Pijany w pracy art.nr 573 [1]

Autor : poradnik Dodano: 05-04-2003 - 21:27
Praca [2]
Zwolnienie z pracy pijanego pracownika, to nie taka prosta sprawa. Jeśli odmówi on poddania się badaniu stanu trzeźwości, pracodawca pozostaje praktycznie bezradny.
myśl obowiązujących przepisów, pracodawca nie może przeprowadzić badań trzeźwości pracownika bez jego zgody. Pracownik za to ma prawo domagać się wykonania badań zawartości alkoholu, np. kiedy został odsunięty lub nie dopuszczony do pracy z powodu podejrzenia o nietrzeźwość.

Jeśli pracodawca, mimo że pracownik odmówił wykonania badania, skieruje sprawę do sądu, musi udowodnić, że zwolniony pracownik faktycznie był pijany. Badanie krwi czy moczu nie jest jedynym dowodem nietrzeźwości pracownika. Pracodawca może powołać świadków, którzy potwierdzą, że zwolniony był pijany. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości [3]<br Są jednak okoliczności, w których mimo sprzeciwu pracownika, badanie na stan trzeźwości może być przeprowadzone. Chodzi tu o przypadki, kiedy nietrzeźwa osoba narazić innych na utratę życia lub zdrowia, np. lekarz, kierowca. W takich sytuacjach pracodawca ma wręcz obowiązek zawiadomić o tym prokuraturę i policję. Organy te mają możliwości i środki prawne, pozwalające na stwierdzenie stopnia nietrzeźwości pracownika.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [4]
Links
  [1] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=573
  [2] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=52
  [3] http://www.rzeczpospolita.pl/prawo/doc/alk0628.html
  [4] http://www.bhpekspert.pl/user.php