ID49 Art.60 K.p.Pracownik ma prawo do odszkodowania, gdy zatrudniający go pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę z naruszeniem przepisów prawa pracy. Także pracodawca ma roszczenie w stosunku do pracownika, gdy ten bezzasadnie rozwiąże umowę o pracę b

(744 wszystkich słów w tym tekście.)
(6491 raz(y) oglądano.)  Strona gotowa do druku [1]
Pracownik ma prawo do odszkodowania, gdy zatrudniający go pracodawca rozwiązał z nim umowę o pracę z naruszeniem przepisów prawa pracy. Także pracodawca ma roszczenie w stosunku do pracownika, gdy ten bezzasadnie rozwiąże umowę o pracę bez wypowiedzenia.
Art. 60 k.p. Jeżeli pracodawca rozwiązał umowę o pracę w okresie wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie. Odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas do upływu okresu wypowiedzenia.
Pod koniec stycznia br. wypowiedziałem umowę o pracę z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Umowa miała rozwiązać się 30 kwietnia 2002 r., natomiast pracodawca rozwiązał ją ze mną bez wypowiedzenia w lutym. W związku z zaistniałą sytuacją wystąpiłem do sądu pracy. Czy istnieje szansa na przywrócenie mnie do pracy?
W przedstawionej sytuacji pracownikowi będzie przysługiwało wyłącznie odszkodowanie.
Wynika to z art. 60 Kodeksu pracy, zgodnie z którym, jeżeli pracodawca rozwiązał umowę o pracę w okresie wypowiedzenia, w tym przypadku dokonanego przez pracownika, z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie.
Wysokość tego odszkodowania odpowiada wysokości wynagrodzenia za czas do upływu okresu wypowiedzenia.
Przepis art. 60 może być stosowany jedynie do umów podlegających wypowiedzeniu. Nie dotyczy natomiast umowy o pracę zawartej na czas wykonania określonej pracy.
Art. 61 k.p. Do pracownika, któremu przyznano odszkodowanie na podstawie przepisów niniejszego oddziału, stosuje się odpowiednio przepis art. 51 § 2.
W wyniku wniesionego pozwu do sądu pracy zostało mi przyznane odszkodowanie za okres 3 miesięcy. Kolejną pracę znalazłem po upływie 7 miesięcy od zakończenia poprzedniego zatrudnienia. Czy w związku z przyznaniem odszkodowania okres pozostawania bez pracy zostanie mi w całości wliczony do okresu zatrudnienia?
Niestety, nie. Do okresu zatrudnienia będzie wliczony wyłącznie okres pozostawania bez pracy, za który przyznano odszkodowanie.
Dalszego okresu pozostawania bez pracy nie wlicza się do okresu zatrudnienia, a także nie likwiduje on przerwy powstałej do czasu podjęcia kolejnego zatrudnienia.
Dlatego w przedstawionym stanie faktycznym do okresu zatrudnienia zostanie wliczony okres 3 miesięcy, a kolejne 4 miesiące będą stanowiły przerwę w zatrudnieniu.
Art. 611 k.p. W razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11, pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie. O odszkodowaniu orzeka sąd pracy.
W kwietniu br. pracownik rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia, uznając, że dopuściłem się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec niego. Uważam, iż rozwiązanie to było nieuzasadnione. Co mogę uczynić w tej sytuacji jako pracodawca?
Pracodawca, który uzna, że rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia było pozbawione ustawowej przyczyny, tj. nastąpiło w sytuacji, gdy pracodawca swoim postępowaniem nie dał podstawy do takiego rozwiązania, może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o odszkodowanie.
Art. 612 k.p. § 1. Odszkodowanie, o którym mowa w art. 611, przysługuje w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia,
a w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
§ 2. W razie orzeczenia przez sąd pracy o odszkodowaniu przepisu art. 55 § 3 nie stosuje się.
Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług dla ludności. Zatrudniam także pracowników, którzy realizują zamówienia. Przez krótki okres w firmie występowały pewne trudności finansowe i kilkakrotnie wypłacałem wynagrodzenie z pewnym opóźnieniem. Jeden z pracowników w marcu br. rozwiązał ze mną umowę o pracę w trybie art. 55 § 11 k.p.
Uważam, że rozwiązanie umowy w tym trybie było nieuzasadnione. Ponadto firma realizowała bardzo intratne zamówienie. Z uwagi na zmniejszenie liczby pracowników nie mogłem zrealizować go w terminie i zmuszony byłem zapłacić zleceniobiorcy ustawowe odsetki. Czy mogę dochodzić w związku z tym odszkodowania od pracownika w pełnej wysokości?
Pracodawca może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o odszkodowanie, jeżeli rzeczywiście rozwiązanie było nieuzasadnione, a pracodawca poniósł z tego tytułu szkodę.
Obowiązek udowodnienia poniesionej szkody spoczywa na pracodawcy. Szkoda może polegać na stracie lub na nieosiągnięciu spodziewanej korzyści. Odszkodowanie przysługuje w wysokości poniesionej szkody, ale nie może przekraczać wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu pracownika za okres wypowiedzenia.
Pracodawca, występując do sądu pracy, powinien wykazać:
• wysokość szkody wyrządzonej przez pracownika jego niezwłocznym rozwiązaniem umowy o pracę,
• wykazać, że jego postępowanie wobec pracownika nie stanowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracodawcy,
• związek przyczynowy między rozwiązaniem umowy a poniesioną szkodą.
Jeżeli okaże się, iż pracodawca nie poniósł żadnej szkody lub nie zdołał udowodnić przed sądem tej szkody, odszkodowanie mu nie przysługuje.
  
[ Powrót do Kodeks Pracy Komentarze [2] | Spis sekcji [3] ]

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [4]
Links
  [1] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=Sections&req=viewarticle&artid=46&allpages=1&theme=Printer
  [2] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=Sections&req=listarticles&secid=1
  [3] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=Sections
  [4] http://www.bhpekspert.pl/user.php