Kodeks Pracy Komentarze Art.36 ID 10

(909 wszystkich słów w tym tekście.)
(5394 raz(y) oglądano.)  Strona gotowa do druku [1]
Postanowieniem umowy o pracę na czas nie określony nie można skrócić okresów wypowiedzenia przewidzianych w Kodeksie pracy. Mimo to przepisy kodeksowe nie są w tym zakresie normami bezwzględnie obowiązującymi. Art. 36 k.p. § 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi: 1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, 2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, 3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. § 11. Do okresu zatrudnienia, o którym mowa w § 1, wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika. § 2. (skreślony). § 3. (skreślony). § 4. (skreślony). § 5. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie, strony mogą ustalić w umowie o pracę, że w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1, okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, a w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 2 – 3 miesiące. § 6. Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy; ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę.
W wyniku restrukturyzacji zakładu pracy po roku zatrudnienia podjęłam pracę u innego pracodawcy, który był jego następcą prawnym. Ile będzie wynosił w moim przypadku okres wypowiedzenia? Zaznaczam, iż u nowego pracodawcy jestem zatrudniona na czas nie określony i aktualnie przepracowałam 7 miesięcy. Artykuł 36 k.p. w sposób jednoznaczny ustala okresy wypowiadania umów o pracę zawartych na czas nie określony. Okresy te są uzależnione od stażu pracy u danego pracodawcy. W przypadku gdy aktualny pracodawca jest następcą prawnym dotychczasowego, istnieje możliwość wliczenia stażu pracy u poprzedniego pracodawcy. W świetle przepisów Kodeksu pracy okresy wypowiedzenia umów zawartych na czas nie określony wynoszą: • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. W Pani przypadku – przy zatrudnieniu trwającym łącznie 1 rok i 7 miesięcy – okres wypowiedzenia wynosić będzie 1 miesiąc. 15 września 1998 r. podjąłem pracę zawierając umowę na czas nie określony. 31 sierpnia 2001 r. pracodawca wręczył mi wypowiedzenie umowy za jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy postąpił prawidłowo? W przedstawionym stanie faktycznym pracodawca naruszył przepisy o okresach wypowiadania umów o pracę. Ponieważ osiągnął Pan 3-letni okres zatrudnienia w czasie wypowiedzenia, okres tego wypowiedzenia powinien ulec wydłużeniu do 3 miesięcy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 4 kwietnia 1979 r. (I PZP 33/78, OSNC 1979/10/188), orzekając, że do okresu zatrudnienia, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony w rozumieniu art. 36 § 1 k.p., wlicza się okres wypowiedzenia tej umowy. W takiej sytuacji powinien Pan wystąpić z pozwem do sądu pracy o odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia. Mam być zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nie określony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie. W treści umowy pracodawca zaproponował, że w przypadku wypowiedzenia tej umowy przez strony okres dwutygodniowy i miesięczny zostanie wydłużony do miesiąca lub trzech. Czy istnieje możliwość zawarcia takiej klauzuli w umowie? Tak, wynika to z art. 36 § 5 k.p., w świetle którego: • dwutygodniowy okres wypowiedzenia można wydłużyć do 1 miesiąca, • jednomiesięczny okres wypowiedzenia można wydłużyć do 3 miesięcy.
Strony, aby mogły zastosować dłuższe okresy wypowiedzenia niż ustawowe, muszą zamieścić odpowiednią klauzulę w indywidualnej umowie o pracę. Przy braku takiego zapisu zatrudnienie na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną nie daje podstaw do ubiegania się o dłuższy okres wypowiedzenia. Po okresie próbnym pracodawca zawarł ze mną umowę o pracę na czas nie określony, w której przewidział 6-miesięczny okres wypowiedzenia. Czy taki zapis w umowie jest zgodny w przepisami Kodeksu pracy? Problem ten rozstrzygnął Sąd Najwyższy w uchwale z 9 listopada 1994 r. (I PZP 46/94, OSNAP 1995/7/87), uznając, iż dopuszczalne jest zamieszczenie przez pracodawcę zastrzeżenia w umowie o pracę zawartej na czas nie określony dłuższego okresu wypowiedzenia, np. dwunastomiesięcznego. Pozwala na to art. 18 § 2 k.p., w myśl którego nieważne są postanowienia umów o pracę mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. Wprowadzenie do umowy o pracę 6-miesięcznego okresu wypowiedzenia należy uznać za korzystniejsze. 30 września 2001 r. pracodawca wręczył mi wypowiedzenie umowy o pracę. Po jego przeczytaniu odmówiłam podpisania i przyjęcia tego pisma, gdyż nie zgadzam się z uzasadnieniem wypowiedzenia. Czy oznacza to, iż wypowiedzenie jest skuteczne? Wypowiedzenie umowy o pracę stanowi jednostronne oświadczenie woli pracodawcy lub pracownika, które zmierza do rozwiązania istniejącej umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia. Dla skuteczności tego wypowiedzenia nie jest wymagana zgoda drugiej strony. Wypowiedzenie uważa się za dokonane wówczas, gdy doszło do drugiej strony w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. W zaistniałym przypadku zapoznanie się z treścią pisma wypowiadającego stosunek pracy oznacza skuteczne jego wręczenie, co w konsekwencji powoduje rozpoczęcie biegu wypowiedzenia. Pracodawca wręczył mi wypowiedzenie 28 września 2001 r. Umowa rozwiąże się 31 grudnia 2001 r. 15 października 2001 r. otrzymałam pismo, w którym pracodawca cofa mi wypowiedzenie. Nie chcę dłużej pracować w tym zakładzie. Co mam zrobić w zaistniałej sytuacji? Warunkiem dokonania wypowiedzenia jest złożenie odpowiedniego oświadczenia przez jedną ze stron stosunku pracy i nie wymaga to zgody drugiej strony. Natomiast cofnięcie złożonego wypowiedzenia przez którąkolwiek ze stron wymaga zgody drugiej strony. W zaistniałej sytuacji bez Pani zgody cofnięcie nie będzie skuteczne i umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.
  
[ Powrót do Kodeks Pracy Komentarze [2] | Spis sekcji [3] ]

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [4]
Links
  [1] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=Sections&req=viewarticle&artid=11&allpages=1&theme=Printer
  [2] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=Sections&req=listarticles&secid=1
  [3] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=Sections
  [4] http://www.bhpekspert.pl/user.php