VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 25 czerwca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 72 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Kategoria: BHP Europejskie

Teksty opublikowane w tej kategorii.
Autor : God _DNIA 29-08-2013 - 23:35 | 33648 raz(y) oglądano.
BHP Europejskie : Poradnik dla osób pracujących lub szukających pracy w Niemczech
Pracodawca i Pracownik

Poradnik dla osób pracujących lub  szukających pracy w Niemczech


WPROWADZENIE


Niniejszy poradnik jest zbiorem podstawowych informacji na temat warunków pracy oraz pobytu w Niemczech. Krok po kroku omawia problemy na jakie może natrafić polska migracja zarobkowa. Doradza, jak  problemów uniknąć i do jakich instytucji można zwrócić się o pomoc.


Uwaga!


Poradnik nie stanowi  źródła prawa. Pomimo dołożenia wszelkiej staranności w jego przygotowaniu, autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne nieścisłości lub błędy. Informacje zawarte w poradniku nie będą stanowiły podstawy do odpowiedzialności odszkodowawczej wobec użytkowników.
Autor : God _DNIA 19-08-2011 - 15:46 | 5631 raz(y) oglądano.
BHP Europejskie : BHP- Obrona się przed zarzutami braku palarni
Nauka

 Jaka jest podstawa prawna, na którą moglibyśmy się powołać, aby nie musieć urządzać palarni w zakładzie?


W tym wypadku jak w każdym innym zakładzie pracy (niemającym statusu zakładu pracy chronionej) o utworzeniu palarni decyduje właściciel lub zarządca obiektu.


Zatem brak decyzji w sprawie wskazania palarni oznacza, że nie została ona wyznaczona. Podstawą prawną takiego rozumowania jest art. 5a ust. 3 ustawy tytoniowej.


- W jaki sposób obronić się przed zarzutami pracowników, że nie zorganizowaliśmy odrębnego pomieszczenia do palenia, a bezwzględnie zabroniliśmy oddawania się temu nałogowi?


To problem pracowników. Pracodawca nie musi tłumaczyć się z takiego kroku.


 


BHP- Zakładowe palarnie papierosów


Pracodawcy nie muszą inwestować tysięcy złotych w modernizację miejsc do puszczania dymka


Ministerstwo Pracy opracowało nowelizację rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.). Planuje zlikwidować przepisy dotyczące palarni. Wskutek tego nie będzie ona musiała mieć m.in. minimum 4 metrów kwadratowych, dostatecznej ilości popielniczek ani dziesięciokrotnej wymiany powietrza w ciągu godziny.


Jeżeli zmiany wejdą w życie, to zgodnie z ustawą tytoniową palarnia, bez względu na wielkość oraz ilość miejsc do palenia, będzie musiała posiadać jedynie nawiewno-wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny. Ustawodawca zastrzega, że jedno i drugie musi być na tyle skuteczne, by dym nie przenikał do innych pomieszczeń. Czy to wystarczy?


 


BHP - Potrzeba większej precyzji


Zdaniem ekspertów od wentylacji wymagania techniczne dla palarni zostały określone zbyt ogólnie. Powinny być takie, jakie stawia się profesjonalnym kabinom dla palaczy.


– Od dawna w całym budynku mamy wentylację mechaniczną. W palarni także. Po otworzeniu drzwi do tego pomieszczenia jest tak szaro, że nie widać osób w nim siedzących, a dym czuć w pomieszczeniu obok. Śmiejemy się, że jedyna zaleta tego miejsca to oszczędność na papierosach, bo opary dymu są na tyle mocne, że wystarczy je wdychać – opowiada jedna z czytelniczek.


Potwierdza to Waldemar Królak, specjalista od wentylacji z firmy Astorga.


– Nawiewno-wywiewna wentylacja mechaniczna sprawdza się w pomieszczeniach ogólnodostępnych, ale w palarniach już niekoniecznie. W tych miejscach cyrkulacja powietrza powinna być wzmocniona, np. przez dodatkowe specjalne systemy i filtry, które na bieżąco odprowadzają dym papierosowy. Niestety, mało która firma się na takie systemy decyduje. Dlatego dym i zapach z nim związany rozprzestrzeniają się na inne pomieszczenia pracownicze – mówi Waldemar Królak.


 


BHP - Nie ma kontroli ? 


Choć inspekcja sanitarna zapewnia, że warunki techniczne palarni będzie niebawem kontrolować, to na razie nowymi przepisami nikt się specjalnie nie przejmuje. Właściciele budynków o starej technologii, w której wentylacja jest jeszcze grawitacyjna, nie rozważają ani likwidacji, ani modernizacji palarni. Przed takim dylematem staną dopiero wtedy, gdy kontrole staną się wzmożone i rzeczywiste.


– Nie sądzę jednak, by zdecydowali się wówczas na systemy filtracji czy wentylację mechaniczną, bo nie dość, że jedno i drugie jest kosztowne, to jeszcze w budynkach starego typu nie zawsze możliwe do zastosowania. Oczywiście łatwiej zamontować kabinę do palenia, ale za nią też trzeba zapłacić minimum 20 tys. zł. Dlatego, jak znam życie, firmy, w których wentylacja jest grawitacyjna, będą wolały z palarni zrezygnować – tłumaczy Waldemar Królak. 


– Warunki techniczne dla palarni powinny być doprecyzowane, tak aby pracownicy nie byli narażeni na negatywne skutki oddziaływania tytoniu. Żaden system wentylacji nie wystarczy, aby całkowicie chronić zdrowie biernych palaczy. Dlatego Stowarzyszenie MANKO, organizator kampanii „Polska bez dymu”, zachęca do wprowadzania całkowitego zakazu palenia – mówi Dominika Kawalec, przedstawiciel stowarzyszenia. – Mamy nadzieję, że podobnie jak inne kraje członkowskie UE już od 2012 r. wprowadzimy w Polsce jeszcze bardziej prozdrowotne przepisy.


 BHP- Opinia prawna


Ustawodawca znowelizował ustawę tytoniową w zamiarze ochrony zdrowia niepalących. Dobrymi intencjami jednak jest piekło wybrukowane. Do zapewnienia realnej ochrony zdrowia społeczeństwa potrzebna jest bowiem nie tylko litera prawa, ale i jego skuteczne egzekwowanie. Dotychczas pozostaje ono w sferze zapowiedzi, a nie realnych działań. Uważam, że rezygnacja z ustalenia szczegółowych wymagań technicznych palarni na rzecz ogólnego określenia, że wentylacja powinna być na tyle skuteczna, aby dym nie przenikał do sąsiednich pomieszczeń, może się okazać właściwa, tylko jeżeli ten ostatni warunek będzie przez organy kontrolne rzeczywiście i należycie egzekwowany.BHP - Czy musimy  organizować palarnię dla jednego pracownika?


Wynajmuję lokal w pasażu centrum handlowego o powierzchni 35 metrów kwadratowych. Mam jedną pracownicę, która pali papierosy i twierdzi, że muszę zorganizować dla niej miejsce do palenia. Dyrektor marketu zabronił korzystać z palarni osobom spoza jego personelu.


W swoim pomieszczeniu nie mam możliwości wyodrębnienia miejsca na palarnię. Czy faktycznie mam jakieś obowiązki wobec palącej pracownicy?


W świetle znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (nowelizacja w DzU z 2010 r. nr 81, poz. 529, dalej ustawa tytoniowa), która obowiązuje od 15 listopada br., żądanie pracownika zorganizowania miejsca do palenia nie ma podstaw prawnych. Pracodawca może jednak starać się ustalić warunki korzystania na określonych zasadach (np. odpłatnie) z palarni należącej do innego pracodawcy (marketu).


Wolno mu również zezwolić pracownikowi, aby palił poza pomieszczeniami zakładu pracy (na zewnątrz budynku).


Bo choć nowelizacja ustawy tytoniowej zniosła obowiązek tworzenia palarni przez pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, to nadal zabrania używania tytoniu w pomieszczeniach zakładu pracy (art. 5 ustawy).


BHP - Dymek przed zakładem pracy - dopuszczalny?


Pracownik za akceptacją pracodawcy wychodzi na papierosa przed budynek. Czy jest to zgodne ze znowelizowaną ustawą tytoniową?


Ustawa tytoniowa zabrania palenia tytoniu tylko w pomieszczeniach zakładu pracy. Nie łamie więc jej ten, kto nie pali w firmowych pokojach, salach i na korytarzach. Może natomiast – jeżeli godzi się na to pracodawca – robić to poza budynkiem, np. przed wejściem do niego. Nie ma więc podstaw do myślenia, że jest to niezgodne ze znowelizowaną ustawą.


BHP - Obowiązkowa tabliczka o zakazie palenia?


Czy w związku z wejściem w życie od połowy listopada zmian do ustawy tytoniowej pracodawca ma bezwzględny obowiązek umieszczenia informacji o zakazie palenia?


Na jakie sankcje naraża się, gdyby naruszył ten wymóg?


Wskazany w art. 5 ust. 1a ustawy tytoniowej obowiązek umieszczenia w widocznych miejscach odpowiedniego oznaczenia słownego i graficznego informującego o zakazie palenia wyrobów tytoniowych na danym terenie spoczywa na właścicielu lub zarządzającym obiektem. Najczęściej będzie nim pracodawca. Wymóg umieszczenia informacji jest bezwarunkowy.


Za brak tabliczki o zakazie palenia tytoniu na winnego może być nałożona kara grzywny do 2000 zł. Natomiast osoba (także pracownik), która nie przestrzega zakazu palenia tytoniu, może zapłacić do 500 zł grzywny. Państwowa Inspekcja Pracy nie ma jednak uprawnień oskarżyciela publicznego i nie może nakładać grzywien w drodze mandatu za wykroczenia wynikające z ustawy tytoniowej.


BHP- Jak wyznaczyć miejsce, w którym można palić?


Spółka zlokalizowana jest na terenie 10 hektarów w kilkunastu budynkach biurowych. Obowiązuje w nich całkowity zakaz palenia tytoniu. Czy przed biurowcami(na zewnątrz) pracodawca może wskazać miejsca do palenia tytoniu, oznaczając je tabliczką „Tu wolno palić”?


Ponieważ ustawa tytoniowa milczy w sprawie palenia tytoniu na terenie zakładu pracy poza jego pomieszczeniami (z kilkoma wyjątkami), należy uznać, że rozwiązanie zaproponowane przez czytelnika jest dopuszczalne. Na terenie zakładu pracy, czyli także na zewnątrz budynków, podwórkach, podjazdach,


nie można palić tylko w trzech przypadkach. To są właśnie wyjątki. Chodzi o zakłady opieki zdrowotnej i pomieszczenia innych obiektów, w których udziela się świadczeń zdrowotnych, jednostki organizacyjne systemu oświaty, czyli np. szkoły, jednostki organizacyjne pomocy społecznej i uczelnie.


W tych obiektach, zarówno w budynkach jak i poza nimi, palenie jest bezwzględnie zabronione.(|1213 więcej słów||Wyślij artykuł do znajomych|Strona gotowa do druku)


Autor : God _DNIA 17-12-2007 - 06:59 | 13636 raz(y) oglądano.
BHP Europejskie : ANGLIA budowlańcy z Polski nie znają przepisów
Pracodawca i Pracownik
Większość imigrantów pracujących w sektorze budowlanym w Londynie oraz na południowym zachodzie nie zna przepisów BHP, ponieważ nie otrzymali odpowiedniego przeszkolenia zanim przyjechali do Wielkiej Brytanii.

Budowlańcy nie znają przepisówAutor : bhpekspert _DNIA 15-09-2004 - 09:36 | 6702 raz(y) oglądano.
BHP Europejskie : Rady Zakładowe.? Powrót do dawnego ?
Praca RZĄDOWE PROPOZYCJE DLA PRACODAWCÓW.


Projekt ustawy o informacji i konsultacji z pracownikami, który wprowadzić ma w marcu 2005 r. do polskich firm rady zakładowe, istotnie ogranicza swobodę pracodawców – uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych.

Autor : prawo _DNIA 03-05-2004 - 18:32 | 6730 raz(y) oglądano.
BHP Europejskie : Europejski Tydzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy 2004
Zdrowie Budownictwo jest jedną z największych gałęzi przemysłu w Europie, o rocznych obrotach przekraczających 900 mld euro i zatrudnieniu przekraczającym 12 mln osób jedynie w 15 państwach UE. Niestety ma ona jednocześnie jedne z najgorszych notowań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy. Szacuje się, że braki w tym zakresie przekładają się na wymierne koszty ekonomiczne firm oraz podatników i wynoszą ok. 75 mld euro rocznie, nie wspominając o ludzkim cierpieniu. Mimo, że na przestrzeni lat osiągnięto już znaczny postęp w zakresie poprawy warunków bhp w tej gałęzi ? dzięki bliższej współpracy przedsiębiorców, pracowników i pracodawców, wciąż istnieją duże możliwości ich dalszej poprawy.Autor : prawo _DNIA 03-05-2004 - 08:38 | 7395 raz(y) oglądano.
BHP Europejskie : Phare 2002 Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Sektorze MSP
Służba bhp Ogłoszenie o akredytacji
Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
do programu Phare 2002
Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Sektorze MSPAutor : cake _DNIA 20-04-2004 - 07:09 | 6348 raz(y) oglądano.
BHP Europejskie : Kto ma płacić składki na ubezpieczenia społeczne
Praca Zarówno z zatrudnieniem pracowników, jak i z prowadzeniem działalności gospodarczej wiążą się liczne obowiązki ubezpieczeniowe. Tak jest nie tylko w Polsce, ale także w krajach Unii Europejskiej. Przy czym każde państwo członkowskie UE ma swój odrębny system zabezpieczenia społecznego.Autor : prawoochrony _DNIA 12-02-2004 - 05:04 | 7939 raz(y) oglądano.
BHP Europejskie : UE.Nowe wymogi dotyczące towarów.
NOWE PRZEPISY Wymogi dotyczące oznaczania towarów


Wszystkie produkty, przed ich wprowadzeniem na rynek, są poddawane ocenie zgodności. Istnieją różne procedury tej oceny w zależności od produktu. Ocena może być dokonana przez producenta, czasem z udziałem jednostki notyfikowanej. Należy również pamiętać, że do jednego wyrobu może mieć zastosowanie kilka dyrektyw, a wtedy trzeba zastosować wszystkie opisane w nich procedury oceny zgodności.
Autor : prawoochrony _DNIA 12-02-2004 - 04:59 | 5974 raz(y) oglądano.
BHP Europejskie : UE.Nowe wymogi dotyczące towarów.Handel
NOWE PRZEPISY Bezpieczny produkt


Polska wstępując do Unii Europejskiej musi przyjąć surowe wymagania, dotyczące wytwarzania produktów – zgodnych z zasadniczymi wymaganiami, które obowiązują w państwach członkowskich. Tylko takie produkty mogą znaleźć się na rynku i trafić do konsumenta. Czuwać nad tym ma system nadzoru gwarantujący, że wyroby wprowadzone na rynek są bezpieczne dla ich użytkowników.
Autor : Edward _DNIA 30-12-2003 - 06:51 | 7039 raz(y) oglądano.
BHP Europejskie : OPIEKA SOCJALNA W UNII EUROPEJSKIEJ cz.2
Praca Zabezpieczenie społeczne to dziedzina, która w trakcie negocjacji nie wywoływała być może tak żywych dyskusji, jak na przykład kwestie związane z rolnictwem, jednakże dla wielu polskich obywateli jest ona równie istotna, szczególnie dla wykazujących się dużą aktywnością zawodową i już podejmujących lub zamierzających podejmować zatrudnienie poza granicami Polski w państwach członkowskich UE. Poznanie wspólnotowych regulacji w zakresie zabezpieczenia społecznego pozwoli nie być zaskakiwanym i umieć odpowiednio zadbać o własne interesy w tym obszarze.Autor : Edward _DNIA 30-12-2003 - 06:41 | 7217 raz(y) oglądano.
BHP Europejskie : OPIEKA SOCJALNA W UNII EUROPEJSKIEJ cz.1
Praca Wejście Polski do Unii Europejskiej zostało już przesądzone. Warto zatem poznać konsekwencje, jakie przyniesie dla polskich obywateli uczestnictwo w unijnych strukturach w zakresie zabezpieczenia społecznego.
Zabezpieczenie społeczne to dziedzina, która w trakcie negocjacji nie wywoływała być może tak żywych dyskusji, jak na przykład kwestie związane z rolnictwem, jednakże dla wielu polskich obywateli jest ona równie istotna, szczególnie dla wykazujących się dużą aktywnością zawodową i już podejmujących lub zamierzających podejmować zatrudnienie poza granicami Polski w państwach członkowskich UE. Poznanie wspólnotowych regulacji w zakresie zabezpieczenia społecznego pozwoli nie być zaskakiwanym i umieć odpowiednio zadbać o własne interesy w tym obszarze.Autor : dolubzpracy _DNIA 06-05-2003 - 00:10 | 7548 raz(y) oglądano.
BHP Europejskie : Dyrektywy UE Stan wdrożenia do polskiego prawa
Dyrektywy UE Stan wdrożenia do prawa polskiego dyrektyw Wspólnot Europejskich dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników.
Autor : bhpekspert _DNIA 05-05-2003 - 06:44 | 7860 raz(y) oglądano.
BHP Europejskie : BHP Europejskie
Wypadki -przykłady Ze 120 mln ludzi, którzy w krajach Unii Europejskiej świadczą pracę, co roku 10 mln pada ofiarami wypadków podczas wykonywania obowiązków związanych z zatrudnieniem lub zapada na choroby zawodowe. Liczba śmiertelnych wypadków przekracza osiem tysięcy. W rezultacie, gospodarki krajów członkowskich ponoszą ogromne straty: na świadczenia związane ze skutkami tragicznych zdarzeń przy pracy wydaje się co najmniej 26 mld euro rocznie. W samych Niemczech - jak obliczyła niemiecka centrala zawiązków zawodowych DGB - szkody gospodarcze z tego tytułu wynoszą 100 mld euro.

(Cały artykuł: 'BHP Europejskie' |2903 więcej słów||Wyślij artykuł do znajomych|Strona gotowa do druku)


INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebookiBHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,212354183197 sekund.