Prawo pracy [1]

Autor : abecadlo Dodano: 03-01-2004 - 08:45
NOWE PRZEPISY [2]
Zmiany w kodeksie pracy

Umowa o pracę. Oprócz dotychczasowych elementów ma określać także składniki wynagrodzenia i wymiar czasu pracy. Powinna być zawarta na piśmie. W przeciwnym razie, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy, szef ma potwierdzić na piśmie ustalenia co do rodzaju i warunków umowy. Następnie w terminie 7 dni od jej zawarcia powinien poinformować pracownika o: dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłaty pensji, urlopie wypoczynkowym, długości wypowiedzenia, a gdy nie musi tworzyć regulaminu - dodatkowo o paru innych kwestiach.

Mobbing i zakaz dyskryminacji. Zakaz dyskryminacji w stosunkach pracy poszerzono o kryteria: pochodzenia etnicznego, wyznania, orientacji seksualnej, zatrudnienia na czas określony czy nieokreślony lub na pełnym czy niepełnym etacie. Ten, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania, ma prawo do odszkodowania w wysokości przynajmniej minimalnego wynagrodzenia (generalnie 824 zł). Zobowiązano pracodawcę do zwalczania mobbingu, czyli skierowanych przeciw pracownikowi działań lub zachowań polegających na jego uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, na wywoływaniu u niego zaniżonej oceny przydatności zawodowej, jego poniżaniu lub ośmieszaniu, izolowaniu lub eliminowaniu z zespołu.

Wynagrodzenie chorobowe. Pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego - w ramach 33 dni choroby pracownika finansowanej przez zakład pracy - staje się płatny.

Urlopy wypoczynkowe. Pierwszy urlop w życiu - w wysokości 1/12 wymiaru rocznego - przysługuje z upływem miesiąca zatrudnienia. Zatrudnionym krócej niż 10 lat należy się 20 dni urlopu, a co najmniej 10 lat - 26 dni.

Do stażu, od którego zależy prawo i wymiar urlopu, wlicza się niezakończone zatrudnienie, ale tylko w części przypadającej przed rozpoczęciem kolejnej pracy. Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypłaca się tylko w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.

Urlopy wychowawcze. Dodatkowy urlop wychowawczy na dziecko wymagające stałej opieki należy się na podstawie orzeczenia powiatowego lub wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Czas pracy. Pracownik nie powinien pracować dłużej niż przeciętnie 48 godzin na tydzień. Zagwarantowano co najmniej 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek dobowy od pracy i minimum 35-godzinny - tygodniowy. Wprowadzone dwa nowe systemy czasu pracy: skrócony tydzień pracy i praca weekendowa. Pracujący w nocy, wykonujący jednocześnie prace szczególnie niebezpieczne czy związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym, nie mogą pracować dłużej niż 8 godzin na dobę.

Określono technikę obliczania nominalnego czasu pracy na podstawie normy średniotygodniowej, a przy pracach w ruchu ciągłym - normy dobowej.

Rozwiązanie umowy w zastępstwie. Umowę o pracę w zastępstwie pracownika nieobecnego z przyczyn usprawiedliwionych zawsze można rozwiązać za trzydniowym wypowiedzeniem liczonym w dniach roboczych.

Podstawa prawna: ustawa o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw z 14 listopada 2003 r. (Dz. U. nr 213, poz. 2081)

Więcej na ten temat [3]

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [4]
Links
  [1] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=834
  [2] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=71
  [3] http://www.bhpekspert.pl/categories.php?op=newindex&catid=3
  [4] http://www.bhpekspert.pl/user.php