BHP Roboty ziemne [1]

Autor : zmiany Dodano: 29-06-2003 - 10:22
Praca [2]
Roboty ziemne, tak jak inne prace budowlane, powinny być prowadzone w sposób bezpieczny, określony w projekcie organizacji robót oraz w stanowiskowych instrukcjach bhp.
Przy pracach koparką przedsiębierną nie wolno dopuszczać do tworzenia się nawisów. Przy wykonywaniu wykopów należy ustalić właściwy dobór kąta nachylenia skarp wykopu oraz prawidłowe wykonanie dna wykopu. Skarpy wykopów mogą być pochyłe lub pionowe.
O skarpach pochyłych mówimy wtedy, gdy kąt nachylenia i sposób ich zabezpieczenia zależą od rodzaju gruntów, w których wykonuje się wykop (grunty sypkie – żwiry, pospółki piaski; grunty spoiste – żwiry i pospółki gliniaste, gliny, iły).
Przy wykonywaniu skarp należy w pasie terenu przylegającego do górnej krawędzi skarpy, na szerokości równej 3-krotnej głębokości wykopu, wykonać spadki terenu umożliwiające łatwy odpływ wód opadowych w kierunku od wykopu.
Bezpieczne nachylenie ścian wykopów powinno być określone w dokumentacji projektowej, jeżeli:
• roboty ziemne są wykonywane w gruncie nawodnionym,
• głębokość wykopu wynosi więcej niż 4 m,
• ze względu na organizację robót teren przy skarpie ma być obciążony w pasie o szerokości równej głębokości wykopu,
• grunt stanowią iły skłonne do pęcznienia,
• wykopy wykonuje się na terenach osuwiskowych.
W innych przypadkach nachylenie skarpy ustala się według warunków typowych dla danego rodzaju gruntów. Można przyjąć, że dla gruntów średniospoistych bezpieczne nachylenie skarpy wynosi około 45o. Kąt nachylenia nie umocnionej ściany wyrobiska w gruntach suchych mało spoistych powinien być równy lub mniejszy od kąta skoku naturalnego urabianego materiału.
Przejścia dla pracowników, urządzane na pochyłościach lub zboczach o nachyleniu większym niż 20o, należy zaopatrzyć w schodnie – pochylnie z nabitymi poprzecznie listwami w odstępach najwyżej co 0,4 m lub wykonać schody o szerokości nie mniejszej niż 0,70 m z co najmniej jednostronną poręczą ochronną o wysokości 1,10 m.
Stan skarpy wykopu należy każdorazowo sprawdzać po opadach deszczu, znacznym spadku temperatury powietrza oraz po dłuższej przerwie w pracy.
Jeżeli mówimy o skarpach pionowych, mamy na myśli zbocze wykopu w położeniu pionowym, które utrzymuje się zwykle przez różnego rodzaju odeskowania, których rodzaj i sposób wykonania zależą od wymiarów wykopu, rodzaju gruntów oraz wartości parcia poziomego na deskowanie. Wykopy wąskoprzestrzenne wykonywane za pomocą koparki należy rozpierać bezpośrednio za wysięgnikiem koparki z zabezpieczonej części wykopu. Odeskowanie ażurowe ścian wykopów można stosować tylko w gruntach zwartych. Ażurowego odeskowania ścian wykopu nie stosuje się w okresie zimowym.
Wykopy
Dopuszcza się pozostawienie, na krótkotrwały okres, nie obudowanych ścian przy wykonywaniu wykopu do głębokości 2 m w jednorodnych skałach zwartych i do głębokości 1 m w pozostałych gruntach pod warunkiem, że teren przy wykopie nie jest obciążony w pasie o szerokości równej głębokości wykopu, a wykop wykonuje się w gruntach suchych.
Jeżeli wykop osiągnie głębokość większą niż 1 m od poziomu terenu, należy wykonać bezpieczne zejście (wyjście) dla pracowników.
Odległość między zejściami (wyjściami) do wykopu nie powinna przekraczać 20 m.
Schodzenie do wykopu i wychodzenie z niego po rozporach oraz posługiwanie się urządzeniami służącymi do wydobywania urobku do przewozu pracowników jest zabronione.
Przejścia obok lub nad wykopem wąskoprzestrzennym powinny być zabezpieczone barierą składającą się z deski krawężnikowej o wysokości 0,15 m, poręczy ochronnej umieszczonej na wysokości 1,10 m oraz częściowego lub całkowitego wypełnienia przestrzeni między deską krawężnikową a poręczą.
W miejscu wykonywania wykopów niedopuszczalne jest prowadzenie jednocześnie innych robót, a także przebywanie osób nie zatrudnionych.
Każdorazowe rozpoczęcie robót w wykopie wymaga sprawdzenia stanu jego obudowy lub stanu skarp.
Praca koparki
W czasie przejazdu koparki wysięgnik powinien znajdować się w położeniu zgodnym z kierunkiem jazdy, a łyżka koparki powinna być opuszczona do wysokości 1 m nad terenem. W czasie przerwy i po zakończeniu pracy, a także w przypadku awarii koparki łyżkę koparki należy opuścić na ziemię, podwozie zablokować, zatrzymać silnik i zamknąć kabinę. W czasie pracy i zmiany miejsca postoju koparki kąt wzniesienia terenu nie powinien być większy niż 30o, a pochylenia bocznego – nie większy niż 15o. Przy wykonywaniu manewru polegającego na wjeżdżaniu koparki na wzniesienia oś napędowa koparki powinna znajdować się z tyłu, a przy zjeżdżaniu koparki ze wzniesienia – z przodu koparki. Miejsce pracy koparki w porze nocnej należy odpowiednio oświetlić, a koparkę wyposażyć w światła ostrzegawcze.
Operator koparki
Operatorowi nie wolno opuszczać stanowiska pracy w czasie pracy koparki. Przed oddaleniem się od koparki operator obowiązany jest zatrzymać silnik, w razie potrzeby zahamować oraz uniemożliwić włączenie koparki przez osoby trzecie.
W razie stwierdzenia w czasie pracy uszkodzenia koparki należy ją niezwłocznie zatrzymać. Czynności związane z naprawą, smarowaniem i czyszczeniem koparki mogą być podjęte dopiero po zatrzymaniu pracy koparki. Niedopuszczalne jest używanie do oczyszczania koparki benzyny etylizowanej. Wznowienia pracy maszyny można dokonać dopiero po całkowitym usunięciu uszkodzenia.
Na stanowiskach pracy operatorów koparek powinny być wywieszone instrukcje bezpiecznej obsługi i konserwacji.
Instrukcja powinna przede wszystkim:
• obligować operatora do przestrzegania, podczas wykonywania robót ziemnych i przemieszczania maszyn roboczych na pochyłościach i stokach, wymagań określonych w dokumentacji techniczno-ruchowej koparki, przede wszystkim do:
– sprawdzenia koparki pod względem sprawności technicznej i bezpiecznego użytkowania przed rozpoczęciem pracy i przed każdą zmianą roboczą,
– zabezpieczania koparki przed dostępem osób nie należących do obsługi,
– wstrzymania pracy koparki w przypadku stwierdzenia obecności osób w zasięgu pracy koparki,
• informować o zakazie:
– dokonywania napraw, smarowania i czyszczenia koparki będącej w ruchu,
– używania maszyny na gruntach gliniastych w czasie trwania ulewnego deszczu,
– stosowania benzyny etylizowanej lub innych rozpuszczalników, których pary mogą tworzyć z powietrzem mieszaniny gazów palnych lub wybuchowych do odtłuszczania i oczyszczanie powierzchni mechanizmów koparki,
• informować o postępowaniu w razie zaistnienia wypadku.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [3]
Links
  [1] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=654
  [2] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=52
  [3] http://www.bhpekspert.pl/user.php