Gospodarka [1]: Będzie pakiet socjalny w PHS [2]

Autor : kierowcy Dodano: 20-02-2004 - 10:24
Gospodarka [3]
Polskie Huty Stali
Związki porozumiały się z inwestorem

Będzie pakiet socjalny

Związki zawodowe Polskich Hut Stali (PHS) doszły do porozumienia z inwestorem w spółce - grupą LNM - w sprawie pakietu socjalnego. Negocjacje toczyły się od połowy września 2003 r. Pakiet będzie kosztował ok. 70 mln zł.


W nocy z wtorku na środę przedstawiciele załogi i inwestora parafowali dokument, który zapewnia pracownikom: gwarancje zatrudnienia do 2009 r., wypłatę bonusu prywatyzacyjnego - w zależności od stażu pracy - 2,5, 2,7 lub 3 tys. zł na osobę oraz podwyżkę płac średnio o 100 zł. Gwarancja zatrudnienia dotyczy jedynie pracowników PHS, a nie jej spółek zależnych, czyli ok. 15 tys. osób. Nie oznacza to jednak, iż w firmie tej przez najbliższe lata utrzyma się taki właśnie poziom zatrudnienia. Zgodnie z planem restrukturyzacji rodzimego hutnictwa, wynegocjowanym z Unią Europejską, w PHS na początku 2007 r. pracować ma 10 tys. osób. Do tego czasu ze spółki odchodzić będą przede wszystkim pracownicy, którzy mogą liczyć na świadczenia przedemerytalne, oraz osoby przechodzące do wydzielanych z PHS firm zależnych.

Zapisany w pakiecie socjalnym bonus prywatyzacyjny otrzymają pracownicy całej grupy PHS, czyli 26 tys. osób. Z podwyżki skorzysta już tylko załoga spółki matki. W sumie wynegocjowane przez związki przywileje kosztować będą inwestora ok. 70 mln zł.

- Parafowany przez nas pakiet muszą zatwierdzić wszystkie centrale związkowe PHS (ponad 30 - przyp. red.) - mówi Władysław Molęcki, członek związkowego zespołu negocjacyjnego. - Podpisanie porozumienia z LNM przyjmuję bez entuzjazmu - dodaje. Według niego stało się to zbyt późno i po wielu niepotrzebnych nieporozumieniach między związkami a inwestorem.

- Staraliśmy się wyjaśnić partnerom sytuację PHS i inwestora - powiedział PAP szef komitetu negocjacyjnego LNM Frantisek Chowaniec.

Grupa LNM podpisała z polskim rządem umowę prywatyzacyjną PHS w październiku 2003 r. Był to pierwszy przypadek, kiedy inwestor kupił spółkę państwową bez podpisania pakietu socjalnego z załogą. PHS to największa polska firma w branży, kontrolująca ok. 70 proc. rodzimego rynku stali (ok. 6 mln ton rocznej produkcji). LNM jest drugim największym na świecie koncernem stalowym, wytwarzającym rocznie 35 mln ton stali (bez PHS).

Źródło:Rzeczpospolita

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [4]
Links
  [1] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=13
  [2] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=870
  [3] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=67
  [4] http://www.bhpekspert.pl/user.php