiarza lub uprawnionego do kontroli instalacji specjalistę, są niewielkie. Zwykle kończy się na mandacie. W Krakowie w zeszłym roku mandatami ukarano kilkudziesięciu właścicieli i zarządców budynków. Prokurator wkracza dopiero, gdy na skutek groźnych dla życia oszczędności ktoś ucierpi.

- Kontrole rzetelności właścicieli i zarządców budynków w tym zakresie są prowadzone nieustannie. Ale systematyczne sprawdzanie wszystkich budynków jest niemożliwe, choćby dlatego, że w nadzorze budowlanym pracuje nas za mało. Mamy powiaty, gdzie na całym terenie kontrolą zajmują się dwie, trzy osoby - podkreśla Anna Tarczyńska-Gałaś, naczelnik wydziału inspekcji i kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Informacje o kolejnych ofiarach zatrucia tlenkiem węgla zwiększyły jednak czujność lokatorów. Ostatnio tylko do powiatowego nadzoru budowlanego w Krakowie codziennie trafia ok. 30-40 pism z prośbą o egzekucję przepisów lekceważonych przez właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych.

- Trzeba jednak pamiętać, że często sami lokatorzy przyczyniają się do tragedii - podkreśla Maria Kowalczyk.

Ostatnio najczęściej w prawidłowej wentylacji mieszkań przeszkadzają zbyt szczelne, plastikowe okna. Do tego dochodzą domowe przeróbki instalacji, zaklejone kratki wentylacyjne, źle podłączone wyciągi kuchenne, kuchnie gazowe itd.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [3]
Links
  [1] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=413
  [2] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=54
  [3] http://www.bhpekspert.pl/user.php