ID57 Pracownik nie ma wyboru i zgadza sie na łamanie prawa pracy i nieprzestrzeganie przepisów BHP

(345 wszystkich słów w tym tekście.)
(5182 raz(y) oglądano.)  Strona gotowa do druku [1]
Pracownik nie ma wyboru i zgadza sie na łamanie prawa pracy i nieprzestrzeganie przepisów BHP. 2002-07-09 W 2001 r. aż 98 proc. pracodawców naruszyło przepisy o czasie pracy, a 62 proc. przepisy w zakresie wynagrodzeń. Wysokie bezrobocie powoduje, iż pracownicy często godzą się na pracę w złych warunkach i opóźnione wypłaty – powiedział Główny Inspektor Pracy Tadeusz Zając na spotkaniu w „Gazecie Prawnej”.
Czas pracy to obecnie dla Państwowej Inspekcji Pracy kwestia numer jeden. Kontrole prowadzone przez PIP w ubiegłym roku wykazały, iż firmy mają z tym najwięcej problemów. Aż 98 proc. pracodawców naruszało w różnym zakresie przepisy o czasie pracy. Należy przypuszczać, że przemęczenie pracowników będące wynikiem przedłużania czasu pracy ma wpływ na poziom wypadkowości przy pracy. Problemy z ustaleniem wymiaru czasu pracy zgodnego z przepisami nie zawsze jednak wynikają ze złej woli pracodawców. Obowiązujące regulacje prawne dają czasami możliwość różnych interpretacji – podkreślił Tadeusz Zając. Główny Inspektor Pracy powiedział też, iż PIP zauważa nasilanie się zjawiska zalegania przez pracodawców z wypłatami wynagrodzeń. W 2001 r. naruszanie przepisów w zakresie wynagrodzeń stwierdzono już u 62 proc. pracodawców. W ocenie T. Zająca inspektorzy PIP mają obecnie wystarczające środki prawne do dochodzenia zaległych należności na rzecz pracowników. Dobrym rozwiązaniem było przyznanie inspektorom pracy prawa do wydania decyzji nakazującej pracodawcy wypłatę wynagrodzenia za pracę (oraz innych świadczeń przysługujących pracownikowi), która to decyzja podlega egzekucji administracyjnej. Problem stanowi jednak to, iż najczęstszą przyczyną opóźnień w wypłacie wynagrodzeń jest brak środków finansowych u pracodawców. A ustalenie czy jest on zawiniony przez pracodawców, czy wynika z przesłanek obiektywnych nie należy już do kompetencji Inspekcji Pracy.
Należy również zwrócić uwagę na to, iż w wielu przypadkach przepisy prawa pracy łamane są za zgodą nie tylko pracodawców, ale i pracowników – zaznaczył T. Zając. Na takie postawy wpływa zła sytuacja na rynku pracy. Pracownicy są zadowoleni, iż mają jakiekolwiek zajęcie, które daje im źródło utrzymania, a nie powiększają armii bezrobotnych. Warunki pracy schodzą więc na dalszy plan. Zdarzało się, iż sami pracownicy prosili inspektorów PIP, aby w czasie kontroli ich firmy nie byli zbyt rygorystyczni wobec pracodawców, zapewniających im zatrudnienie.
  
[ Powrót do Prawo Pracy [2] | Spis sekcji [3] ]

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [4]
Links
  [1] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=Sections&req=viewarticle&artid=53&allpages=1&theme=Printer
  [2] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=Sections&req=listarticles&secid=2
  [3] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=Sections
  [4] http://www.bhpekspert.pl/user.php