Kodeks Pracy Komentarze Art.26; 29; 30 ID9

(812 wszystkich słów w tym tekście.)
(7531 raz(y) oglądano.)  Strona gotowa do druku [1]
Formę zawarcia umowy o pracę, a także moment nawiązania i rozwiązania stosunku pracy ściśle regulują przepisy Kodeksu pracy. Art. 26 k.p. Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy. Pracodawca zawarł ze mną umowę o pracę na czas nie określony, nie ustalając jednak terminu rozpoczęcia pracy. Czy stanowi to naruszenie przepisów Kodeksu pracy?
W myśl art. 26 k.p. stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie, którym jest dzień rozpoczęcia pracy. Jeżeli pracodawca w umowie nie wskazał go, terminem rozpoczęcia pracy jest data zawarcia umowy o pracę. Art. 29 k.p. § 1. Umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie, z wyraźnym określeniem rodzaju i warunków umowy, a w szczególności powinna określać: 1) rodzaj pracy i miejsce jej wykonywania oraz termin rozpoczęcia pracy, 2) wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy. § 2. (skreślony). § 3. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta na piśmie, pracodawca powinien niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy, potwierdzić pracownikowi na piśmie rodzaj umowy i jej warunki. Pracuję od 2 tygodni, lecz nie podpisałem umowy o pracę. Czy fakt ten może wywołać negatywne skutki dla pracownika? Kodeks pracy wyraźnie określa wymagania dotyczące zarówno formy, jak i treści umowy o pracę. Jak wynika z art. 29 k.p., umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie i określać rodzaj oraz szczegółowe jej warunki, a mianowicie: • rodzaj pracy i miejsce jej wykonywania, • wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy. Niezawarcie umowy o pracę w formie pisemnej nie powoduje jej nieważności. Pracodawca powinien niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy, potwierdzić pracownikowi na piśmie rodzaj umowy i jej warunki. Niepotwierdzenie zawarcia umowy o pracę, podobnie jak niezawarcie umowy na piśmie, nie ogranicza skuteczności tej umowy, a tym samym nie może wywołać negatywnych skutków dla pracownika, co oznacza, że przez dopuszczenie pracownika do pracy został nawiązany stosunek pracy.
Niepotwierdzenie na piśmie w terminie 7 dni zawartej z pracownikiem umowy o pracę stanowi, zgodnie z art. 281 pkt 2 k.p., wykroczenie przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny. Art. 30 k.p. § 1. Umowa o pracę rozwiązuje się: 1) na mocy porozumienia stron, 2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), 3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia), 4) z upływem czasu, na który była zawarta, 5) z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta. § 2. Umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem. § 21. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. § 3. Oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. § 4. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nie określony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinna być wskazana przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy. § 5. W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub jej rozwiązaniu bez wypowiedzenia powinno być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy. Pracodawca poinformował mnie, iż od 1 grudnia 2001 r. mam nie przychodzić do pracy, gdyż zamyka sklep, w którym pracuję. Czy takie działania pracodawcy mogą oznaczać rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia? Wypowiedzenie jest trybem rozwiązania umowy o pracę, który zakłada złożenie stosownego oświadczenia tylko przez jedną ze stron tej umowy. Takie oświadczenie może złożyć zarówno pracownik, jak i pracodawca.
Kodeks pracy w art. 30 § 3 przewiduje, że oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Niezachowanie pisemnej formy oznacza, że wypowiedzenie bądź rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę i stwarza roszczenia dla pracownika. Samo poinformowanie pracownika przez pracodawcę, że sklep będzie nieczynny i ma nie przychodzić do pracy, nie oznacza wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę. Pracodawca będzie zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia, gdyż pracownik był gotów do świadczenia pracy, a jej nie wykonywał z winy pracodawcy. Jestem zatrudniony w prywatnym zakładzie pracy na podstawie umowy na czas nie określo ny. W październiku pracodawca wręczył mi wypowiedzenie bez podania przyczyny. Umowa rozwiąże się 31 grudnia 2001 r. Czy takie wypowiedzenie jest skuteczne? W świetle przepisów art. 30 k.p. umowa rozwiązuje się przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia. W dalszym ciągu pracodawca zobowiązany jest w złożonym oświadczeniu woli podać przyczynę dokonanego wypowiedzenia, która nie powinna być modyfikowana lub zmieniana. Przepisy prawa dopuszczają jednak możliwość nowego, dodatkowego uzasadnienia przyczyny już ujawnionej. Brak przyczyny w oświadczeniu woli pracodawcy nie oznacza wstrzymania biegu wypowiedzenia. Stanowi natomiast naruszenie przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę będących podstawą wystąpienia do sądu pracy. Należy pamiętać, że obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę dotyczy tylko umów na czas nie określony i odnosi się tylko do pracodawcy. Pracownik wypowiadając umowę o pracę na czas nie określony nie jest zobowiązany do podania przyczyny rezygnacji z zatrudnienia.
  
[ Powrót do Kodeks Pracy Komentarze [2] | Spis sekcji [3] ]

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [4]
Links
  [1] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=Sections&req=viewarticle&artid=10&allpages=1&theme=Printer
  [2] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=Sections&req=listarticles&secid=1
  [3] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=Sections
  [4] http://www.bhpekspert.pl/user.php