PROJEKTY ZMIAN W KODEKSIE PRACY 3 [1]

Autor : prawo Dodano: 13-09-2003 - 21:33
Nowelizacja Prawa [2]
Urlopy nie tylko wypoczynkowe


URLOPY WYPOCZYNKOWE

Dostosowując polskie przepisy prawa pracy do przepisów unijnych ma zostać zwiększony wymiar minimalnego urlopu wypoczynkowego
z 18 do 20 dni. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, wymiar urlopu wynosić będzie:

• 20 dni – po roku pracy.
• 26 dni po 10 latach pracy.

Jednocześnie proponuje się ograniczenie przypadków, w których pracodawca może wypłacać pracownikowi ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. Ma to być możliwe tylko w sytuacji ustania zatrudnienia, a nie, jak obecnie, także w razie powołania pracownika do służby wojskowej.


DŁUŻSZE URLOPY MACIERZYŃSKIE

Kolejne proponowane zmiany dotyczą wymiaru urlopów macierzyńskich. Posłowie proponują, aby wymiar ten wynosił:

• 26 tygodni przy pierwszym i następnym porodzie,
• 38 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.

Wnioskodawcy proponują jednak, aby dochodzenie do 26-tygodniowego urlopu macierzyńskiego w przypadku pojedynczych urodzeń i 38-tygodniowego urlopu w przypadku urodzeń „mnogich” rozłożone zostało na trzy lata. I tak:

• w 2004 r. – wymiar urlopu macierzyńskiego wynosić miałby 20 tygodni przy pierwszym i każdym następnym porodzie oraz 32 tygodnie w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie,
• w 2005 r. odpowiednio 24 i 36 tygodni,
• od 2006 r. 26 i 38 tygodni.

Podobnie rosnąć ma urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Pracownica, która przyjęła dziecko na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, miałaby prawo do 26 tygodni (obecnie 16) urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy życia. Jeżeli przyjęłaby ona dziecko w wieku do jednego roku, miałaby prawo do 13 tygodni (obecnie 8 tygodni) urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Również wydłużenie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego następować miałoby stopniowo.

Poza tym posłowie proponują, aby po złożeniu przez matkę dziecka oświadczenia o rezygnacji z wykorzystania urlopu macierzyńskiego w całości, pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko udzielany był urlop macierzyński w maksymalnym wymiarze 4 tygodni. Oznacza to, że kobieta mogłaby zrezygnować tylko z 4 tygodni urlopu macierzyńskiego. Obecnie w zależności od przysługującego jej wymiaru może skrócić swój urlop macierzyński o 2, 4 lub 12 tygodni.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [3]
Links
  [1] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=717
  [2] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=55
  [3] http://www.bhpekspert.pl/user.php