Prawo do odprawy pieniężnej [1]

Autor : abecadlo Dodano: 26-03-2003 - 15:31
Praca [2]
Czytelnik pyta.?
Byłem pracownikiem przedsiębiorstwa, które zwolniło część pracowników w ramach zwolnień grupowych. Z tego tytułu otrzymałem odprawę pieniężną. Następnie zatrudniłem się w innej firmie. Obecnie dowiaduję się, że też mogę stracić pracę z powodu zwolnień grupowych. Czy fakt, że już raz otrzymałem odprawę pieniężną z tytułu zwolnienia grupowego, pozbawia mnie prawa do takiej odprawy w razie objęcia zwolnieniem grupowym u następnego pracodawcy?
Odprawa pieniężna przysługuje pracownikowi, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, a mianowicie, w którym następuje zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn ekonomicznych lub w związku ze zmianami organizacyjnymi, produkcyjnymi albo technologicznymi, w tym także, gdy zmiany te następują w celu poprawy warunków pracy lub warunków środowiska naturalnego, jeżeli powodują one konieczność jednorazowego lub w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące rozwiązania stosunków pracy z grupą pracowników obejmującą co najmniej 10 proc. załogi w zakładach zatrudniających do 1000 pracowników lub co najmniej 100 pracowników w zakładach zatrudniających powyżej 1000 pracowników. Ponadto odprawa przysługuje w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy.
Przepisy enumeratywnie określają przypadki, kiedy pracownikowi nie przysługuje odprawa pieniężna z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Otóż odprawa nie przysługuje pracownikowi:
1) który do dnia rozwiązania stosunku pracy przyjął propozycję zatrudnienia w zakładzie pracy przejmującym w całości lub w części mienie dotychczas zatrudniającego go zakładu albo w zakładzie pracy powstałym w wyniku takiego przejęcia,
2) który po rozwiązaniu stosunku pracy rozpoczyna działalność gospodarczą na własny rachunek lub w ramach spółki albo spółdzielni w związku z przejęciem określonych składników mienia ruchomego lub nieruchomego zakładu pracy; dotyczy to także pracownika, który w chwili rozwiązania stosunku pracy jest wspólnikiem w spółce lub członkiem spółdzielni dokonującej takiego przejęcia,
3) zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy i otrzymującemu emeryturę lub rentę albo zatrudnionemu w innym zakładzie pracy w pełnym wymiarze czasu pracy lub w kilku zakładach pracy łącznie w pełnym wymiarze czasu pracy,
4) prowadzącemu działalność gospodarczą na własny rachunek,
5) prowadzącemu gospodarstwo rolne o powierzchni użytków rolnych powyżej 5 ha przeliczeniowych albo gospodarstwo stanowiące dział specjalny produkcji rolnej w rozumieniu przepisów podatkowych, z którego wysokość podatku rolnego przekracza wysokość podatku z 5 ha przeliczeniowych.
Jak widać, przepisy ustawy nie ograniczają ilości wypłacanych pracownikowi odpraw pieniężnych. Oznacza to, że w przypadku gdy w kolejnych zakładach pracy pracownik będzie zwalniany z przyczyn określonych na wstępie, za każdym razem nabędzie on prawo do odprawy pieniężnej.

Podstawa prawna:
art. 1 i art. 8 ust. 1 i 3 ustawy z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 112, poz. 980 z późn.zm.).

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [3]
Links
  [1] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=553
  [2] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=52
  [3] http://www.bhpekspert.pl/user.php