Stres a niezdolność do pracy [1]

Autor : inspekcjapracy Dodano: 08-05-2003 - 00:48
Dyrektywy UE [2]
Po zwolnienie lekarskie z powodu stresu
Na ok. 20 mld euro rocznie szacuje się w Unii Europejskiej koszty stresu związanego z pracą zawodową i spowodowanych nim schorzeń. Zapobieganie stresom jest obecnie jednym z celów wspólnotowej strategii bezpieczeństwa i higieny pracy na najbliższe lata.

Nowa wspólnotowa strategia bhp, która ma być realizowana do 2006 roku, uwzględnia zmieniające się warunki pracy, nowe technologie, wzrost zatrudnienia kobiet, starzenie się społeczeństw i proces rozszerzania Unii Europejskiej. Jej głównym celem jest dalsze zmniejszanie liczby wypadków i chorób zawodowych (mimo spadku ich liczby nadal jest ona wysoka – prowadząc do niepełnosprawności ok. 300 tysięcy osób rocznie), ale także zapobieganie nowym zagrożeniom.

Powodują je nie tylko czynniki chemiczne, biologiczne czy fizyczne. W naturze ryzyka wypadków i chorób zawodowych nastąpiły istotne zmiany. Niemałą rolę odgrywają wśród nich stres, depresja, lęk, uzależnienia, przemoc i różne formy molestowania. W strategii wspólnotowej określono je ryzykami socjalnymi.

Z badań, których wyniki podaje Centralny Instytut Ochrony Pracy (będący Krajowym Punktem Kontaktowym Europejskiej Centralnej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy), wynika, że do 60 proc. nieprzepracowanych dniówek w krajach UE ma związek właśnie ze stresem. W Wielkiej Brytanii liczbę roboczodni nieprzepracowanych z jego powodu ocenia się na 5 mln. Badania wykazują, że stres jest przyczyną niskiej wydajności pracy, nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa czy zwiększonych odszkodowań dla pracowników.

Stres jako taki nie jest przedmiotem żadnych przepisów. Nie ma regulacji, które określałyby szczegółowe zasady zapobiegania mu oraz jego skutkom. Nigdzie się o nim nie mówi wprost, pośrednio jednak tak. Specjaliści wskazują na unijną dyrektywę ramową (89/391/EWG Tutaj otwórz [3]
o wprowadzeniu środków w celu zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy zdrowia pracowników podczas pracy), w której stwierdza się, że pracodawcy mają obowiązek zagwarantowania bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w każdym aspekcie związanym z pracą. Ta dyrektywa dotyczy także nas.

Niezależnie od tego Komisja Europejska zaleca w swoich wytycznych w sprawie ryzyka w miejscu pracy potrzebę przeprowadzania analizy czynników natury psychologicznej, społecznej i fizycznej, które mogą być źródłem stresu. Powinni to także robić polscy pracodawcy.

We wskazówkach Państwowej Inspekcji Pracy dotyczących tego, jak przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego, zaleca się, aby pracodawca zwrócił także uwagę na obciążenia fizyczne i psychiczne pracowników. Z kontroli PIP wynika niestety, że w wielu firmach nie dokonuje się żadnej, nawet ogólnej oceny zagrożeń tam istniejących.

Iwona Jackowska Żródło:Gazeta Prawna 6 maja 2003 Komentarze czytelników

Mirka:
To prawda ,sama wylondowałam w szpitalu z powodu stresu w pracy.Pracodawca na każdym kroku cię beształ,było nas 6 pracowników ,ale ja zawsze byłam winna że coś jest nie zrobione,mówił ;pani tu pracuje tak długo że powinna pani wiedzieć co trzeba zrobić;Wiedziałam, ale nie byłam wstanie wszystkiego ogarnąć w 8 godz pracy.Często zostawałam po godzinach,zamówić towar ,przyjąć, wyłożyć,posprzątać i między czasie obsługiwać ludzi,a na koniec wysłuchać że jesteśmy darmo-zjady.Kłopoty w rodzinie ,nie przespane noce i strach przed pracą;Co jutro szef wymyśli.Mój organizm nie wytrzymał.A szef stwierdził że jestem symulantką i nie chce mi się pracować. Na symulacje spędziłam miesiąc w szpitalu.

Renata:
Do P.Mirki: Proszę jak najszybciej zmienić pracę.Stres pracuje na konto wielu chorób.Ja też przez całe 3 lata pracowałam jak pracocholik,oczywiscie nie z przyjemności lecz z konieczności.Skończyło się to 4 miesięcznym zwolnieniem.Miałam czas na leczenie i na przemyślenie,że tak dalej nie dam rady i tak wcale nie musi być.Przez znajomą znalazłam pracę,która jest gorzej płatna ale bez przymusowych godzin nadliczbowych.Mam czas dla rodziny,na wspólne wyjscie z mężem do kina i ogólnie więcej radości do życia.

Dodaj swój komentarz
Żródło:Gazeta Prawna 6 maja 2003

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [4]
Links
  [1] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=612
  [2] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=78
  [3] http://www.mpips.gov.pl/szukaj.php?PHPSESSID=43b20aa539a0a2baf55d1377fabcd8f6&SearchQuery=89/391/EWG
  [4] http://www.bhpekspert.pl/user.php