Inspekcja pracy. Więcej zgłaszanych przestępstw [1]

Autor : prawo Dodano: 13-04-2004 - 06:40
Przestępstwa [2]
Kary więzienia w zawieszeniu

Zwiększyła się liczba zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, zgłaszanych prokuraturze przez inspektorów pracy. W 2003 r. było ich 925 – o 6 proc. więcej niż w 2002 r., a o 26 proc. w porównaniu z 2001 r. Spośród postępowań wszczętych w wyniku tych zawiadomień 160 zakończyło się aktami oskarżenia skierowanymi do sądu.

Połowa, a dokładnie 468 zawiadomień, dotyczyła udaremniania lub utrudniania inspektorom pracy wykonywania czynności służbowych, a 78 – zbiegu tego przestępstwa z innym, polegającym na złośliwym i uporczywym naruszaniu praw pracowników. To drugie przestępstwo było podstawą skierowania 378 zawiadomień.

Pozostałe sprawy dotyczyły m.in. fałszowania dokumentów, niedopełnienia obowiązków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, co naraziło pracowników na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężki uszczerbek na zdrowiu, a także nieterminowych powiadomień o wypadkach przy pracy lub chorobie zawodowej.

Największa liczba aktów oskarżenia sformułowanych na skutek zgłoszeń inspekcji pracy dotyczyła utrudniania lub udaremniania przeprowadzenia kontroli. Takich aktów było 80, czyli 50 proc. wszystkich przekazanych sądom. Niemało, bo 40, spraw skierowanych na drogę sądową dotyczyło przestępstwa złośliwego i uporczywego naruszania praw pracowników wynikających ze stosunku pracy.

Dotychczas skazano 29 osób, orzekając wobec nich kary grzywny i kary pozbawienia wolności w zawieszeniu. Wobec 11 osób warunkowo umorzono postępowanie na okres próby.

2003 rok nie zmienił statystyk dotyczących umarzania postępowań przez prokuraturę. Jak w latach poprzednich, umorzenia dotyczyły ok. 24 proc. spraw kierowanych przez inspekcję pracy. Natomiast wszczęcia postępowania odmówiono w przypadku 73 zawiadomień (7 proc. ogółu). Najczęściej uzasadniano to tym, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego albo że go nie popełniono lub że brakuje danych uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa. Postępowania też zawieszano, głównie ze względu na niemożność ustalenia miejsca pobytu podejrzanych. Inspektorzy pracy skierowali 69 zażaleń na postanowienia prokuratury, z czego 25 zostało uwzględnionych.

W ocenie Państwowej Inspekcji Pracy niepokojące jest, że w ub.r. znacząco, bo aż o 34 proc. w stosunku do 2002 r., wzrosła liczba zawiadomień o złośliwym i uporczywym naruszaniu praw pracowników. Według PIP ma to związek z narastającym i ujawnianym w wyniku kontroli zjawiskiem niewypłacania wynagrodzeń, a przypadki, gdy niewywiązywanie się z obowiązku ich wypłaty jest celowym działaniem pracodawcy, najczęściej mają znamiona przestępstwa.

Iwona Jackowska
Źródło:Gazeta prawna

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [3]
Links
  [1] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=892
  [2] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=73
  [3] http://www.bhpekspert.pl/user.php