Kodeks Pracy Komentarze Art.22 ID6

(664 wszystkich słów w tym tekście.)
(7286 raz(y) oglądano.)  Strona gotowa do druku [1]
Przedmiotem umowy o pracę jest zawsze świadczenie pracy na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy. Zatrudnić można również osobę małoletnią. Art. 22 k.p. § 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. § 11. Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.
§ 2. Pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat. Na warunkach określonych w dziale dziewiątym pracownikiem może być również osoba, która nie ukończyła 18 lat. § 3. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego nawiązać stosunek pracy oraz dokonywać czynności prawnych, które dotyczą tego stosunku. Jednak, gdy stosunek pracy sprzeciwia się dobru tej osoby, przedstawiciel ustawowy za zezwoleniem sądu opiekuńczego może stosunek pracy rozwiązać. Zatrudniłem pracownika na podstawie umowy cywilnoprawnej, tzn. umowy zlecenia. We wrześniu br. w zakładzie pracy była przeprowadzana kontrola przez inspektora pracy, który uznał, że umowa zlecenia wyczerpuje elementy umowy o pracę. Chcę się dowiedzieć, jakimi cechami powinien charakteryzować się stosunek pracy? Z definicji stosunku pracy zawartej w art. 22 k.p. wynika, iż zatrudnienie pracownika następuje przez zobowiązanie się pracownika do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, a pracodawcy do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem. Są to podstawowe cechy stosunku pracy, które odróżniają go od stosunków cywilnoprawnych,w ramach których może być świadczona praca. Oznacza to, że: • pracownik zobowiązuje się do osobistego wykonywania pracy określonego rodzaju w sposób ciągły, zgodnie z przepisami prawa, • pracownik jest podporządkowany pracodawcy w czasie wykonywania pracy, co daje możliwość wydawania poleceń przez pracodawcę, dotyczących czasu, miejsca i sposobu świadczenia pracy, • pracownik otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie, którego nie może się zrzec ani przenieść tego prawa na inną osobę.
Pracodawca jest zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia, zapewnienia bezpiecznych warunków pracy dla zdrowia i życia oraz do realizacji innych świadczeń. Dlatego każde zatrudnienie polegające na świadczeniu pracy przez pracownika określonego rodzaju na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy za wynagrodzeniem jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy (art. 22 § 11 k.p.). Podejmując świadczenie pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej np. zlecenia, przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie, po wykonaniu której umowa rozwiązuje się. Przy świadczeniu pracy pracownik wykonuje ją samodzielnie w granicach umocowania, co oznacza, że przy jej realizacji nie jest podporządkowany pracodawcy. Ponadto umowa zlecenia może przewidywać, że przyjmujący zlecenie zobowiązuje się wykonać je bez wynagrodzenia. Jeżeli zatrudnienie pracownika nastąpiło na warunkach określonych dla umowy o pracę, to bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy będzie to umowa o pracę. Zawarcie umowy cywilnoprawnej w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę, jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i pracodawca bądź działająca w jego imieniu osoba podlega karze grzywny, zgodnie z art. 281 k.p. Prowadzę działalność gospodarczą. W sierpniu br. zatrudniłam osobę, która ma ukończone 16 lat. Czy w świetle przepisów Kodeksu pracy można zatrudnić osobę niepełnoletnią w pełnym wymiarze czasu?
Jak wynika z przepisu art. 22 § 2 k.p., pracownikiem może być wyłącznie osoba fizyczna, która posiada określony wiek i co najmniej ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Zasadą jest, że zatrudnia się osoby, które ukończyły 18 lat. Kodeks pracy w art. 191 dopuszcza możliwość zatrudnienia na określonych warunkach również osoby, które nie ukończyły 18 lat. Są nimi osoby powyżej 15 lat lub osoby częściowo ubezwłasnowolnione. Mają one ograniczoną zdolność do czynności prawnych i mogą bez zgody przedstawiciela ustawowego nawiązać stosunek pracy oraz dokonywać czynności prawnych, które dotyczą tego stosunku, a mianowicie same zawierają umowy o pracę, pobierają wynagrodzenie i dowolnie nim dysponują, wyrażają zgodę na zmianę treści stosunku pracy oraz same rozwiązują ten stosunek. Zatrudnienie osoby, która ukończyła 16 lat, może nastąpić jedynie pod warunkiem ukończenia przez nią co najmniej szkoły podstawowej i jeżeli nie posiada kwalifikacji zawodowych, tylko w celu przygotowania zawodowego. Jeżeli osoba, która ukończyła 16 lat, została zatrudniona przy lekkich pracach sezonowych i dorywczych, wówczas nie ma obowiązku zatrudnienia jej w celu przygotowania zawodowego i nie musi mieć ukończonej szkoły podstawowej.
  
[ Powrót do Kodeks Pracy Komentarze [2] | Spis sekcji [3] ]

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [4]
Links
  [1] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=Sections&req=viewarticle&artid=7&allpages=1&theme=Printer
  [2] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=Sections&req=listarticles&secid=1
  [3] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=Sections
  [4] http://www.bhpekspert.pl/user.php