Czy po urlopie macierzyńskim należy sie urlop wypoczynkowy

(534 wszystkich słów w tym tekście.)
(4028 raz(y) oglądano.)  Strona gotowa do druku [1]
Bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego kobieta ma prawo wykorzystać urlop wypoczynkowy. I pracodawca nie może jej tego odmówić

Wiele kobiet stara się wydłużyć urlop macierzyński i tuż po nim korzysta z urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek go im udzielić.

Zasada ta dotyczy także pracownika - ojca, oczywiście jeśli to on korzysta z urlopu macierzyńskiego (art. 163 § 3 kodeksu pracy).

Trzeba jednak pamiętać, że pracodawca tylko wtedy musi udzielić urlopu wypoczynkowego, gdy pracownica będzie chciała go wykorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, tj. od następnego dnia po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Jeśli między jednym a drugim zrobi choćby kilkudniową przerwę, to szef może jej nie udzielić urlopu (art. 163 § 3 k.p.).

Naturalnie nie odnosi się to do sytuacji, gdy urlop macierzyński kończy się w piątek, a firma pracuje wyłącznie od poniedziałku do piątku. Wówczas urlop wypoczynkowy powinien być udzielony w poniedziałek następujący po piątku.

Co najmniej parę dni wcześniej

Kodeks pracy nie mówi, w jakim czasie pracownica powinna zwrócić się o urlop wypoczynkowy. Teoretycznie więc może to zrobić na parę godzin przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego, a szef będzie musiał zrealizować wniosek. Jednak do podstawowych obowiązków pracowniczych należy dbanie o dobro zakładu pracy i o dobro pracodawcy. Należy więc takich sytuacji unikać i prosić o urlop wypoczynkowy z odpowiednim wyprzedzeniem.

Na jak długo?

Kobieta po urlopie macierzyńskim może wykorzystać cały urlop wypoczynkowy, jaki jej w danej chwili przysługuje: zarówno zaległy, jak i ten za dany rok kalendarzowy. Tylko od niej zależy, czy wykorzysta go w całości, czy jedynie w części.

Kodeks pracy nie określa jego długości, nie stawia też żadnych ograniczeń.

Kobieta, która urodziła dziecko w czasie pierwszej pracy w pierwszym roku kalendarzowym, ma prawo wyłącznie do urlopu za miesiące przepracowane w tym roku w wymiarze 1/12 długości urlopu przysługującego po przepracowaniu roku (wlicza się tutaj okres urlopu macierzyńskiego). Mówi o tym art. 155 § 1 k.p.

Pracujące dłużej mają prawo wykorzystać cały urlop w danym roku, tj. 20 czy 26 dni, już od początku każdego kolejnego roku kalendarzowego (art. 153 § 2 k.p.).

Czy musi być na piśmie?

Nigdzie nie jest powiedziane, że wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim musi być na piśmie. Teoretycznie więc można nie pisać podania. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z 20 sierpnia 2001 roku (I PKN 590/00). Dla celów dowodowych wskazane byłoby jednak, by wniosek był na piśmie.

Pracodawca nie może odmówić

Szef nie może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego, nawet jeśli wie np., że po jego zakończeniu pracownica zamierza skorzystać z urlopu wychowawczego. Pracodawca musi udzielić takiego urlopu i kropka. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 590/00): "Pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim".

Jak chronione są kobiety w ciąży

Gdy kobieta jest w ciąży, pracodawca ma zakaz:
¦ stosowania wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 k.p.);
¦ rozwiązywania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracodawcę (art. 53 § 1, 2 k.p.);
¦ wypowiadania i rozwiązywania umowy o pracę (dotyczy to również okresu macierzyństwa - art. 177 k.p.).


  
[ Powrót do Praca [2] | Spis sekcji [3] ]

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [4]
Links
  [1] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=Sections&req=viewarticle&artid=102&allpages=1&theme=Printer
  [2] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=Sections&req=listarticles&secid=10
  [3] http://www.bhpekspert.pl/index.php?name=Sections
  [4] http://www.bhpekspert.pl/user.php