OCHRONA ŚRODOWISKA [1]: Huta.Produkcja.Ochrona ¦rodowiska [2]

Autor : bhpekspert Dodano: 27-09-2004 - 11:58
Ochrona Środowiska [3]
Wzrost produkcji stali oznacza większe zanieczyszczenie powietrza


W I połowie tego roku dawna Huta im. Tadeusza Sendzimira wyemitowała do atmosfery o ponad 170 ton pyłu więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wyższa emisja zanieczyszczeń tłumaczona jest wzrostem produkcji stali.

W kwietniu 2003 r. produkcja stali w dawnej HTS (obecnie krakowski oddział Ispat Polska Stal) sięgnęła 150 tys. ton, podczas gdy w kwietniu br. zbliżała się do 200 tys. ton. Sięgające kilkudziesięciu tysięcy ton różnice w poziomie produkcji widać także w pozostałych miesiącach. Warto przy tym dodać, że wcześniej (w ubiegłych latach) produkcja krakowskiej huty była jeszcze mniejsza.

- Przez kilka lat mieszkańcy okolic dawnej Huty Sendzimira żyli w pobliżu uśpionego zakładu. Gdy jednak powróciła koniunktura na rynku stali i wzrosła produkcja kombinatu, większe są także zanieczyszczenia powietrza - tłumaczy Leszek Sebesta, małopolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska. - Już wiosną br. nasz inspektorat otrzymywał sygnały o większych zanieczyszczeniach od mieszkańców osiedli położonych w pobliżu HTS. W miarę możliwości sprawdzaliśmy te sygnały. Przyczyny mogą być różne, choć generalnie możemy stwierdzić, że większe emisje zanieczyszczeń są związane ze wzrostem produkcji, a nie na przykład z awariami urządzeń.

Jednak, jak nas poinformował Leszek Sebesta, nie było w ubiegłym i bieżącym roku powodów do karania krakowskiej huty za przekroczenia norm zanieczyszczeń:

- Obecne prawo dopuszcza do 35 zarejestrowanych przypadków przekroczeń normy w ciągu roku - tłumaczy inspektor Sebesta. - Nasza stacja pomiarowa zlokalizowana w Nowej Hucie wykazywała przekroczenia, ale uznaliśmy, że te wypadki mieszczą się w regułach nałożonych przez obowiązujące prawo.

Dla przykładu - w punkcie pomiarowym w Nowej Hucie 8 września br. zmierzono aż 10-krotne przekroczenie norm dotyczących pyłów. W Niepołomicach (wiatry niosą zanieczyszczenia z nowohuckiego kombinatu właśnie w stronę Niepołomic) nie notowano przekroczeń, ale np. w sierpniu pyłów zmierzono więcej o 10 proc. niż zazwyczaj. Do ewentualnego ukarania huty potrzeba jednak nie tylko odczytów z miejskich lub terenowych stacji pomiarowych (nawiasem mówiąc krakowskie stacje są obecnie modernizowane, co utrudnia przekazywanie danych dotyczących zanieczyszczeń powietrza), lecz przeprowadzenia kontroli wewnątrz kombinatu - u źródła zanieczyszczeń. W tym roku Małopolski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził w dawnej HTS jedną kontrolę (na wiosnę). Wyniki były dobre - nie stwierdzono przekroczenia norm.

Warto dodać, że w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, w I połowie br. krakowska huta wyemitowała znacząco więcej (poza wspomnianymi pyłami) tylko tlenku węgla - 22,8 tys. ton w 2004 r. wobec 16,4 tys. ton w 2003 r. Emisja dwutlenku azotu utrzymywała się na zbliżonym poziomie, a dwutlenku siarki była nawet mniejsza.

Do końca 2007 r. krakowska huta (podobnie jak inne zakłady wchodzące w skład koncernu Ispat Polska Stal) będzie musiała dopracować się zintegrowanych limitów emisji zanieczyszczeń (w ramach opłat za korzystanie ze środowiska naturalnego). W ich ustalaniu będą brane pod uwagę planowane poziomy produkcji, ale także tzw. "element najlepszych technik" (technologia produkcji stali powinna być możliwie najmniej niekorzystna dla środowiska naturalnego). (DER)

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [4]
Links
  [1] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=4
  [2] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=963
  [3] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=77
  [4] http://www.bhpekspert.pl/user.php